عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد درخصوص فشار ناشی از افزایش قیمت بنزین بر قشر کم درآمد بیان داشت: درحال حاضر با افزایش قیمت ها، یارانه ها افزایش پیدا نمی کند. همچنین تورم های سالانه موجب شده است که ارزش یارانه کاهش یاید و 45 هزار تومان پنج سال پیش الان به ارزش 10 هزار تومان هم نیست. بنابراین ان افزایش قیمت ها قطعا به اقشار پایین فشار می آورد.

به گزارش نسیم سرخس ، محمدجواد شیخ کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد تهران در گفتگو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی راه دانا درخصوص احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی تصریح کرد: کاملا طبیعی است که افزایش قیمت بنزین روی برخی کالاها و خدمات که با بنزین در ارتباط مستقیم اند تأثیر می گذارد و ما نمی توانیم این افزایش قیمت را سرکوب کنیم.

وی درخصوص توانایی دولت برای کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای دیگر بیان داشت: ما نمی توانیم بگوییم که افزایش قیمت را قبول نمی کنیم. دولت مدعی است به جای اینکه افزایش قیمت را اعمال کند، ما به تفاوت آن را می دهد و بنابراین خودش هم قبول دارد که افزایش قیمت اتفاق می افتد.

افزایش قیمت سوخت در همه انواع حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی اثرگذر است

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: افزایش قیمت سوخت در همه انواع حمل و نقل اعم از هوایی، دریایی و زمینی اثرگذر است. شما نمی توانید به سامانه های حمل و نقل بگویید که افزایش قیمت ناشی از گرانی بنزین نداشته باشند. یا نمی توان انتظار داشت که افزایش قیمت در محصول نهایی صنایع بوجود نیاید چراکه قطعا هزینه حمل بار افزایش پیدا می کند. همین طور قیمت سوخت نیروگاه ها نیز افزایش پیدا می کند و احتمالا قیمت برق هم بالا خواهد رفت. اینها همه روی هم تإثیر می گذارد. کاری که دولت می تواند انجام دهد این است که نگذارد میزان تغییر قیمت سوخت با نرخ بالایی روی سایر کالاها تأثیر بگذارد و می تواند این افزایش نرخ را در حد ۱۰ درصد نگه دارد.

۴۵ هزار تومان یارانه زمان احمدی نژاد، اکنون به میزان ۱۰ هزار تومان هم ارزش ندارد

شیخ در پاسخ به این سؤال که «آیا افزایش قیمت بنزین بهترین روش برای جبران کمبود بودجه بود یا خیر؟» تصریح کرد: عدالت و انصاف هیچ کدام حکم نمی کند که به سرمایه داران یارانه بدهیم. بهترین راه برای جبران بودجه حذف یارانه قشر پردرآمد بود.

وی اضافه کرد: دولت قطعا به دنبال این گرانی ها یارانه های نقدی را افزایش نخواهد داد و این به زیان قشر کم درآمد است که هزینه های زندگی اش بالا رفته است و کمکی هم از سوی دولت به آنها نمی شود. در دولت قبلی مثلا وقتی قیمت آرد را بالا می بردند، یارانه اش را می دادند؛ همین طور وقتی قیمت بنزین را بالا می بردند، یارانه اش را نیز پرداخت می کردند. ولی درحال حاضر با افزایش قیمت ها، یارانه ها افزایش پیدا نکرده و نمی کند. ضمن اینکه تورم ها در هر سال موجب شده است که ارزش یارانه ها کاهش یاید و ۴۵ هزار تومان پنج سال پیش الان شاید به ارزش ۱۰ هزار تومان هم نباشد. یعنی نه تنها یارانه ها را افزایش ندادند بلکه ارزش و قدرت خرید آن ۴۵ هزار تومان هم از بین رفته است. بنابراین قطعا به اقشار پایین فشار می آید.

دولت قطعا بعد از توافق نمی تواند قیمت ها را افزایش دهد و اکنون فرصت را غنیمت شمرده است

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد درباره مناسب بودن زمان افزایش قیمت بنزین اذعان داشت: این موضوع در بودجه سال کشور وجود داشته است و پیش بینی شده بود. اما اینکه چرا الان زمان اجرایش را انتخاب کرده اند برای من جای سؤال دارد. چرا این افزایش قیمت در ابتدای سال و یا بعد از توافق نهایی و مذاکرات دهم تیرماه انجام نشد؟ این اقدام ممکن است شائبه ایجاد کند.

وی ادامه داد: البته این امکان هم وجود دارد که دولت می داند بعد از توافق نمی تواند به این راحتی قیمت ها را افزایش دهند. قطعا مردم بعد از توافق انتظار این را دارند که قیمت ها کاهش پیدا کند و اصلا قبول نمی  کنند که قیمت ها مجددا افزایش یابد. اکنون که قیمت ها بالا رفته است، مردم ناچارا قبول می کنند و دولت نیز قیمت ها را تثبیت می کند؛ اما این امکان پس از توافق احتمالی وجود نخواهد داشت.

دولت حاضر نمی شود بعد از توافق قیمت دلار را پایین بیاورد و از سود فروش آن صرفه جویی کند

محمدجواد شیخ در پاسخ به این سؤال که «آیا رفع تحریم ها می تواند تأثیر به سزایی در اقتصاد کشور داشته باشد؟» عنوان کرد: به نظر من اگر توافق حاصل نشود تورم بیشتر خواهد شد؛ ولی حاصل شدن توافق خیلی نمی تواند تأثیرگذار باشد و به دلیل اینکه حدود یک سال است که دم از توافق می زنند حتی اثر انتزاعی و روانی هم به وجود نمی آید تا قیمت ها را پایین بیاورد. همین طور دولت قیمت خیلی از کالاها را تثبیت کرده است. مثلا دولت قیمت دلار  ۲۸۵۰ تومان را تثبیت کرده است و بعد از توافق خیلی امکانش نیست که قیمتش را پایین بیاورد ضمن اینکه دولت به این درامد ناشی از فروش قیمت ارز برای تأمین بودجه اش نیاز دارد.

وی ادامه داد: اگر امروز توافق صورت بگیرد، نمی توانیم منتظر این باشیم که فردا تأثیرش در اقتصاد نمایان شود؛ بلکه سال ها طول می کشد که این رفع تحریم با برنامه ریزی درست بتواند روی اقتصاد اثر بگذارد.

انتهای پیام/م