علیرضا جهانبخش هافبک مهاجم ایرانی نایمخن عنوان بهترین بازیکن لیگ دسته اول هلند را به خود اختصاص داد تا آینده ای روشن را پیش روی خود ببیند.
به گزارش نسیم سرخس به نقل از مشرق – تیم فوتبال نایمخن (NEC) و ستاره ایرانی‌اش علیرضا جهانبخش که شش هفته مانده به پایان لیگ دسته اول هلند با ۲۱ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم جدول آیندهوون ۲ قهرمانی‌شان را مسجل کرده بودند؛در نهایت با ثبت رکورد کسب ۱۰۱ امتیاز طی ۳۸ هفته قهرمان بی چون و چرای مسابقات شد.

با تمام این اوصاف آنچه برای ما حائز اهمیت بود درخشش فوق‌العاده علیرضا جهانبخش در ترکیب تیم نایمخن بود که در نهایت به عنوان بهترین بازیکن لیگ دسته یک هلند انتخاب شد و گاو طلایی را تصاحب کرد.

پیش از این کیسوکه هوندا ژاپنی با تیم ونلو عنوان بهترین بازیکن لیگ یک هلند را (۲۰۰۹) بدست آورده بود تا با واسطه همین درخشش در نهایت با حضور در تیم زسکا مسکو در لیگ روسیه، از سال ۲۰۱۳ سر از آث میلان در بیاورد.

در این مجال به باز نشر مطلبی خواهیم پرداخت که به مناسبت قهرمانی زودهنگام نایمخن و جهانبخش در ژوپیلر لیگ هلند پیش تر روی خروجی مشرق قرار گرفته بود:

توپچی ایرانی ژوپیلر را به آتش کشید +جدول

این عین واقعیت است که هافبک- مهاجم جوان گیلانی  ابتدای فصل قبل با هزار و یک امید از داماش گیلان راهی نایمخن شده بود تا در ۲۱سالگی شرایط متفاوت را تجربه می‌کند اما کمتر کسی  پیش‌بینی می‌کرد علیرضای کم حرف و بی حاشیه در لیگ یک ۲۰۱۴-۲۰۱۵ عنوان بهترین بازیکن مسابقات را به خود اختصاص دهد.

 

NEC سقوط کرد اما ستاره درخشید
علیرضا ابتدای فصل قبل که به NEC پیوست کار دشواری داشت. این بازیکن جوان ابتدا باید با شرایط محیطی خود در نایمخن آشنا می‌شد و سپس در تیمی حرفه‌ای فوتبال بازی کردن برابر تیم‌های لیگ‌برتری هلند را تجربه می‌کرد.

با این اوصاف جهانبخش فوتبال ایران خیلی زود راهش را پیدا کرد. علیرضا ۲۷مرتبه با نظر سرمربی وقت نایمخن آنتون جانسون ۵۱ساله برای NEC در لیگ‌برتر هلند به میدان آمد که حاصل تلاشش ارسال ۵ پاس گل و به ثمر رساندن ۵ گل طی ۱۲۸۵دقیقه بود.

جهانبخش پس از حضور نایمخن در مرحله پلی‌آف برای فرار از سقوط به دسته اول هم درخشید. علیرضا در این مرحله هم ۱۸۰دقیقه بازی کرد هرچند که نتوانست مانع از سقوط NEC به لیگ یک شود.

 

صعود درخشان با تفاضل گل خارق العاده
NEC و علیرضا در فصل جاری فوتبال دسته اول هلند(ژوپیلرلیگ) با سرمربی جدید خود رود برود ۵۲ساله طوری درخشیدند که این‌بار جای شک و تردیدی برای اثبات شایستگی‌های‌شان باقی نماند. نایمخن طی ۳۲هفته به ۲۸پیروزی و دو تساوی دست پیدا کرد در حالی که بازیکنانش ۸۸گل زدند و تنها ۲۵مرتبه روی ضربات رقبا تسلیم شدند.
به این ترتیب تیمی که فصل قبل از لیگ‌برتر سقوط کرده بود این‌بار با ۲۱امتیاز اختلاف نسبت به آیندهوون۲ و تفاضل گل خیره‌کننده ۶۳+ شش هفته مانده به پایان لیگ دسته اول هلند قهرمانی و صعودش به لیگ‌برتر را جشن گرفت.
نقش پررنگ جوان شایسته ایرانی در قهرمانی تیم هلندی +جدول

علیرضا ۳۳درصد قدرت NEC
نایمخن طی ۲۸۸۸۰ دقیقه موفق به زدن ۸۸گل شده است. در این بین چهار بازیکن سهم بیشتری داشته‌اند. روی کاغذ بهترین گلزن NEC اسجورد آرس هلندی است؛ مهاجمی ۳۰ساله که سال۲۰۱۲ برای تیان‌جین‌تدا(تیم فعلی پورعلی‌گنجی) توپ می‌زد.
آرس که برای تیان‌جین طی ۲۹بازی ۱۳گل زده بود این فصل موفق شد ۲۴گل به ثمر برساند. گل‌هایی که البته نقش جهانبخش در روییدن آنها پررنگ بود.

نقش پررنگ جوان شایسته ایرانی در قهرمانی تیم هلندی +جدول

دومین گلزن اسمی نایمخن در لیگ‌۲۰۱۵-۲۰۱۴ کریستین سانتوز ونزوئلایی است؛ مهاجمی که روی پاس علیرضا گل قهرمانی NEC را به ثمر رساند. کریستین ۲۷ساله قبل از این گل ۱۸مرتبه دیگر هم عامل شادی هواداران نایمخن شده بود.

NEC دو هافبک ۱۲گله هم دارد. نفر اول علیرضا جهانبخش ۲۱ساله است که ۲۸بازی انجام داد و نفر دوم آنتونی لیم بومبه بلژیکی که تنها ۲۰سال دارد. در واقع ۶۷گل از مجموع ۸۸گل این فصل نایمخن را این چهار نفر به ثمر رسانده‌اند.

بررسی عملکرد علیرضا جهانبخش در ارسال پاس‌های گل هم جالب است. علیرضا این فصل ۱۷پاس گل داد که در نوع خود رکورد قابل توجهی است. جهانبخش ۱۲گل در لیگ برای نایمخن زد و ۱۷پاس گل داد تا به طور مستقیم در به ثمر رسیدن ۲۹گل سهم داشته باشد. در واقع جهانبخش به تنهایی در روییدن ۳۳درصد از گل‌های NEC برای صعود به لیگ‌برتر نقش داشت و این عملکردی نیست که گذشتن از کنارش آسان باشد.

نقش پررنگ جوان شایسته ایرانی در قهرمانی تیم هلندی +جدول

جایزه گاو برنزی هلند هم که به بازیکن برتر لیگ دسته دوم در پایان نیم فصل تعلق می گیرد نصیب علیرضا جهانبخش شد.

سرمربی‌NEC میثاقیان هلند
در مورد سرمربی NEC- رود برود هلندی- ذکر یک نکته خالی از لطف نیست. این مربی ۵۲ساله که موفق شده نایمخن را به لیگ‌برتر بازگرداند قبل از این‌هم دو بار به این مهم دست پیدا کرده است.
رود برود که اتفاقا علاقه زیادی به شیوه بازی علیرضا جهانبخش دارد فصل۰۹-۲۰۰۸ با RKC و الویک ۷۱امتیاز گرفت تا پس از ونلو(VVV) روی پله دوم ژوپیلرلیگ قرار بگیرد. این مربی در فصل ۱۱-۲۰۱۰ هم با رودا جی‌سی قهرمان لیگ یک شد تا با احتساب فصل جاری در رساندن تیم‌های لیگ یکی به دسته برتر هت‌تریک کرده باشد. به واقع رود مثل اکبر میثاقیان خودمان تخصص ویژه‌ای در این کار دارد.

عملکرد جهانبخش در لیگ هلند با NECنایمخن

 

فصل

مسابقات

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

گل زده

پاس گل

کارت زرد

کارت قرمز

مجموع دقایق بازی

۲۰۱۴-۲۰۱۳

لیگ‌برتر

۲۷

۱۱

۵

۵

۶

۱۲۸۵

۲۰۱۴-۲۰۱۳

پلی‌آف

۲

۲

۱

۱۸۰

۲۰۱۵-۲۰۱۴

لیگ دسته اول

۲۸

۲۸

۱۲

۱۷

۳

۱

۲۳۴۰

 عملکرد ستاره ایرانی NEC در جام‌های حذفی

 

فصل

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

کارت زرد

پاس گل

گل زده

۲۰۱۴-۲۰۱۳

۴

۳

۲۵۹

۱

۱

۲۰۱۵-۲۰۱۴

۳

۳

۳۰۰

۱

۱

۱جدول چگونگی به ثمر رسیدن ۱۲گل این فصل جهانبخش در ژوپیلرلیگ

شماره گل

حریف

هفته

دقایق گل‌ها

نتیجه نهایی

تاریخ

توضیح

۱

آیندهوون

اول

۷۶

۳-۱

۱۹مرداد۹۳

۷ماه و ۲۶روز قبل

۳و۲

هلمونداسپورت

پنجم

۲۲و۱۵

۴-۱

۷شهریور۹۳

۲پاس گل هم به آرس داد

۴

امن

هفتم

۵۷

۴- صفر

۲۹شهریور۹۳

دقیقه۷۱ از زمین خارج شد

۵

آلمره‌سیتی

نهم

۳۱

۲-۱

۱۱مهر۹۳

گل اول بازی را زد

۶

OSS

یازدهم

۷۵

۳-۱

۴آبان۹۳

گل دوم دیدار بود

۷

توئنته

پانزدهم

۸

۵-۱

۷آذر۹۳

۴ماه و ۸روز قبل

۸

هلمونداسپورت

بیست‌ودوم

۵۲

۵-۱

۱۲بهمن۹۳

سومین گل فصل علیرضا به حریف بود

۹

فورتناسیتارد

بیست‌وسوم

۷۶

۳- صفر

۱۷بهمن۹۳

گل آخر بازی را به ثمر رساند

۱۰

امن

بیست‌وپنجم

۵

۳-۲

۲۴بهمن۹۳

گل اول مسابقه را زد

۱۱

آشیله۲۹

بیست‌وششم

۸۴

۳-۱

۳اسفند۹۳

تنها گل فصلش از روی نقطه پنالتی بود

۱۲

وولندام

سی‌ام

۱۰

۷- صفر

۲۵اسفند۹۳

۲۰روز قبل

انتهای پیام/م