«سفرنامه سرخس» یا «سفرنامه دهکده خرم»؟؟؟
«سفرنامه سرخس» یا «سفرنامه دهکده خرم»؟؟؟
روز پنجشنبه 29 مرداد ماه سفرنامه ای به نام سفرنامه سرخس از شبکه استانی پخش شد که به جای آنکه ظرفیت های شهرستان سرخس را معرفی کند به معرفی شرکت لبنیاتی دهکده خرم پرداخته بود.

به گزارش نسیم سرخس، سفرنامه شبکه استانی خراسان رضوی روز پنجشنبه ۲۹ مرداد ماه، ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه با موضوع شهرستان سرخس از این شبکه استانی پخش شد.

 

هر چند پخش این سفرنامه حرکت بسیار خوبی در جهت معرفی شهرستان سرخس بود اما معرفی ناقص شهرستان سرخس مطمئناً اثرات مثبت پخش این سفرنامه را نیز تحت شعاع قرار می دهد.

 

سفرنامه ای که راهنمای آن در ابتدا خواب است و می توان این مسئله را در مضمون به مردم بصیر شهرستان سرخس نیز تعمیم داد که در حقیقت این چنین نیست اما بیننده تحت تاثیر آن قرار می گیرد.

 

در ادامه این سفرنامه غار مزداوند توسط مجری و راهنما معرفی شد و پس از معرفی غار مزداوند نوبت به معرفی دریاچه بزنگان رسید، دریاچه ای که این روزها دچار آفت خشکسالی شده است و نیاز به احیا دارد.

 

انتظار می رفت حداقل راهنمای این سفرنامه این نکته را متذکر می شد که چشمه هایی که این دریاچه از آن تغذیه می کرده است این روزها دیگر آب این دریاچه طبیعی را تامین نمی کند و دریاچه بزنگان در بزنگاه مرگ قرار دارد.

 

معرفی رباط شرف نیز به صورت بسیار خلاصه در این سفرنامه گنجانده شده بود.

 

سد دوستی قسمت بعدی ای بود که به خوبی به آن پرداخته شد و نحوه معرفی آن مورد قبول بود.

 

تا این بخش از سفرنامه یعنی تا معرفی سد دوستی مربوط به سرخس بود اما پس از آن سفرنامه به کلی تغییر کرد و بیش از آنکه سفرنامه سرخس باشد، سفرنامه شرکت دهکده خرم بود.

 

بعد از معرفی سد دوستی سرخس بود که شرکت دهکده خرم محور سفرنامه شد و مدیر این شرکت از دهکده خرم و کشک های آن صحبت کرد. در بین صحبت های مدیرعامل این شرکت نیز برخی از غذاهای به اصطلاح سرخسی نیز به نمایش در آمد؛ غذاهایی که هیچ ارتباطی به اصالت مردم سرخس نداشت.

 

کباب کوبیده، جوجه کباب، کباب بختیاری، میرزا قاسمی، کوفته ترکی و دیگر غذاهای ترکی و آش رشته از نمونه غذاهایی بود که به عنوان غذای محلی مردم سرخس به نمایش درآمده بود در حالی که اکثر مردم شهرستان سرخس اصالتی سیستانی دارند و انتظار می رفت به جای معرفی غذاهای نامربوط به اصالت مردم سرخس و یا غذای ترکی، غذاهایی همچون «قوروتی»، «کشک زرد»، «قلورشیر» و یا بسیاری دیگر از غذاهای محلی به نمایش در می آمد.

 

البته این بخش از برنامه یعنی بخش غذاها و همچنین بخش صنایع دستی در زمان های کوتاهی در بین صحبت های مدیر شرکت دهکده خرم پخش می شد.

 

اگر واقعا این شرکت نیاز به معرفی خود دارد دوستان صدا و سیما می توانستند در آگهی های تبلیغاتی شبکه استانی این شرکت را معرفی کنند و نیازی به معرفی در سفرنامه سرخس نبود. سفرنامه ای که بسیاری دیگر از پتانسیل های شهرستان سرخس را نادیده گرفت و نیمی از وقت برنامه را در اختیار مدیر شرکت مذکور قرار داد.

 

مقبره لقمان بابا یا بابا لقمان به عنوان نماد شهرستان سرخس، پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس، منطقه ویژه اقتصادی سرخس، راه آهن بین المللی سرخس، میوه های شهرستان سرخس به خصوص خربزه و هنداونه سرخسی و گوسفند قره گل پتانسیل هایی هستند که می توانستند به جای بخش معرفی شرکت دهکده خرم در این سفرنامه گنجانده شوند.

 

به نظر می آید دست اندرکاران این مجموعه بیش از آنکه به دنبال معرفی شهرستان سرخس بوده باشند به دنبال ساخت تیزر تبلیغاتی برای شرکت دهکده خرم بوده اند.

انتهای پیام/ع