مهاجرت در روستای آبدراز سرخس در سال ۱۴۰۳ هم ادامه دارد
مهاجرت در روستای آبدراز سرخس در سال ۱۴۰۳ هم ادامه دارد
در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ تعداد مهاجرت خانوار در روستای آبدراز شهرستان سرخس به عدد ۶۲ خانوار در دو سال گذشته رسید؛ در آخرین روزهای فروردین امسال اهالی زجرکشیده آبدراز همچنان به دلیل بی‌آبی ترک روستا کرده و به اطراف شهرها می‌روند.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، مهاجرت در روستای آبدراز شهرستان سرخس حتی در سال ۱۴۰۳ هم ادامه دارد.

یکی از اهالی این روستا در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: چرا روستای آبدراز آبرسانی نمی‌شود تا مردم مجبور به این مهاجرت نشوند!

وی می‌افزاید: فروردین ۱۴۰۳ تعداد مهاجرت خانوار به عدد ۶۲ خانوار در دو سال گذشته در این روستا رسیده است و با مراجعه به این روستا و دیدن خانه‌های خالی به صدق گفتار خواهید رسید.

در آخرین روزهای فروردین ۱۴۰۳ اهالی زجرکشیده روستای آبدراز همچنان به‌دلیل بی‌آبی ترک روستا کرده و به اطراف شهرها می‌روند؛ با وجود بارش‌های باران چشمه‌ها خشکیده و آبرسانی با تانکر انجام می‌شود، آن هم گاهی سه روز یک تانکر و روز درمیان یک تانکر و شاید هم روزی دو تانکر و سهم هر خانوار نهایت ۸۰ لیتر در روز می‌شود.

مردم روستای آبدراز از مطالبه‌گران و تأثیرگذاران درخواست دارند با ورود به این موضوع به این مهاجرت خاتمه دهند.

از مسئولان، شخصی نیست در شهرستان که شاهد بی‌آبی و مهاجرت مردم روستای آبدراز نباشد؛ با شروع فصل تابستان مسئولان به فکر مردم باشند تا روستا تخلیه نشود؛ روستای آبدراز با مشکل بی‌آبی شدید مواجه است.

آبدراز، روستایی از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس در استان خراسان رضوی است که در فاصله ۷۵ کیلومتری از شهرستان سرخس و ۱۱۰ کیلومتری شهر مشهد (بین شهر مشهد و شهرستان سرخس) واقع شده است.

شغل اهالی این روستا دامداری سنتی با کشاورزی به‌صورت دیم است و بر خلاف اسمش همیشه با کمبود آب شرب مواجه است.

تامین آب شرب روستا از یک چشمه از رشته کوه هزار مسجد تامین می‌شود که بعد از خشکسالی که باعث ضرر به بخش کشاورزی و دامداری این روستا شد، جوانان این روستا به شغل‌های دیگر روی آوردند؛ زنگ مهاجرت در این روستا از دو سال پیش به صدا درآمده بود.

پایگاه خبری «نسیم سرخس»، پیش از این و با انتشار گزارشی با عنوان «بدترین شرایط آبی در روستاهای سرخس حاکم بر روستای آبدراز است»، نسبت به مشکلات آبی این روستا به مسئولان هشدار داده بود.

انتهای خبر/

  • نویسنده : احسان بابائی