عراقچی پس از دیدار با "یوکیا آمانو" در جمع خبرنگاران گفت که پس از توافق هسته‌ای، دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به مراکز غیر هسته‌ای فقط در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد بود و دسترسی به این مراکز طبق پروتکل الحاقی شرایط خاص خود را خواهد داشت و بر اساس نمونه برداری محیطی خواهد بود.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از فردا، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که پس از توافق هسته‌ای دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به مراکز غیر هسته‌ای فقط در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد بود.

“سید عباس عراقچی” معاون وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با “یوکیا آمانو” مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت که پس از توافق هسته‌ای، دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به مراکز غیر هسته‌ای فقط در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد بود و دسترسی به این مراکز طبق پروتکل الحاقی شرایط خاص خود را خواهد داشت و بر اساس نمونه برداری محیطی خواهد بود.

“یوکیا آمانو” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی چند روز پیش اعلام کرد که  توافق آتی با ایران اجازه دسترسی به سایت‌های نظامی را می‌دهد.

وی که با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس مصاحبه می‌کرد، افزود: ایران زمانی که با چارچوب توافقی که هم اکنون در حال کار کردن روی آن هستند توافق کرده، به‌طور ویژه با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده است.

آمانو اضافه کرد: در بسیاری از کشورها هر از چند گاهی ما درخواست دسترسی به سایت‌های نظامی می‌کنیم، پس چرا ایران نه؟ اگر ما دلیلی برای درخواست دسترسی داشته باشیم این کار را می‌کنیم و بر اساس چارچوب،‌ ایران باید آن را بپذیرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: آژانس هر زمان می‌تواند درخواست دسترسی، شفاف سازی یا بازرسی کوتاه داشته باشد.

آمانو در پاسخ به سؤالی در این باره که آیا پروتکل الحاقی به بازرسی‌های آژانس کمک خواهد کرد، پاسخ داد: هنوز نمی‌دانیم. هم اکنون در جایگاهی قرار نداریم که بتوانیم یک برآورد ارائه دهیم و این موضوع به‌طور گسترده‌ای به سطح همکاری ایران بستگی دارد.

انتهای پیام/