حالا خبرگزاری دولت از آزمون سخت یک خبر امنیتی و اخلاقی سربلند بیرون نمی‌آید، در حالی که بسیاری از رسانه‌ها با افکار و عقاید گوناگون با هوشیاری تمام نظام را در حل این مشکل یاری دادند اما ایرنا همچنان نا‌معقول حرکت می‌کند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از ندای ارومیه، ساعاتی بعد از حادثه روز ۱۳‌ام اردیبهشت هتل تارای مهاباد رسانه‌های مختلف مجازی و مکتوب با استفاده از اطلاعات کانال‌های رسمی و غیر رسمی خبری، به تحلیل و انتشار تصورات خود از جزئیات این حادثه پرداختند.

اما بسیاری از رسانه‌های حرفه‌ای در مرحله اول به دلیل انتشار نام و تصاویر فریناز توسط رسانه‌های معاند، از انتشار جزئیات حادثه هتل تارای مهاباد خودداری کردند.

در مرحله دوم، یعنی بعد از اتفاقات روز پنج شنبه رسانه‌های محلی کماکان سعی داشتند بخاطر حفظ حرمت خانواده دختر متوفی و جریحه دار نکردن بیشتر احساسات مهابادی‌ها باز هم جزئیات این حادثه را به طور کامل منتشر نکردند و تا جایی که می‌توانستند در راستای آرام کردن فضا کوشیدند.

اما در طرفی دیگر، خبرگزاری ایرنا به عنوان خبرگزاری رسمی دولت در یک موقعیت حساس با بی‌تدبیری و عدم رعایت اصول حرفه‌ای کار اطلاع رسانی فضای رسانه‌ای کشور را متشنج‌تر کرد.

شامگاه روز پنجشنبه-بعد از درگیری‌ها و حوادث تلخ در تجمع غیرقانونی در مهاباد، خبرگزاری جمهوری اسلامی با انتشار خبری با اشاره به تجمعات و درگیری‌های مهاباد، مرگ مرحومه را مشکوک می‌خواند و از سقوط اتفاقی وی از بالکن طبقه چهارم هتل تارا تحت عنوان «پرت کردن» یاد می‌کند و در حقیقت به فرضیه کذایی پرت کردن یا خودکشی رسانه‌های معاند دامن می‌زند.

فردای آن روز یکی از مسئولین با برگزاری یک نشست خبری فوری خبرنگاران رسانه‌ها را برای روشن کردن فضای ابهام آلود به استانداری دعوت می‌کند.

این مسئول در کنار تشریح کامل ماجرای روز پنجشنبه، برای روشن سازی فضا توضیحات دقیق تری در مورد پرونده مرگ دختر مهابادی به خبرنگاران می‌دهند تا با آگاهی و بصیرت بیشتری در حوزه اتفاقات مرتبط بدان تحلیل و اطلاع رسانی کنند. در ادامه وی از خبرنگاران می‌خواهد تا هیچ خبری از اظهارات خصوصی‌اش با خبرنگاران منتشر نشود تا خدایی ناکرده خانواده فریناز خسروانی متکدر و فضای مهاباد متشنج‌تر نشود.

اما خبرگزاری ایرنا با بی‌اخلاق ساعاتی بعد تمام این اظهارات را در قالب یک خبری به نقل از یک منبع اگاه منتشر می‌کند و ضمن شکستن خطوط اخلاقی و حرفه‌ای فضایی را که با تلاش‌های رادفر تلطیف شده بود، خاکستری‌تر می‌کند.

حالا خبرگزاری رسمی دولت که باید به دلیل دولتی بودن مورد استناد همگان باشد، از آزمون سخت یک خبر امنیتی و اخلاقی سربلند بیرون نمی‌آید، در حالی که بسیاری از رسانه‌ها با افکار و عقاید گوناگون با هوشیاری تمام نظام را در حل این مشکل یاری دادند اما ایرنا همچنان نا‌معقول حرکت می‌کند.

تصویر خبر اول

تصویر خبر دوم

انتهای پیام/م