داریوش فرهنگ گفت: برعکس تصورات ذهنی من و خیلی از ایرانیان که فکر می کنند در کل سیستان و بلوچستان بازار قاچاق رواج دارد، با مردمی با معرفت و راستگو روبرو شدم و جالب تر این که تنها کسی که سیگار می‌کشید خودم بودم ، این را با صدای بلند اعلام می‌کنم که از کارم خجالت کشیدم.
به گزارش نسیم سرخس به نقل از مشرق، «داریوش فرهنگ» کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون گفت:برگزاری جشنواره «گزارش یک نگرانی» با رویکرد و اهدافی که دنبال میکند اتفاق خوبی است ،حالا که جهان مجازی و واقعیت در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند ،باید این دورا با هم ترکیب کرد واز طریق آن فرهنگ ،استفاده صحیح از آب که نعمتی قابل ستایش و احترام است را ترویج دهیم.

وی افزود: فرد فرد ما باید مشکل قحطی و کمبود آب را جدی بگیریم و یادمان باشد سرتاسر این کشور درحال خشک شدن است و من،دولت،دکتر روحانی، مجلس و همه وهمه در برابر رفع این مشکل و نسل آینده متعهد و مسئول هستیم.

کارگردان «دو فیلم با یک بلیت» با اشاره به افزایش جشنواره ها در سال های اخیر به خروجی نامناسب آن ها اشاره کرده و گفت:امیدوارم نتایج جشنواره «گزارش یک نگرانی» که اهداف مثبتی را دنبال می‌کند بر خلاف جشنواره هایی که بعد از پایان،هیچ نتیجه ای ندارد و رویکرد آنها در حد آمار و ارقام است نباشد. متاسفانه در حال حاضر تعداد جشنواره‌ها از تعداد سالن‌ها و فیلم های سینمایی بیشتر شده و نتیجه و دستاورد کلی آنها نامعلوم و بی‌محتوا است؛ آرزو می‌کنم دستاورد این جشنواره که بحران آب را جدی گرفته ،این باشد که یک قطره آب را با دیگری تقسیم کنیم و به آن احترام بگذاریم؛ یک جمله معروفی از قدیمی ها به جای مانده که می‌گویند آب یعنی آبادانی.

فرهنگ ادامه داد: من یک ایرانیم و برای آبادانی کشورم هرکاری از دستم بربیاید انجام خواهم داد، مردم ما نیز باید دو چیز را آویزه گوش و جان خود کنند، اول میراث فرهنگی که معنا و مفهومش هویت تاریخ ،ریشه و سرگذشت گذشته و حال وآینده بوده و دوم میراث گردشگری ، که به میراث فرهنگی اضافه می‌شود و از طریق آن می‌توانیم چیزهای نادیده،ناشنیده و کشف نشده ای را کشف کنیم که نه تنها برای ایرانیان بلکه برای جهانیان جذاب است.

کارگردان «تکیه بر باد» در ادامه به ماجرای ساخت فیلمش  درباره بحران آب اشاره کرد و گفت: یک ماه پیش «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری »و شبکه «هامون» تلویزیون سیستان و بلوچستان از من دعوت کردند که با حضور در آنجا در خصوص خشکسالی صحبت کنم، چون تاکید من این بود که در منطقه مذکور بحث بی آبی و کم آبی نیست بلکه مقوله خشکسالی مطرح است و از سویی روز به روز کویر و شنزار و تاریخ نیاکان ما که همان «هامون»،«ارومیه »و بسیاری از دریاچه های سراسر کشور در حال خشکی و نابودی است و باید نشاط و روح را به مردم مناطق خشک و بی آب برگردانیم ادای دین کردم و دعوت آنها را پذیرفتم.

وی تصریح کرد:برعکس تصورات ذهنی من وخیلی از ایرانیان که فکر می کنند در کل آن منطقه بازار قاچاق رواج دارد ،با مردمی با کمال، با معرفت و راستگو روبرو شدم و جالب تر این است که طی چند روزی که آنجا بودم حتی با یک معتاد طرف نشدم، فقط تنها کسی که سیگار می‌کشید خودم بودم ،این را با صدای بلند اعلام می‌کنم که از کارم خجالت کشیدم و باعث شد تا روز آخر اقامت درسیستان و بلوچستان، سیگار نکشم.

بازیگر «شاید وقتی دیگر» افزود: طی صحبتهایی ،طرحی را به آنها پیشنهاد دادم و گفتم باید مانند تلویزیون،ارشاد  وسینما که نیاز به خانه تکانی اساسی  دارد شما نیز خانه تکانی کنید وبا حرف و اندرز راه به جایی نمی برید؛طرح من این بود که از راه اندازی و برگزاری برنامه ای پیش پا افتاده و طرح چند سوال ساده پرهیز کنیم و کاری اساسی که ساخت فیلمی ده دقیقه ای بود را انجام دهیم، خوشبختانه طرح من مورد استقبال قرار گرفت، لباس بلوچی را بر تن کردیم و خودی شدیم از خودشان وآنها نیز خودی شدند از خود ما و استارت کار زده شد.

داریوش فرهنگ  به تجربه جالب خود از این فیلم کوتاه اشاره کرد و گفت: هنگام  ساخت فیلم و در دل آن خشکی، با جواهر و دانشمند بی نظیری به نام دکتر «گوهری» برخورد کردم ؛ او پست و مقامش را که مربوط به میراث فرهنگی می‌شد رها وبه نجات کویر آمده بود، من با دکتر و «مهدی هاشمی» در فیلمی تحت عنوان «آب و خاک »بازی کردیم.

وی افزود: نکته جالب این بود که دکتر ما را در میان کویر خشک و بی آب و علف به جایی برد که آب،آبادانی،درخت و سرسبزی خودنمایی می کرد،مکانی که باورکردنی نیست و به گفته «گوهری» ۹۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان نمیدانند که این آب ،بازیافت فاضلاب همان منطقه است که بعد از بازسازی. به این شکل در می آید، فقط به این جهت که روح و انگیزه زندگی کردن مردم در آن منطقه خشک، بالا برود؛ باورکردنی نیست که پشت فیلم ما نه فکر بود و نه سناریو،بلکه خود محیط شما را به پی بردن به حقیقتی بسیار جالب و قابل تامل وا میداشت.

فرهنگ در پایان خطاب به مردم ایران گفت:به مردمم می گویم راستگو باشید همچنان که کویر و افسانه‌ها راستگو هستند، پس آنچه می اندیشید بیان کنید، آنچه رفتار می کنید بپندارید و آنچه میپندارید اجرا کنید، ، افتخار می‌کنم ایرانیم وبا همه خشکسالیها ،وجه مثبت زندگی را برای ترویج به انگیزه بخشیدن به این ملت دنبال خواهم کرد ،همچنان که دکترگوهری در سیستان و بلوچستان این کار را می کند؛قدیمی‌ها می‌گفتند با یک گل بهار نمی‌شود، اما من به هموطنان تاکید دارم گاهی با تلاش شخصی با یک گل بهار می‌شود.

گفتنی است «سید جواد رضویان» دبیر دومین جشنواره فیلم و عکس «گزارش یک نگرانی» است.

منبع: فارس
انتهای پیام/م