مدیران قدیمی استقلال از دارایی بزرگی حرف می زنند که خارج از مرزهای سرزمینی ایران است و غصب شده که اگر به این تیم برگردد ، آنها بی نیاز از همه مشکلات مالی شان هستند.
به گزارش نسیم سرخس، استقلال؛ باشگاهی که امروز یک مشتری دست به نقد ندارد. سرنوشتش منتهی شده به جوک هایی که در فضای مجازی پیچیده. ابهت درهم شکسته یک باشگاه بزرگ که روزی در آسیا قهرمان بود. امروز استقلال بازیچه جوک هایی است که نشات گرفته از «بازی فروش» این باشگاه و پرسپولیس است. برای درهم شکستن این باشگاه، همین مزایده بس بود و آخرین دست و پاها برای به دست آوردن ابهت از دست رفته اش. اما نگاهی به اموال استقلال یا همان تاج در پیش از انقلاب نشان می دهد این باشگاه صاحب بزرگترین دارایی قرن فوتبال ایران است؛ دارایی اش به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان. استقلال پیش از انقلاب، از دوره ریاست تیمسار خسروانی مالک اولش کمپی دو برابر کمپ مرحوم ناصر حجازی در ترکیه و شهر استانبول داشت. بعد از انقلاب، این دارایی بزرگ بلاتکلیف باقی ماند تا یک ایرانی با پیگیری زیاد در ترکیه، این کمپ را به نفع خود مصادر کند. حالا پس از سال ها در روزهای خصوصی سازی استقلال، نام این کمپ دوباره زنده شده و مدیران فعلی و سابق استقلال درباره اش حرف می زنند. بهرام افشارزاده در این باره می گوید: «من این کمپ را از نزدیک ندیده ام ولی بسیار ارزشمند است. اینقدر پیگیری نکردیم که این کمپ بزرگ را چنگ مان درآورند…»

علی فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال هم از وجود این کمپ پرده برمی دارد و می گوید: «حداقل قیمتی که روی این کمپ می توان گذاشت دو هزار میلیارد تومان است. یعنی رقمی نزدیک به ۷ برابر قیمت فعلی استقلال.» او که از در آخرین سفر خود به ترکیه حتی به این کمپ رفته و از آن بازدید کرده است، توضیح می دهد: «کمپ بسیار مجهزی است که روی دیوارها و سرستون های آن آرم باشگاه تاج وجود دارد. اینقدر پیگیری نکردند که این کمپ را از استقلال گرفتند.» فتح الله زاده اضافه می کند: «حدودا دو سال پیش با آقای حسین پور سفیر وقت ایران در ترکیه به آنجا رفتیم. تنها راه این است که وزارت خارجه پیگیری های لازم را انجام دهد. اگر از نظر حقوقی بتوانیم ثابت کنیم، کمپ مال استقلال می شود. مدارک آن هم موجود است. مالک اول آن  هنوز زنده است.» این کمپ را سالها پیش خسروانی برای استقلال گرفته بود. جزئی از دارایی های بین المللی ایران است. چیزی مثل باشگاه ایرانیان در دبی. کمپ زیبای کنار تنگه بسفر اما از استقلال دریغ شده و خسروانی اگرچه به دلیل سمت ها و عملکردش در شهربانی حکومت پهلوی، سالهاست فراری از ایران بوده اما به عنوان مالک اولیه باشگاه استقلال فعلی، بارها در یک دهه گذشته در آستانه ۹۰ سالگی از لندن برای مدیران وقت استقلال از اولیایی گرفته تا فتح الله زاده و واعظ آشتیانی نامه هایی نوشته و درباره این سرمایه ارزشمند شان نوشته است و این دارایی بزرگ را به آنها یادآوری کرده است.

اما همانطور که فتح الله زاده می گوید، کلید حل این مشکل در دست وزارت خارجه و وزیری مثل ظریف است. اگر ایران بتواند در چنین پرونده ای پیروز شود، برای همیشه بی نیاز از منابع دولتی خواهد بود. به سرانجام رساندن چنین پرونده ای، کار ساده  ای نیست. وزارت خارجه در چند ماه اخیر با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری تلاش های تازه ای را در ابعاد بین المللی آغاز کرده که یکی از نتایج آن پیروزی در دادگاهی در آمریکا بود که منجر به بازگرداندن بخشی از آثار باستانی به ایران بود. بی شک تنظیم یک لایحه دفاعی خوب با توجه به مدارکی موجود است می تواند فوتبال ایران را به بزرگترین دارایی قرن اش برساند.

منبع: خبرآنلاین
انتهای پیام/م