نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» گفت: شب گذشته سردار سلیمانی یک متن زیبا بر این کتاب نوشته‌اند که به زودی آن را منتشر خواهم کرد و در چاپ‌های بعدی در ابتدای کتاب چاپ خواهد شد.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تقدیر از احمد یوسف‌زاده نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» پیش از ظهر امروز در غرفه انتشارات سوره مهر با حضور محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری و نویسنده کتاب برگزار شد.

مؤمنی شریف در این نشست گفت: برای نسل جوان که در جست‌وجوی هویت واقعی خود هستند دفاع مقدس محل مناسبی برای پیدا کردن آن هویت است و هدف اصلی کتب دفاع مقدس نشان دادن سیمای مردم در دوران دفاع مقدس است. در کتاب‌های دفاع مقدس ویژگی وجود دارد و آن هم هویت قابل افتخار ملت است که در این کتاب نشان داده شده است و این یک دلیل استقبال از کتب دفاع مقدس است. کتاب «آن بیست و سه نفر» نیز به همین نحو است که علاوه بر اینکه هویت ملی را نشان می دهد، به شرح حماسه‌های آن دروان نیز پرداخته است.

وی افزود: این کتاب علاوه بر اینکه خاطره است، به سبک داستان روایت شده و این نحوه روایت، آن را خواندنی کرده است. «آن بیست و سه نفر» یک داستان شگفت دارد که همین مسئله آن را خواندنی کرده و این خاطرات بخشی از ویژگی هویتی مردم ماست.

مؤمنی شریف در ادامه گفت: قطعاً این کتاب می‌تواند به عنوان سبک زندگی مطرح شود، به لحاظ فطری، مردم و نسل جوان به این حماسه ها علاقمند هستند و این تجریه من است. افتخارات دفاع مقدس برای جوانان با هر گرایشی افتخارآمیز است و ما باید نگاه خوبی به آن داشته باشیم و اگر این نگاه‌ها به دفاع مقدس وجود داشته باشد، در هنر ما اتفافات مثبتی خواهد افتاد.

احمد یوسف‌زاده در ادامه این نشست گفت: کتاب آن بیست و سه نفر یک سوژه ناب و تکرارناشدنی است و اتفاقی است که در هیچ جنگی حداقل در صد سال اخیر مانند آن گزارش نشده است، که رئیس‌جمهور یک کشور، اسرای یک کشور را دعوت کند، برای آنها هدیه بخرد و در پایان، آنها را مجاب کند که در بازگشت به کشورشان دیگر به جبهه نیایند، در حالی که آنها را در زندان‌ها به زور مجبور می‌کردند که اعتراف کنند به زور به جبهه آمده‌اند.

وی افزود: صدام با دعوت کردن ما به کاخ خودش می‌خواست با به راه انداختن یک جنگ تبلیغاتی نشان دهد که ما را به زور به جنگ فرستاده‌اند؛ این گروه عصاره جوانمردی و رشادت ملت در جنگ هشت ساله بوده‌اند. در کشور عراق رسم است که هر وقت اسم استخبارات می‌آید، مردم صدایشان را پایین می‌آورند، اما ما در استخبارات عراق جوانمردانه مقاومت کردیم. رئیس استخبارات می‌گفت که در عراق هر کس اعتصاب غذا می‌کند او را به استخبارات می‌آورند، ولی شما در خود استخبارات عراق دست به اعتصاب غذا زده‌اید.

نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» گفت: علی‌رغم آنکه یک بار این خاطرات را پس از سال‌های آزادی نوشته بودم و بعد از آن مهدی جعفری یک مستند از گروه آن «بیست و سه نفر» درست کرد، با توجه به مصاحبه‌های این مستند و خاطره‌هایی که در آن سالها نوشته بودم، آن بیست و سه نفر را نوشتم.

او اضافه کرد: من می‌دانستم که این کتاب یکی از کتاب‌های شاخص خواهد شد و گواه این مدعا مصاحبه‌ای است که پس از انتشار کتاب از سوی سوره مهر منتشر شد. البته تقریظ رهبر انقلاب در این کتاب بر جاودانگی این کتاب سرعت بخشید و نقش تقریظ‌های رهبر انقلاب بر این کتاب و کتاب‌های دیگر انکار ناشدنی است. رهبر انقلاب با مطالعه کتاب‌های گوناگون آنهایی را که برای نسل جوان مفید است، با تقریظ نوشتن به آنها معرفی می‌کنند.

یوسف‌زاده گفت: آخرین خبری که می‌توانم اعلام کنم این است که شب گذشته سردار سلیمانی یک متن زیبا بر این کتاب نوشته‌اند که به زودی آن را منتشر خواهیم کرد و در چاپ‌های بعدی در ابتدای کتاب چاپ خواهد شد.

انتهای پیام/م