بر اساس آنچه مستند به داده های شبکه های اجتماعی است سوال این است که حادثه مهاباد چرا باید توسط عربستان سعودی توئیت شود؟

به گزارش نسیم سرخس به نقل از فرهنگ نیوز، سقوط یک دختر مهابادی از طبقه چهارم یک هتل در این شهر، به بحث داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شده است؛ خبری که دروغ نیست، اما در پیچ و تاب فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی به شایعات گسترده تبدیل شده است.

دو روز پس از این حادثه در حالی که مظنون توسط پلیس دستگیر شده است ، شبکه های برخی گروه ها به صورت هدایت شده ، عملیات فریب افکار عمومی را در شبکه های اجتماعی به دست می گیرند. در حالی که مسئولان محلی رسانه های داخلی را محرم ندانسته بودند ، شبکه های اجتماعی شروع به تحریف ماجرا و تحریک احساسات عمومی کردند.

اما نکته جالب در این میان، حضور اعراب که به طور مشخص از کشورهای حاشیه خلیج فارس و به خصوص عربستان در حاشیه سازی و جنجالی کردن حادثه مهاباد است، به نحوی که با باز توئیت ها و باز نشر گسترده این خبر در شبکه های اجتماعی سعی در انحراف گسترده آن دارند.

در مورد مشخص اتفاقات شهـــر مهاباد اما یک نکته عجیب وجود دارد. بنا به تحقیقاتی که یکی از فعالان رسانه ای و کارشناسان آی تی به نام امیر رشدی در صفحه اجتماعی شخصی اش منتشر کرده است این بار دست عربستان سعودی در دامن زدن به این شایعات بیش از دیگر رسانه های خارجی در جریان است. وی در توضیحی در این باره می نویسد:  “«عربستان با ۳۲درصد کل ماجرا رو درگیر بوده و بعد از آن ایران با ۱۹درصد. سوریه با ۷درصد ، آلمان ۶درصد، عراق ۳درصد و نروژ با ۵درصد جزو بیشترین کشورهایی هستند که در این مورد با هشتگ «مهاباد» توییت کردند.

اگر به قسمت موست اینفلونس نگاه کنید می‌بینید که تقریبا ۹۹درصد افرادی که بیشترین درگیری رو در این مورد داشتند عرب‌هایی هستند که ادعاهای خیالی در مورد جدایی اهواز و تشکیل کشور «الاحواز» در سر دارند.از تعداد کل ۹۷۲ توییتی که توسط ۶۴۰ کاربر با این هشتگ شده، فقط ۳۱درصد توییت اورجینال بوده و ۶۸درصد‌ ریتوییت بوده. در کنار هشتگ اصلی که مهاباد بود،‌ هشتگ «کردستان_تلتحق_بالاحواز_وتنتفض» بیشترین استفاده رو داشته که معنی فارسی اش می شود «کردستان به پاخواسته و به الاحواز پیوسته»”.

به نظر می رسد برخی جریاناتی که چشم دیدن آرامش مناطق کردنشین ایران و در کل ایران را ندارند، تمام تلاش خود را صرف کرده اند تا به این آتش دامن بزنند. امید است که مردم این منطقه آرامش خود را حفظ نموده و به موازات آن مسئولان امر نیز به سرعت به این پرونده رسیدگی نمایند تا التیامی بر احساسات جریحه دار شده مردم باشد.

انتهای پیام/