آن روی زشت فوتبال +تصاویر
آن روی زشت فوتبال +تصاویر
دنیای فوتبال همیشه با جذابیت های خاص خود از جمله حرکات تکنیکی بازیکنان و گل های زیبا، هوادارانش را به وجد می آورد. اما این ورزش محبوب، هم چون زندگی، یک روی خشن نیز دارد.

به گزارش نسیم سرخس، فصل جدید فوتبالی دنیا دوباره آغاز شده و حالا تب این رشته مهیج در کشورهای مختلف بالا گرفته است. دنیای فوتبال همیشه با جذابیت های خاص خود از جمله حرکات تکنیکی بازیکنان و گل های زیبا، هوادارانش را به وجد می آورد. اما این ورزش محبوب، هم چون زندگی، یک روی خشن نیز دارد. دعواهای لفظی همیشه در فوتبال وجود داشته و گه گاه همه توجه ها را به خود جلب کرده است، اما گاهی این درگیری ها جنبه فیزیکی پیدا می کند.

درگیری هایی که بعضا پای را بسیار فراتر از حد معمول گذاشته و در تاریخ ثبت می شود. نمونه داخلی آن نیز دربی نهم دی ماه سال ۱۳۷۹ بود. بازی ای که ضربه مشت پرویز برومند به صورت پایان رافت در دقایق پایانی، آن را به جنجالی ترین دربی تاریخ ایران تبدیل  کرد. درواقع تماشاگران در بهت و حیرت، در حال نظاره همه چیز بودند جز فوتبال!

از این دست اتفاقات در فوتبال دنیا به وفور اتفاق می افتد و هر بار به تیتر یک خبرگزاری ها بدل می شود. اتفاقاتی که هرچند روی تیره فوتبال است، اما جزئی جداناشدنی از این ورزش پرهیجان و محبوب است. این درگیری ها نیز همانند گل های زیبا و حساس، در خاطر دوست داران فوتبال باقی خواهدماند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم چند درگیری هولناک جهان توپ گرد را مرور کنیم.

لهستان- روسیه، یورو ۲۰۱۲

لهستان و روسیه در دومین بازی مرحله گروهی یورو ۲۰۱۲، به مصاف هم رفتند. در این دیدار لهستانی ها بیشتر از طرف مقابل به پیروزی نیاز داشتند. پیش از شروع این مسابقه هواداران دو تیم با هم درگیر شدند. درگیری از آن جا شروع شد که هزاران نفر از هواداران روسیه به شکلی دسته جمعی به استادیوم محل برگزاری این مسابقه نزدیک شدند. مقامات شهر ورشو در تصمیم بحث برانگیز که با اعتراض لهستانی ها همراه بود، به هواداران روسیه به شکلی دسته جمعی به استادیوم محل برگزاری این مسابقه نزدیک شدند.

روی زشت فوتبال
مقامات شهر ورشو در تصمیمی بحث برانگیز که با اعتراض لهستانی ها همراه بود، به هواداران روس اجازه دادند که در مقابل موزه ارتش لهستان تجمع کنند و چیزی شبیه یک رژه نظامی را از روی پل پونیاتوفسکی به سمت ورزشگاه به راه بیندازند. این حرکت غرور لهستانی ها را جریحه دار کرد و آن ها برای به هم ریختن این رژه با روس ها درگیر شدند.هواداران روس مدعی بودند که این نوع از تجمع و حرکت منظم، امری عادی در میان فوتبال دوستان به ویژه در تورنمنت های بزرگ است، اما آن ها قطعا برای این کار یک دلیل بزرگ تر داشتند. روز برگزاری این مسابقه (سه شنبه ۱۲ ژوئن) مصداق بود با روز ملی روسیه و انگیزه اصلی روس ها از ترتیب دادن این مارش عظیم، بزرگداشت روز ملی کشورشان در پایتخت لهستان بود. جایی که روس ها به علت حمله های نظامی کشورشان به آن و اشغال این شکور در گذشته، به شدت منفور هستند.

درنهایت بازی با تساوی یک بر یک خاتمه یافت، ولی درگیری ها باز هم به خیابان ها کشیده شد. جایی که هواداران دو تیم بدون هیچ رحمی در خیابان های ورشو (پایتخت لهستان) به یکدیگر تاختند. این درگیری ها به حدی بالاگرفت که پلیس لهستان از گاز اشک آور، اسپری فلفل، ماشین های آب پاش فشار قوی و ماشین های زرهی ضداغتشاش برای متفرق کردن طرفداران دو تیم استفاده کرد. در زد و خوردهای دو طرف، دست کم ۱۱ نفر زخمی و روانه بیمارستان شدند. پلیس ورشو نیز از زمان شروع درگیری ها بیش از ۲۰۰ نفر را دستگیر کرد. جالب است بدانید این دو تیم با شکست در بازی آخرشان از صعود به مرحله بعد جا ماندند.

رم- اینترمیلان؛ کوپا ایتالیا ۲۰۱۰

فینال کوپا ایتالیادر حالی میان رم و اینتر در حالی پی گیری بود که میلیتو در دقیقه ۳۹، دروازه جالوروسی را باز رکده بود و مورینیو نیز در آستانه کسب یک جم دیگر با نرآتزوری ها قرار داشت. اما در دقایق پایانی، کاپیتان محبوب رم، به عمد و با قصد قبلی چنان لگدی به ماریو بالوتلو زد که داور بدون درنگ او را با کارت قرمز جریمه کرد. ضربه ای که اگر کمی پایین تر زده می شد، شاید باعث شکسته شدن پای سوپر ماریو که در آن زمان تنها ۲۰ سال سن داشت، می شد؛ مصدومیتی که در صورت وقوع او را تا مدت ها از میادین دور می کرد.

ماریو در تمام طول بازی رفتار تحریک آمیزی در مقابل رمی ها داشت. البته این مسئله پیش از این دیدار نیز در مقابل بازیکنان رم رخ داده بود. باید به یاد داشته  باشید که او چه جملاتی در مقابل کریستین پانوچی به زبان آورد، یا خوشحالی اش در مقابل جایگاه هواداران گرگ ها.

این مسئله همیشه توسط این بازیکن در همه بازی های داخلی و اروپایی انجام می شد. او در گذشته نیز همانند امروز، یک دردسرساز بود و به همین دلیل نیز هیچ گاه از سوی هم تیمی ها، بازیکنان تیم های رقیب و حتی تیم ملی ایتالیا مورد حمایت قرا نمی گرفت. زمانی که توتی کارت قرمز را دریافت کرد، هیچ یک از بازیکنان اینتر از بالوتلی حمایت نکردند. با این حال، ضربه شدید کاپیتان رم به سوپر ماریو، در اذهان فوتبال دوستان باقی مانده است. فرانچسکو بعد از این دیدار از سوی فدراسیون فوتبال ایتالیا، چهار بازی محروم شد.

بریستول سیتی- پریستول روورز؛ دربی شهر بریستول ۲۰۱۳

دربی شهر بریستول مانند همه دربی های جهان، حساس و جنجالی است. در سال ۲۰۱۳ در جام لیگ، این دو تیم به مصاف هم رفتند و این تیم بریستول سیتی بود که با نتیجه ۱-۲ به مرحله بعد رفت. اما پس از این دیدار، هنگام خروج هواداران دو تیم از ورزشگاه، دو تن از هواداران بریستول روورز، به سمت تنی چند از هواداران بریستول سیتی حمله کردند که اگر مداخله پلیس نبود، شاید حتی منجر به کشته شدن یکی از هواداران بریستول سیتی می شد.

روی زشت فوتبال
این دو نفر با بازبینی دوربین های مداربسته از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شدند. پس از دستگیری این دو تن، فدراسیون فوتبال انگلیس آن ها را مادام العمر از حضور در ورزشگاه ها محروم کرد.پترولول پلویشتی- استیوابخارست؛ لیگا یک رومانی ۲۰۱۱

این بازی از هفته ۱۲ لیگ رومانی، یک بر صفر به سود استیوا بخارست در حال پی گیری بود که یکی از هواداران پترولول وارد میدان شد و از پشت سر، ضربه ای مهلک به ناحیه گیج گاهی جورج دانیل گالااز وارد کرد. بازیکنان استیوا پس از این صحنه به سمت این هوادار هجوم بردند و با تمام قدرت او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. نیروهای پلیس حاضر در ورزشگاه برای حفظ جان این هوادار، سریع وارد مستطیل سبز شدند و او را از میدان مسابقه خارج کردند.

در همین حین هواداران با پرتاب فشفشه، منور و نارنجک های دست ساز، بازیکنان را مورد هدف قرار دادند که همین امر باعث شد داور مسابقه، این دیدار را پیش از پایان نیمه نخست، نیمه تمام متوقف کند. فدراسیون فوتبال رومانی نیز نتیجه این دیدار را سه بر صفر به سود استیوا اعلام و هوادار خاطی را برای همیشه از حضور در ورزشگاه محروم کرد.

ترپنته فارینا- لیبردتاد؛ لیگ پاراگوئه ۲۰۱۲

دامیان روبینو، داور آرژانتینی این دیدار با دادن ۳۶ کارت قرمز در این بازی، نام خود را در تاریخ ثبت کرد. در اواسط بازی بود که بازیکنان دو تیم در میانه میدان با هم درگیر شدند. درگیری ای که مربیان و بازیکنان نیمکت نشین و حتی معدودی از هوداران هم واردش شدند و به زد و خورد پرداختند. آقای دامیان روبینو که اوضاع از دستش خارج شده بود، به ۳۶ نفر کارت قرمز نشان داد و آن ها را از زمین مسابقه اخراج کرد. البته پس از آرام شدن شرایط، این مسابقه دوباره از سر گرفته شد. این در حالی بود که روبینو ۳۴ کارت قرمز خود را پس گرفت و تنها به دو بازیکن اجازه ورود مجدد به مسابقه را نداد که این کار هم در نوع خود بی سابقه بود.

آلمان- آرژانتین؛ فینال جام جهانی برزیل ۲۰۱۴

تیم ملی آرژانتین در حالی به فینال جام جهانی ۲۰۱۴ رسید که ژرمن ها پیش از رسیدن به فینال، کشور میزبان را مقابل دیدگان هم وطنان شان با نتیجه تحقیرآمیز هفت بر یک مغلوب کرده بودند. این نتیجه اما بیش از آن که از سوی هواداران آلمان مورد کری خواندن قرار گیرد، از سوی هواداران آرژانتین، عاملی برای تحقیر فوتبال برزیل قرار گرفت. آرژانتین و برزیل از سال های دور رقابتی دیرینه و تاریخی با هم داشته و دارند.

شکست آلبی سلسته در فینال مقابل ژرمن ها، باعث شد برزیلی ها نیز در حرکتی تلافی جویانه در فستیوال ریو دوژانیرو، رقیب دیرینه شان را مورد تمسخر قرار دهند. هزاران آرژانتینی خشمگین در خیابان های ریودوژانیرو، به آشوب و درگیری با پلیس پرداختند. دیری نگذشت که جمعی از جوانان شروع به پرتاب سنگ به سمت پلیس و شیشه فروشگاه ها کردند.

گروهی از تظاهرکنندگان بعضی از مغازه ها را غارت کردند. به دو کامیون حامل کارکنان تلویزیون و به چند آمبولانس نیز حمله شد. پلیس نیز با استفاده از آب فشار قوی، گاز اشک آور و شلیک گلوله های پلاستیکی سعی کرد جمعیت را متفرق کند. براساس گزارش ها دست کم ۵۰ نفر از هواداران در آن شب بازداشت و بیش از ۱۵ نفر از نیروهای پلیس و ۷۰ نفر از هواداران در اثر درگیری ها، مجروح شدند.

اوکراین- مولداوی؛ ۲۰۱۳

در این دیدار استپاننکو در حالی که تلاش می کرد به توپ برسد، با کف پا روی گردن بازیکن رقیب رفت. این حرکت به حدی خشن بود که تمام بازیکنان مولداوی به سوی تاراس استپاننکو هجوم بردند، اما داور این دیدار بسیار هوشمندانه از او محافظت کرد و به سرعت با نشان دادن کارت قرمز او را از زمین اخراج کرد. هرچند رفتار تاراس نشان می داد که او در زدن این ضربه قصدی نداشته و بلافاصله هم از حرکت خود نادم و پشیمان شد.

روی زشت فوتبال
او پس از خارج از میدان، به سمت بازیکن مصدوم مولداوی رفت و از او دل جویی کرد. همین حرکت باعث شد او از سوی فیفا با محرومیت بیشتری مواجه نشود. هرچند پس از گذشت دو سال، این ضربه هم چنان در فضای مجازی رکورد بازدیدکننده را دارد و هواداران حرکت او را عملی غیرورزشی که نیازمند محرومیتی سنگین بود، می دانند.اورتون- نوبلنسه؛ لیگ دسته دو رومانی ۲۰۱۳

در جدال دو تیم اورتون و نوبلنسه در هفته نهم لیگ دسته دو رومانی، اشتباهات پی در پی داوری باعث شد صبر بازیکنان نوبلنسه لبریز شود و به سمت داور این دیدار حمله کنند. این حرکت با حمایت هواداران این تیم نیز همراه بود و طرفداران این تیم به سوی داور و کمک های او حمله ور و شدند و داوران این دیدار را زیر مشت و لگد خود قرار دهند. داور این مسابقه دچار شکستگی دست وب ینی شد.

کمک داور اول این دیدار نیز دچار شکستگی دنده شد. بعضی از هواداران که با فرزندانشان برای تماشای این دیدار به ورزشگاه آمده بودند، در مواجهه با این صحنه ها تنها چشم های کودکانشان را گرفته بودند تا آن ها شاهد خشونت های غیرقابل قبول در این دیدار نباشند. این دیدار یکی از خشن ترین دیدارهای تاریخ فوتبال شیلی بود.

سن گیلرمو- اتلتیکو توستاتو؛لیگ دسته پنجم آرژانتین ۲۰۱۱

همواره زمانی که سخن از درگیری در یک مسابقه به میان می آید، ذهن مخاطبان به سوی بازیکنان یا به سوی هواداران سوق پیدا می کند. اما در این بازی داور مسابقه محور جنجال سازی و درگیری بود. این بازی روند نرمال خود را طی می کرد تا این که داور مسابقه یکی از بازیکنان سن گیلرمو را با کارت قرمز جریمه کرد.

روی زشت فوتبال
بازیکن سن گیلرمو طبق عادت تمام بازیکنان جهان، برای اعتراض به رای داور به سمت او رفت، اما ناگهان با مشت داور (!) نقش بر زمین شد. این صحنه به حدی شک برانگیز بود که بازیکنان دو تیم ابتدا متوجه ماجرا نشدن، اما بازیکنان ذخیره سن گیلرمو به سمت داور حمله ور شدند. این حرکت به حدی قبیح بود که حتی بازیکنان اتلتیکو توستاتو نیز به سمت داور هجوم بردند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند.داور این مسابقه که جانش را در خطر می دید، شروع به دویدن در اطراف زمین کرد. اما کادر تدارکات تیم اتلتیکو توستاتو با پرت کردن کفش های اضافه به سمت داور، او را مورد هدف قرار داد و سرنگون کرد. اگر نیروهای امنیتی ورزشگاه کمی دیرتر به داد داور این بازی می رسیدند، بی شک او نمی توانست با پاهای خودش ورزشگاه را ترک کند.

منبع: چلچراغ

انتهای پیام/