با افزایش تمایل کودکان و نوجوانان به استفاده از موبایل و تبلت نگرانی‌هایی از آسیب‌های حضور فرزندان در فضای مجازی ایجاد شده است؛ همزمان با منع فروش سیم‌کارت به افراد زیر ۱۸ سال، اپراتورهای موبایل موظف به ارائه سیم‌کارت کودک شدند. ۲ اپراتور سیم‌کارت ویژه کودک عرضه کرده‌اند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از خبرگزاری فارس، با پیشرفت فناوری، استفاده از گوشی تلفن همراه، تبلت و ابزارهای ارتباطی، امری جدایی ناپذیر از زندگی افراد شده و نه تنها کودکان نیز از این ماجرا مستثنی نیستند که در بسیاری موارد پیشتاز شده‌اند.

استفاده از ابزارهای ارتباطی بزرگسالان به عنوان وسیله ای برای بازی و سرگرمی کودکان و نوجوانان رایج شده و در دسترس بودن ابزارهای ارتباطی برای این قشر، نگرانی‌هایی را برای والدین رقم زده است. این نگرانی ها در حالی ادامه دارد که به دلیل وجود کاربردهای آموزشی، فرهنگی و سرگرمی نمی توان استفاده سنین پایین تر از ابزارهای ارتباطی را به طور کامل نفی کرد.

از این رو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در دی‌ماه ۹۳ با مصوبه‌ای اپراتورهای تلفن همراه را از فروش سیم‌کارت به افراد زیر هجده سال منع کرد. همچنین براساس این مصوبه، اپراتورها موظف به ارائه سیم‌کارت کودک با اعمال محدودیت در دسترسی به دیتای نسل‌های ۳ و ۴ برای قشر آسب پذیر کودک و نوجوان شدند. به این ترتیب به اپراتورها شش ماه پس از ابلاغ مصوبه فرصت داده شد تا طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند.

«درسا» سیم کارت کودک همراه اول

۱۰ اردیبهشت ماه، در مراسم بهرداری از خدمات و توسعه شبکه پهن باند استان قم با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر ارتباطات و مدیران عامل دو اپراتور همراه اول و رایتل، همراه اول اقدام به ارائه سیم کارت کودک کرد.

وحید صدوقی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران درباه ویژگی های این سیم کارت می گوید: در پی مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی برای ارایه خدمات ویژه اپراتورها به کودکان و نوجوانان، همراه اول با تکیه بر توان داخلی سیم کارت کودک خود را با نام تجاری «درسا» ارائه کرده است که یک نوع زیست بوم مجازی خانواده است. این سیم کارت از کودکان، نوجوانان و حریم خانواده در مقابل خطرات فضای مجازی محافظت می کند و به والدین اجازه می دهد بر فرزندان نظارت داشته باشند.

وی با بیان اینکه با سیم کارت کودک، امکان مکالمه و ارسال پیامک وجود ندارد، افزود: کودکان از طریق درسا می توانند شبکه های تلویزیونی را مشاهده کنند، بازی های مناسب سن خود را داشته باشند و appهای مورد نیاز خود از بازار خرید کنند. همچنین والدین می توانند با نرم افزار «درسابان» که امکان نصب روی گوشی والدین و کودک را دارد، نحوه استفاده کودک خود را از تلفن همراه کاملاً کنترل کنند.

قیمت این سیم کارت ۴۷۵۰ تومان است و قرار است از فردا سیم کارت های کودک از طریق فروشگاه های زنجیره ای همراه اول عرضه شوند.

*ارائه سیم‌کارت ایرانسل در آینده

هنوز اعلامی از سوی اپراتور دوم تلفن همراه درباره ارائه سیم کارت کودک نشده است؛ اما یک مقام مسئول دولتی با اشاره به الزام ۳ اپراتور برای ارائه سیم کارت ویژه کودک، یادآور شده که ایرانسل نیز به زودی این کار را انجام خواهد داد.

*سیم‌کارت کودک رایتل

اپراتور سوم تلفن همراه نیز با ارائه یک سیم کارت اعتباری ویژه کودکان تلاش کرده تا نگرانی حضور کودک در فضاهای مجازی تائید نشده را از بین ببرد. با این سیم کارت از طریق دسترسی کنترل شده کودک به دیتای موبایل، تنها امکان استفاده از وب سایت های ویژه کودکان شامل کافه رایتل (کارتون و انیمیشن تلویزیونی)، آپارات کودک (مجموعه‌ای از کارتون‌های ایرانی و خارجی مورد تائید وزارت ارشاد)، نبات (مجوعه‌ داستان، بازی و سرگرمی)، برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن) نبات و شبکه پویا صدا و سیما فراهم است.

این سیم‌کارت امکان مکالمه و ارسال پیامک ندارد. سیم‌کارت کودک رایتل در دو بسته سنی ۳ تا ۶ سال و ۷ تا ۱۲ سال تهیه شده است که تفاوت آنها در محتوای مجله نبات است. سیم‌کارت‌ کودک رایتل در قالب بسته‌بندی ۲ گانه (شامل یک سیم کارت کودک و یک سیم‌کارت والدین با امکان کنترل سیم‌کارت کودک) عرضه شده است. هم‌اکنون سیم کارت کودک رایتل به همراه مجله محتوایی نبات با امتیازهای دیگری به قیمت ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و قرار است فروش مستقل سیم‌کارت نیز در آینده نزدیک آغاز شود.

همچنین مجید صدری مدیرعامل رایتل همچنین اعلام کرده که به دنبال تسری این سرویس به حوزه‌های دیگر از جمله سیم‌کارت دانش‌آموز است، زیرا سرویس قبلی ویژه دانشجو با نام رای‌درس موفقیت چشمگیری برای اپراتور داشته است.

اکنون شرایط لازم برای کاهش خطرات حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مهیا شده و گذشت زمان کاستی‌ها و نواقص احتمالی این طرح را تا رسیدن به وضعیت مطلوب مشخص خواهد کرد. باید دید در نهایت این سرویس می‌تواند با برخورداری از اقبال عمومی، به نگرانی‌های والدین از خطرات حضور فرزندان در فضای مجازی همراه پاسخ دهد؟

انتهای پیام/م