طرح واکسیناسیون نیوکاسل طیور در 19 روستای سرخس اجرا می‌شود
طرح واکسیناسیون نیوکاسل طیور در 19 روستای سرخس اجرا می‌شود

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس گفت: به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان و در اقدامی جهادی، طرح واکسیناسیون نیوکاسل طیور بومی در 19 روستای این شهرستان اجرا می‌شود.

عباس باغبان نژاد در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، اظهار کرد: به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان و در اقدامی جهادی، طرح واکسیناسیون نیوکاسل طیور بومی در 19 روستای این شهرستان با مشارکت شبکه دامپزشکی و بسیج سازندگی سپاه سرخس اجرا می‌شود.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس افزود: بیماری نیوکاسل از بیماری‌های قدیمی طیور بوده که متأسفانه در کشور ما وجود دارد و تاکنون تلفات بالایی را به طیور بومی و صنعتی ما وارد کرده است.

 

وی تأکید کرد: نیوکاسل، ازجمله بیماری‌هایی است که شیوع بالایی دارد و لازم است که ایمنی‌های لازم در سطح کشور برای جلوگیری از این بیماری انجام شود.

 

باغبان نژاد بیان کرد: بیماری نیوکاسل از بیماری‌های مسری طیور بوده که عامل ویروسی داشته و با علائم عصبی و گوارشی مانند تیک عصبی و گردن پیچ و اسهال در طیور غیر ایمن بروز می‌کند و می‌تواند سبب تلفات زیادی در طیور شود.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تصریح کرد: روستاهای ما متأسفانه از حالت تولیدی درآمده و به یک مصرف‌کننده تبدیل شده‌اند که در همین راستا و در تحقق شعار سال، طرح واکسیناسیون نیوکاسل را برای افزایش تولیدات طیور روستایی در شهرستان با همکاری سپاه اجرایی کردیم.

 

وی با تأکید بر اینکه تنها راه پیشگیری از این بیماری ویروسی و خطرناک واکسیناسیون طیور است، اظهار داشت: در سال 92 یکی از واحدهای مرغداری شهرستان درگیر این بیماری شد و در مرحله اول 8 هزار قطعه مرغ تلف شدند و مابقی طیور نیز برای جلوگیری از گسترش بیماری معدوم شدند.

 

باغبان نژاد ساده‌ترین روش واکسیناسیون نیوکاسل را، واکسیناسیون آشامیدنی دانست و عنوان کرد: افراد دارای طیور در روستاها در روز قبل از طرح به مدت حداقل ۸ ساعت طیور خود را تشنه نگه‌داشته و پس از مراجعه بسیجیان محترم برای واکسیناسیون، واکسن دریافتی را در اختیار طیور قرار داده تا در برابر بیماری خطرناک نیوکاسل ایمن شوند.

 

وی اضافه کرد: پیش‌ازاین واکسیناسیون نیوکاسل به‌وسیله واکسن تزریقی کشته‌شده انجام می‌شد و اجرای آن باید توسط متخصصان دامپزشکی صورت می‌گرفت، اما از سال 94 به همت پژوهشگران داخلی واکسنی آشامیدنی تولید شد که حساسیت به حرارت ندارد و ایمنی لازم را در طیور ایجاد می‌کند و با یک آموزش ساده قابل‌اجرا است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس با تقدیر از سپاه سرخس بابت همکاری با دامپزشکی در ایمن‌سازی طیور بومی شهرستان علیه نیوکاسل، خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته واکسیناسیون 12 هزار طیور علیه بیماری نیوکاسل در سطح شهرستان سرخس انجام شده است.

 

فرمانده سپاه سرخس نیز در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، بابیان اینکه کلاس آموزشی واکسیناسیون طیور بومی علیه نیوکاسل برای دهیاران این 19 روستا در محل سپاه سرخس انجام شده است، اظهار کرد: گروه‌های جهادی بسیج سازندگی سپاه سرخس از صبح فردا کار واکسیناسیون طیور بومی را در این 19 روستا آغاز می‌کنند.

 

عیسی صفری با تأکید بر پشتیبانی دهیاران این 19 روستا برای اجرای باکیفیت این طرح بیان داشت: امروز رویکرد انقلابی و جهادی، محرومیت‌زدایی و خدمت بی‌منت نیاز جامعه ما است.

 

وی همچنین به اجرای طرح «دهستان آباد» در دهستان تجن شهرستان اشاره و تصریح کرد: از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح پیشرفت روستاهای این دهستان در عرصه‌های فرهنگی، مهارت‌های اجتماعی و زنده کردن آداب‌ورسوم و سنت‌ها و همچنین مهاجرت معکوس برای بازگشت روستاییان به روستاها است.

انتهای پیام/