طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی با 13 امضا از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول و صبح امروز در صحن علنی مجلس آغاز شد.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛جلسه بررسی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی با ۱۳ امضا از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

آخوندی سومین وزیر استیضاحی در دولت یازدهم است، پیش از این فرجی‌دانا وزیر علوم و علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در مجلس نهم استیضاح شدند.

به گزارش فارس، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، در جلسه استیضاح، پس از بیانات استیضاح‌کنندگان، رئیس‌جمهور مى‏‌تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏‌توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس‌جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏‌توانند حداکثر یک ساعت از وقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

بیانات استیضاح‌کنندگان و پاسخ آنها در یک یا چند جلسه باید به طور متوالى صورت گیرد و استیضاح‌کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏‌جمهور از طرف هیئت وزیران مورد استیضاح، حداکثر ۲ نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده حق دارند توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هر کدام از ربع ساعت تجاوز نکند. رئیس‌جمهور مى‏‌تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیئت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏‌تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در بخشی دیگر از آیین‌نامه آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأى مى‏‌گذارد و در صورتى که وزیر یا هیئت وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‏‌کنندگان مطالب خود را بیان مى‏‌کنند و رئیس اعلام اخذ رأى عدم اعتماد مى‏‌کند.

*متن کامل طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی + اسامی امضاکنندگان

۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند.

متن کامل این طرح به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

به استناد مواد ۲۲۲ و ۲۲۳ آیین‌نامه داخلی و در اجرای اصل ۸۹ قانون اساسی بدین وسیله طرح استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای عباس آخوندی با ۱۵ امضاء تقدیم حضور می‌گردد.

نظر به مشکلات زیر در حوزه وظایف وزیر اینجانبان امضاکنندگان درخواست اعلام وصول استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی را داریم:

مهمترین محورهای استیضاح:

۱- عدم انجام تعهدات زمان اخذ رأی اعتماد از قبیل:

-عدم عمل به تعهد وزیر مبنی بر تأسیس و فعالیت سازمان ایمنی جاده‌ها

-بدون اقدام و پاسخ ماندن ایرادات عملکردی و برنامه‌ای مندرج در گزارش ماده ۴۹ کمیسیون عمران

۲- مشکلات حوزه عمومی وزارتخانه از قبیل:

-عزل و نصب‌های بدون دلیل و حذف نیروهای مؤمن

-عدم اعلام موضع شفاف نسبت به موضوع فتنه و سران آن

-عدم اجرای احکام قانون برنامه پنجم توسعه

-عدم توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

-عدم توجه به اجرای قوانین ایثارگران

۳- مشکلات حوزه زمین، مسکن شهری و روستایی از قبیل:

-ناتوانی وزیر در ساماندهی بازار مسکن و اتمام پروژه‌های مسکن مهر

-عدم نظارت جامع بر اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و ورودهای غیرقانونی و خارج از صلاحیت در این حوزه

-رها کردن پروژه‌های نیمه‌تمام ساخت ابنیه و ساختمان‌های عمومی در برخی از استان‌های کشور علیرغم پیشرفت فیزیکی بالا و نیاز مبرم مردم به آنها مانند بیمارستان‌ها، کتابخانه‌ها و …

-عدم اراده جدی و مؤثر در تعیین تکلیف اراضی شمال و شرق تهران در جهت احقاق حقوق مردم حسب فرمایش مقام معظم رهبری

-عدم ارائه برنامه و سیاست مشخص در حوزه تأمین مسکن و عدم حمایت از مسکن محرومان

۴ – مشکلات حوزه حمل و نقل از قبیل:

-افزایش خروج قطارها از ریل و تخلفات گسترده مالی و حقوقی و اقدامات مغایر قانون در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی به دلیل غیرقانونی بودن هیأت مدیره فعلی

-عدم توجه به ایمنی و کنترل پرواز و عملکرد ایمن فرودگاه‌ها

-عدم توجه به مطالبه عمومی در اعلام علل سانحه آنتونوف و فلایت چک

-عدم توجه به آمار تصادفات و کشته‌های جاده‌ای و رفع نقاط حادثه‌خیز

-افزایش عقب‌ماندگی در ترانزیت و توسعه کریدورهای بین‌المللی

-بی‌توجهی به نوسازی ناوگان و تداوم سوانح جاده‌ای مانند افزایش آتش‌سوزی ناوگان عمومی

-عدم توجه به تعطیلی گسترده پروژه‌های راه‌سازی

۵- مشکلات حوزه مالی وزارتخانه از قبیل:

-خریدهای خارجی بالاخص در حوزه‌های ریالی و دریایی علیرغم وجود تولیدات مشابه داخلی

-عقد قراردادهای مبهم و غیرشفاف با قیمت‌های غیرواقعی

-بوروکراسی شدید، ناتوانی در شناسایی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و بکارگیری نقدینگی جامعه در عمران کشور و عدم موفقیت در جذب تسهیلات خارجی (فاینانس)

-تبعیض در توزیع و تخصیص اعتبارات به طرح‌ها و پروژه‌‌های نیمه‌تمام در استان‌ها

به گزارش فارس، اسامی امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی نیز بدین شرح است:

حسن کامران – مجتبی رحماندوست – مهدی کوچک‌زاده – حسینعلی حاجی‌‌دلیگانی – بهرام بیرانوند – موسی‌الرضا ثروتی – سیدمحمود نبویان – جواد کریمی‌قدوسی – روح‌الله حسینیان – حمید رسایی – عبدالله سامری – سیدناصر موسوی‌لارگانی – نیره اخوان‌بیطرف – فاطمه آلیا و زهره طبیب‌زاده‌نوری.

*جهانگیری به جای روحانی در صحن مجلس حضور یافت

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برای شرکت در جلسه بررسی طرح استیضاح رضا عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضرشد.

جمعی از اعضای دولت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور را هنگام ورود به صحن علنی همراهی می‌کردند.

ثروتی در موافقت با استیضاح: امید تحول در وزارت راه نیست

موسی‌الرضا ثروتی در جلسه علنی امروز مجلس (۱۴ مهر ۹۴) و در جریان استیضاح وزیر راه و شهرسازی در بیان علت این استیضاح گفت: نمایندگان مجلس ابزارهایی همچون مکاتبه، مذاکره، سؤال، جلسات متعدد در اختیار دارند که ما تقریباً تمام این مراحل را دنبال کردیم و به دنبال این بودیم که رکودی که در جامعه فریاد همه را بلند کرده مرتفع شود.

وی افزود: نمایندگان با اعتراضات مردم در شهرها و روستاها مواجه هستند از وضعیت نامناسب مسکن، عدم پاسخگویی به مردم و تجمعات اعتراضات فراوان و عدم پرداخت تسهیلات مکمل ۵ میلیون تومانی و تأخیر در تحویل واحدها و افزایش مکرر قیمت‌ها، عدم اجرای قول‌های وزیر مبنی بر عدم افزایش قیمت مسکن، فقدان زیرساخت‌ها، مزخرف خواندن مسکن مهر در حالی که یکی از طرح‌های بسیار مفید بوده که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرده‌اند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم از وضعیت راه‌ها و تصادف در نقاط حادثه‌خیز، ترافیک شدید و فوت و مجروحیت کلافه شده‌اند. عدم گسترش و توسعه حمل‌و‌نقل ریلی علیرغم وجود قانون حمل‌ونقل عمومی و عدم اجرای قانون ناراضی هستند. فقدان برنامه‌ریزی مناسب پروازی، کاهش پروازها، نارضایتی مردم از فقدان بلیط و مشکلات تأخیرها از دیگر مشکلات موجود هستند.

ثروتی خاطرنشان کرد: فقدان راه روستایی، عدم توازن منطقه‌ای، عدم اجرای قوانین به ویژه برنامه پنجم توسعه و عدم تحقق وعده‌های وزیر راه در زمان رأی اعتماد نهایتاً منجر به تهیه متن استیضاح شد.

وی افزود: گاهی برخی‌ها می‌گویند استیضاح سیاسی است اما از یک سال قبل سه گروه استیضاح وزیر راه را دنبال می‌کردند و نهایتاً برخی‌ها بنا به ملاحظاتی عقب‌نشینی کردند و نهایتاً یک متن  استیضاح تهیه شد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گفته نشود که استیضاح وزیر راه سیاسی است بلکه دقیقاً در راستای حل مشکلات مردم انجام می‌شود. تمامی راه‌های مذاکره، تشکیل جلسه و غیره همه طی شد و لذا ما ناچار شدیم که برنامه استیضاح را دنبال کنیم.

ثروتی خاطرنشان کرد: ما نمایندگان قسم یاد کردیم که حافظ قانون و حل مشکلات و نیازهای مردم باشیم و وظایف نظارتی خود را اجرا کنیم علیرغم اینکه تهمت‌ها زده شود.

وی افزود: رکود حاکم بر اشتغال و اقتصاد باعث شده تا به عنوان مثال به خاطر مسکن یک و نیم میلیون نفر از کار بیکار شوند که این بر اثر مدیریت، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شخص وزیر است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: ضعف در امر وزارت، فقدان مدیریت کارآمد و انسجام و سازماندهی وزارتخانه به طوری است که موجب رخوت و سستی و احساس بی‌مسئولیتی در زیرمجموعه وزارتخانه شده و به درستی پاسخگوی نمایندگان مجلس نیستند. ما شاهد پاسخ‌های غیرقانونی و غیرمنطقی در وزارتخانه هستیم و به بهانه فقدان اعتبار و تحریم همه پروژه‌ها تعطیل شده است.

ثروتی خاطرنشان کرد: اعتبار تنها موضوعی است که بارها تکرار شده در حالی که بسیاری از نابسامانی‌ها از سوءمدیریت و برنامه‌ریزی است در قانون بودجه در سنوات قبل برای اجرای پروژه‌ها و پرداخت بدهی پیمانکاران از روش‌های مختلفی استفاده می‌شد از جمله واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، فاینانس، اوراق مشارکت، مشارکت شرکت‌های خارجی و دیگر روش‌هاست.

وی افزود: در سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان برای حل مشکل ۵ استان شمالی است و ۲۰ میلیون زائر بارگاه امام رضا (ع) مقام معظم رهبری دستور فرمودند که هر چه سریعتر پروژه راه‌آهن شمال به انجام برسد اما این پروژه به مدت دو ماه به دلیل فقدان اعتبار توسط دولت، واگذاری بخشی از سهام شرکت نهاد قدس، مشابه پرداخت سهام به دیگر پیمانکاران پروژه‌ها ۶ ماه فعال شد اما متأسفانه در دولت یازدهم متوقف شد و در دومین جلسه دولت آن را لغو کردند. دادگاه حکم داد اما حکم دادگاه در این باره اجرا نمی‌شود.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سه وزیر و دو معاون وزیر در این موضوع را صورت جلسه کردند اما همان را هم اجرا نکردند و این کار باعث شد تا تعداد بسیاری بیکار شدند، روند رشد و توسعه کند شد حتی قراردادهای منعقده علیرغم صدور حکم دادگاه ادامه نیافت. فاینانس‌های مربوطه متوقف شد، جلسات مکرر و صورت‌ جلسات با وزرا هیچ تأثیری در بهبود اوضاع نداشت.

ثروتی خاطرنشان کرد: اجرای احکام برنامه و بودجه به درستی صورت نمی‌گیرد، قانون جامعه مسکن، قانون جامعه حمل‌ونقل عمومی، توسعه خطوط ریلی و جاده‌ای، ساماندهی امور حمل‌ونقل هوایی، ارتقای رقابت‌پذیری خدمات و … متوقف شد. ناوبری‌ فرودگاه‌ها، توسعه نگهداری و بهره‌برداری حمل‌ونقل جاده‌ای به کندی گرایید و به بهانه بودن اعتبار و تحریم مواد ۱۶۱ تا ۱۶۳ برنامه متوقف شده و اجرا نشده است.

وی افزود: در راستای اجرای ماده ۱۶۳ برنامه پنجم وزارت راه موظف بوده بانک جامع حمل‌ونقل کشور، استقرار سامانه اطلاعات جامع حوادث و سوانح اهداف برنامه‌های ملی ایمنی را تدوین کند و یا طرح جامع حمل‌ونقل را برای دستیابی به جایگاه مناسب در حوزه‌های ایمنی، انرژی، اقتصاد و محیط زیست به تصویب هیأت وزیران برساند و این کار انجام نشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: طرح‌های توسعه راکد ماند قرار بود سالانه ۱۰ درصد میزان تلفات جاده‌ای کاهش پیدا کند و این کار انجام نشد. این مقدار تلفات انسانی در جاده‌ها دریغ از برنامه‌ریزی و مدیریت فعال.

ثروتی خاطرنشان کرد: به جای اجرای اصل ۱۶۴ برنامه پنجم در رویکرد توسعه‌ای در شبکه حمل‌ونقل ریلی و افزایش سهم بار مسافر شاهد کاهش ظرفیتی در (سال ۹۱) ۲۷ میلیون مسافر و در (سال ۹۳) ۲۴ میلیون مسافر جابجا شدند که ۱۱ درصد افت را نشان می‌دهد. در (سال ۹۱) ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت می‌شد که این میزان در (سال ۹۳) به ۳ هزار کیلومتر رسیده است.

وی افزود: در دو خطی کردن، برقی کردن، تکمیل ایستگاه‌ها از روش‌های مشارکت باید استفاده می‌شد که نشد، به بهانه‌های متعدد ماده ۱۶۵ و ۱۶۶ برنامه اجرا نشد و از سوی دیگر اقدامات دولت دهم برای مسکن شهری و روستایی در دولت یازدهم متوقف شد، آمارها خود بیانگر این امر است.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر اساس اصل ۱۳۷ قانون اساسی تمام وزرا برابر یکدیگر و در مقابل رئیس جمهور مسئولند و به مجلس باید پاسخگو باشند و اگر در این رابطه مشکلاتی وجود دارد در دولت باید حل شود.

ثروتی خاطرنشان کرد: عدم توجه به مکاتبات نمایندگان و مردم، ضعف مدیریت حاکم بر وزارتخانه و تعطیلی پرداخت وام سیاست دولت در تضمین بازپرداخت‌ها موجب کندی و توقف ساخت‌وساز روستایی شده. در شهرها هم به دلیل گرانی هزینه‌ها، عدم افزایش سقف تسهیلات، علیرغم تصویب در دولت، شعارهای بی‌حاصل مسکن اجتماعی را شاهد هستیم.

وی افزود: گاهی صحبت از وام‌های ۵۰، ۸۰ و ۱۰۰ میلیونی به میان می‌آید و ما وامی را نمی‌بینیم که پرداخت شود. عدم هماهنگی سیستم اقتصادی با وزارت راه و شهرسازی و تصمیمات دولت موجب نارضایتی شدید مردم شده با این وجود آیا این استیضاح سیاسی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: اعتراضات مختلف مردم در نقاط مختلف شهر و روستا، هزاران مسکن نیمه‌تمام، افزایش هزینه‌ها را شاهد هستیم که هنوز هم امیدی به حل مشکل نیست و وزارت راه اقدام مثبتی را در این رابطه صورت نمی‌دهد. اجرای مواد ۱۶۷ تا ۱۷۶ برنامه متوقف شده است.

ثروتی خاطرنشان کرد: نکته دیگر در استیضاح وزیر، وعده‌های عمل نشده در دوران رأی اعتماد است، از ۱۱۳ مورد ارائه شده در برنامه رأی اعتماد ۸۴ درصد نیاز به اعتبار نداشته، بوروکراسی شدید، عدم پاسخگویی، رکود شدید فعالیت‌ها و رکود پروژه‌ها را در دوره فعلی وزارت راه شاهد هستیم.

وی افزود: رکود اقتصادی که تعدادی از وزرا در مورد آن به رئیس جمهور نامه نوشتند از وزارت راه و شهرسازی آغاز شد. واردات بی‌رویه و غیرضرور واگن‌ها همچنین عملکرد ۱۰ ساله راه‌آهن حاکی از کاهش شدید فعالیت‌هاست

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امید تحول در وزارت راه نیست، بارها و بارها من صحبت‌هایی را با مقامات این وزارتخانه داشته‌ام اما بی‌فایده بوده و نمایندگان به این اظهارات که این استیضاح سیاسی است توجه نکنند و به خواست مردم از جمله در مسکن مهر توجه کنند.

*رحماندوست در موافقت با استیضاح:اعطای تسهیلات به ایثارگران به منزله تأمین مسکن نیست

مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه)‌پارلمان طی سخنانی به عنوان دومین موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: قانون برنامه پنجم درباره ایثارگران در بخش‌های مختلف یا اجرایی نشده و یا ناقص اجرایی شده است.

وی افزود: آقای وزیر راه پیش از این گفته بود که «پیگیری مشکلات ایثارگران در حوزه تأمین مسکن را فراتر از قانون وظیفه خودم می‌دانم و در صدر تمام اولویت‌های تأمین مسکن، موضوع تأمین مسکن ایثارگران را مدنظر قرار خواهم داد و خودم شخصاً به موضوع مسکن ایثارگران رسیدگی می‌کنم»، با وجود این اظهارات آقای وزیر، مشکل مسکن ایثارگران تاکنون حل نشده است.

نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: اعطای تسهیلات به منزله تأمین مسکن محسوب نمی‌شود، اینگونه طرح‌ها فقط برای مسئولان وزارتخانه‌ها آمارسازی می‌کند و برای ایثارگران مسکنی تأمین نمی‌کند و حکم برنامه پنجم ابتر باقی می‌ماند.

رحماندوست با بیان اینکه ما برای حل مشکل ایثارگران امروز مجبور شدیم مشکلات آنان را از طریق استیضاح پیگیری کنیم، تأکید کرد: در این استیضاح هیچ شائبه سیاسی وجود ندارد و ما به دنبال حل مشکلات مردم و ایثارگران هستیم.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب استخدامی ایثارگران و فرزندان آنها، گفت:‌ ایثارگران برای استخدام با مشکلات جدی روبرو هستند، چرا فرزندان شهدا هنوز در شرکت‌های تابعه وزارت راه استخدام نشده‌اند؟ چرا شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی قانون استخدام ایثارگران را عملی نمی‌کند؟

نماینده تهران در مجلس در ادامه سخنانش با اشاره به قانون تخفیف ۵۰ درصدی بلیط هواپیما برای جانبازان، ایثارگران و آزادگان، گفت: طبق قانون جانبازان بالای ۲۵ درصد و آزادگان و ایثارگران در صورت مسافرت‌های داخلی با ارائه کارت ایثارگری یا معرفی‌نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران از پرداخت ۵۰ درصد هزینه بلیط هواپیما معافند ولی این قانون اجرایی نمی‌شود.

رحماندوست با انتقاد از عدم مناسب‌سازی معابر عمومی برای حرکت ویلچر گفت: آقای وزیر سالی یک روز روی ویلچر بنشینید تا شرایط نامناسب مسیرها را برای جانبازان درک کنید، امروز مقوله مناسب‌سازی معابر برای حرکت ویلچر سال‌هاست نه تنها در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، بلکه در کشورهای دست چندم هم حل شده است، اما در ایران هنوز این موضوع با مشکل مواجه است، در ایستگاه‌های راه‌آهن حرکت ویلچر با مشکلات جدی مواجه است.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: شرکت هواپیمایی ماهان اعلام کرده ایثارگران و یا جانبازان برای سفر با هواپیماهای این شرکت باید نفری ۴۰ هزار تومان بپردازند تا خدمات ویژه به آنان ارائه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنده استیضاح را امضا نکرده بودم، اما به دلیل خلف وعده‌های آقای وزیر، مجبور به امضای این استیضاح شدم، وزیری که مسئله به این کوچکی را نتواند حل کند، توانمند نیست،‌ حقوق مردم و ایثارگران جای گذشت ندارد لذا استیضاح وزیر راه را امضا کردم.

*موسوی لارگانی در موافقت با استیضاح: مقابله با فساد در وزارت راه با واگذاری قرارداد به نورچشمی‌ها در تضاد است

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی (۱۴ مهر ۹۴) در موافقت با استیضاح آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: خداوند را شاهد قرار می‌دهم که هدفم از امضای استیضاح آقای آخوندی احقاق حقوق ملت محروم و مظلومی است که ما باید صدای رسای این عزیزان باشیم، من به نوبه خود قسم یاد می‌کنم که اهداف سیاسی و جناحی باعث امضای بنده نبوده است.

وی افزود: از خدای متعال می‌خواهم تا به حقیر انصاف در بیان و به همکاران دقت نظر در تصمیم گیری در این روز خطیر عنایت فرماید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین تصریح کرد: یکی از ایرادات اصلی نمایندگان بی دقتی در توزیع اعتبارات در استان‌ها و اولویت بندی در اجرای پروژه‌ها براساس نظام چانه زنی است که متاسفانه در دو سال مدیریت آقای آخوندی به شدت در این وزارتخانه مشاهده شده است.

موسوی لارگانی در ادامه مطرح کرد: چرا باید پروژه‌های حوزه‌های انتخابیه تعدادی از نمایندگان نسبت به بقیه اولویت داده شود.

وی خطاب به وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: آقای آخوندی آیا این عدالت است که به شهرستانی ۲۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص دهید و در شهرستان مشابه دیگر برای دادن ۱۰۰ میلیون تومان خساست به خرج دهید. مردم چه گناهی دارند چرا باید روستائیانی که به آقای روحانی و احمدی نژاد رای داده‌اند تاوان این تبعیض و بی عدالتی و سیاست کاری شما را بدهند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه متذکر شد: شما در برنامه‌های خود به شفاف‌سازی و دسترسی ایمن و آزاد به اطلاعات اشاره کرده بودید پس علت انعقاد قرارداد با ترک تشریفات قانونی در شرکت راه جمهوری اسلامی چیست علت واگذاری قراردادهای متعدد با شرکت ابن سینا که از وابستگان به شما هستند چیست؟

موسوی لارگانی ادامه داد: آقای آخوندی امروز در محضر ملت شریف ایران اعلام کنید به چه دلیل خون برخی برای شما رنگین تر است علت امتیازات فراوان برای شما چیست؟ کاش جرات داشتید و به ملت اعلام می‌کردید آیا رکود بی سابقه در صنعت مسکن و ساختمان در دوران شما پذیرفتنی است؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: کدام برنامه را برای خروج از رکود این بخش ارائه دادید. برنامه‌های شما چه تاثیری بر اقتصاد صنعت ساختمان گذاشته است؟ یکی از برنامه‌های ارائه شده از سوی شما در زمان رای اعتماد شفافیت و مقابله با فساد بود دو سال گذشته چه کردید؟ آیا مقابله با فساد در وزارت راه با واگذاری قراردادهای متعدد با ترک تشریفات به شرکت‌ها و افراد نور چشمی در تضاد نیست.

این عضو کمیسیون اقتصادی همچنین مطرح کرد: طبق برنامه‌ شما قرار بود ظرف ۶ ماه نسبت به مهندسی مجدد ساختار وزاتخانه اقدام کنید و گزارش مربوط را به مجلس ارائه دهید دو سال گذشت اما دریغ از یک خط گزارش.

موسوی لارگانی در ادامه خاطرنشان کرد: هیچ اقدام عملی در این رابطه انجام نشد. قرار بود برای حل بحران طلب‌کاران و پیمانکاران برنامه عملیاتی بدهید اما پس از دو سال هر روز و هر هفته شاهد مراجعه پیمانکاران و طلب‌کاران به وزارتخانه هستیم.

وی همچنین عنوان کرد: همکاران عزیز مستحضر هستید که به واسطه همین بدهی‌های کلان و سستی و اهمال وزارتخانه در بازپرداخت آن ها هزاران فرصت شغلی از دست رفته است چه زمانی وعده‌های شما تحقق پیدا می‌کند؟ وزارتخانه‌ای که باید محل کار، فعالیت و عمران باشد در دو سال اخیر تبدیل به پایگاه فعالیت سیاسی برخی از افراد تندرو شده که رسیدن به مقاصد سیاسی و انتخاباتی خود را بر تامین حقوق مردم ترجیح می‌دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مدیرانی که تامین مسکن برای مستضعفان را طرحی مزخرف می‌نامند و عملا با این رفتارها و سخنان با اندیشه‌ها و فرامین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مقابله می‌کنند.

موسوی لارگانی ادامه داد: همکاران عزیز از نظر امام خمینی (ره) بحث دنیاخواهی و آخرت جویی دو مقوله‌ای است که هرگز با هم جمع نمی‌شوند و تنها آن هایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را کشیده باشند. علت این تضادها با اندیشه‌های امام از سوی سکاندار وزارتخانه این است که درد محرومیت را نکشیده‌ است.

وی همچنین مطرح کرد: جناب آقای وزیر راه آیا می‌دانید یک مستاجر چه سختی‌هایی را متحمل می‌شود آیا شما می‌دانید یک روستایی چگونه در کوچه‌ها و خیابان‌های خاکی روزگار می‌گذراند جایگاه والای طبقات پایین اجتماعی در نظر امام تا آنجا است که به مسئولان مملکتی و مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی نه تنها در این است بلکه در دوره‌های آینده نیز توصیه می‌نمایند که خود را وقف اسلام،‌جمهوری اسلامی و این طبقات بنمایید.

وی با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) در این رابطه یادآور شد: آقای وزیر برای روستاها چه کردید قرار بود بودجه سال ۹۴ برای آسفالت راه های روستایی وشهری ۲ میلیون تن قیر رایگان اختصاص دهید به مردم توضیح دهید این بند به کجا رسیده چرا روستاها به خاطر بی توجهی شما خالی از سکنه شده است. راستی زمانی که همین روستایی ها داشتند از خاک و ناموس این کشور دفاع می‌کردند شما کجا بودید مگر همین سرداران و شهدا و دلاور مردهای جنگ و انقلاب از دل این روستاها نیامدند و در مقابل دشمن ایستادند و از انقلاب و آرمان‌های امام (ره) دفاع کردند تا امروز شما و فرزندان شما در رفاه و آسایش زندگی کنید.

این نماینده تاکید کرد: که چه زود فراموش کردیم فرمایشات امام و آرمان ‌هایشان را که فرمودند من یک موی کوخ نشینان و محرومین را با دنیای کاخ نشینان عوض نمی‌کنم این یعنی فاصله از امام و انقلاب من به عنوان یک روستا زاده و کسی که ساکن روستا هستم و به روستایی بودن خود افتخار می‌کنم سر پل صراط از شما نخواهم گذشت که چرا تبعیض و بی عدالتی شما باعث شده روستاهای ما هر روز پس رفت کند و از ۱۰متر راه استاندارد نیز بی بهره باشد.

«جناب آقای آخوندی مگر همین روستایی‌ها نبودند که  امام راحل فرمودند پشتوانه ملت و کشور هستند مگر همین روستایی‌ها نیستند که اقتصاد کشور را به رونق درآوردند به یادآورید ما و شما هر چه داریم مرهون تلاش همین روستائیان است اگر رئیس جمهور یا رئیس و وکیل شدیم با رای اینان است و چه زود این قشر محروم فراموش می‌شوند حالا چرا باید یک روستایی چند سال در نوبت ۱۲ میلیون تومان وام مسکن باشد. به راستی آیا می‌شود با ۱۲ میلیون تومان حتی یک سرویس بهداشتی ساخت.»

موسوی لارگانی در خاتمه افزود: راستی یک ونیم میلیاردی که خرج مهمان سرای پشت وزارتخانه نمودید آن هم به دستور یکی از بستگان خود برای سکونت از کجا آمد. چند وام مسکن می‌شد برای روستائیان؟ با یک و نیم میلیارد چند بار درها و پنجره‌ها را عوض کرده و الان هم در آن سکونت نکردید. آقای آخوندی هزینه ساخت مسکن در روستاها به واسطه حمل و نقل مصالح ساختمانی بسیار بالاتر از ساخت در شهرهای کوچک است اما دو سال است که شما تسهیلات روستایی را افزایش ندادید و بدتر از آن همان مبلغ اندک را پرداخت نکردید.

*رسایی در موافقت با استیضاح: آخوندی سیاسی‌ترین وزیر کابینه است

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (سه‌شنبه ۱۴ مهر) در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دو سؤال قبلی نمایندگان از وی گفت: آقای آخوندی پس از وعده‌های خود در روز رای اعتماد با اختلاف ۸ رای وزیر شد که توقع این بود که به وعده‌های خود عمل کند.

وی با یادآوری اینکه وزیر راه در جریان سؤال اول خود اظهار داشته بود که هنوز فرصت کافی در اختیارم گذاشته نشده است و در نتیجه سؤال کننده سؤال خود را پس گرفت، افزود: سؤال بعدی را من- رسایی- در سالگرد سؤال اول پرسیدم که البته رئیس کمیسیون عمران چند ماه طرح سؤال من را عقب انداخت.

رسایی از بازدید خود از پروژه‌های گوناگون مسکن مهر سخن گفت و با اشاره به اینکه مجلس در جریان سؤالش از آخوندی با اختلاف یک رای از پاسخ‌های وزیر قانع شد، گفت: بعدا معلوم شد آن یک رای هم درست نبوده است.

*چرا ضعف‌های مدیریتی را با شانتاژهای سیاسی می‌پوشانید؟

وی با انتقاد از تلاش برای پوشاندن ضعف‌های مدیریتی با شانتاژهای سیاسی خاطرنشان کرد: آیا اعتراض مردم به مسکن مهر سیاسی است؟ آیا تاکید رهبر انقلاب بر تکمیل پروژه‌های مسکن مهر سیاسی است؟ پس برای اینکه سیاسی نباشیم بیایید مجلس را تعطیل کنیم.

*آخوندی سیاسی‌ترین وزیر کابینه است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به آخوندی گفت: شما سیاسی‌ترین وزیر کابینه هستید؛ شما که گفته بودید من خود مبدع در مسکن مهر بودم، چطور این طرح بعدا مزخرف شد؟

* سیر نزولی اعتبارات مسکن مهر

وی با ارائه آماری سیر نزولی اعتبارات اختصاص داده شده به مسکن مهر در دوره وزارت آخوندی را نشان داد و اظهار داشت: این در حالی است که بازگشت اقساط مردم به بانک مسکن مهر دو برابر شده است و مردم به تعهدات خود عمل کرده‌اند اما دولت به تعهد خود عمل نکرد.

رسایی با اشاره به اینکه وزیر راه ابتدا وعده اتمام مسکن مهر در سال ۹۴ سپس سال ۹۵ و سپس سال ۹۶ را داده است، گفت: وزیر راه و شهرسازی دست به آمارسازی زد.

وی در توضیح ادامه داد: فروش اقساطی صورت گرفته است ولی مسکن مهر به مردم تحویل داده نشده است؛ یعنی حدود ۱۶۰ هزار خانوار مسکن مهر خود را تحویل نگرفتند.

* شیوه برخی هنگام نطق موافقان استیضاح

به گزارش خبرنگار فارس حاکی است در این هنگام علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، اقدام به تذکر به نمایندگان تجمع‌کننده در جلوی صندلی‌های مجلس که در حال صحبت با معاون اول رئیس‌جمهور بودند، کرد که رسایی نیز گفت: این شیوه برخی است که وقتی موافقان استیضاح صحبت می‌کنند جلوی تریبون جمع شده و شلوغ می‌کنند که لاریجانی در پاسخ گفت شما کسی را متهم نکنید که بحث صورت نگیرد.

همچنین بر اساس این گزارش رسایی از اتاق فرمان خواست کلیپ های آماده شده درباره مصاحبه با مردم در مورد مسکن مهر خود را پخش کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: این معترضان واحدهای مسکن مهر خود را با وضعیت ناقص و بدون امکانات تحویل گرفته و اقساط از آنها دریافت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه من سیاسی برای موافقت با این استیضاح پشت این تریبون قرار نگرفتم، اظهار داشت: من برای اینکه روز قیامت بتوانم جواب بدهم اینجا حاضر شده و در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی سخن می‌گویم.

*وزیر صرفا می‌گوید ما منابع مالی نداریم

رسایی با یادآوری جملات رئیس‌جمهور در تعریف از مسکن مهر گفت: تنها پاسخ وزیر مسکن به عدم اختصاص اعتبارات کافی برای مسکن مهر این است که می‌گوید ما منابع نداریم در حالیکه این منابع از خود بانک مسکن تامین نمی‌شود.

* کاهش ۸۰ درصدی تسهیلات پرداختی از سال ۸۹ به ۹۱

نماینده مردم تهران در مجلس با ارائه ارقامی به کاهش ۸۰ درصدی تسهیلات پرداختی به مسکن مهر از سال ۸۹ تا سال ۹۱ اشاره کرد و در ادامه از فقدان هماهنگی در خود وزارتخانه مسکن سخن گفت و تصریح کرد: آقای آخوندی! شما مسکن ۸۰ متری مردم در حاشیه شهر را مزخرف خواندید، قبول؛ مسکن شما چگونه است؟ غیر از آن منزل لواسانات دیگر چه مسکنی دارید؟

*پاسخ لاریجانی درباره خلاصی آخوندی از دریافت کارت زرد به دلیل رأی اشتباه

حمید رسایی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان در سخنانی به عنوان موافق استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی پارلمان سخنرانی کرد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: در آخرین سؤالی که از وزیر راه و شهرسازی در مجلس مطرح شد، وی با اختلاف یک رأی ششکنده از مجلس کارت زرد نگرفت و بعداً هم معلوم شد که درست نبوده است.

سپس علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به رسایی گفت: این اظهارات شما درست نیست، این موضوع از اختیارات هیأت رئیسه مجلس است و ما چنین چیزی را تأیید نمی‌کنیم. ما در بررسی‌هایمان حرف شما را تأیید نمی‌کنیم.

به گزارش فارس، این سؤال توسط علی‌اصغر زارعی، مهدی کوچک‌زاده، روح‌الله حسینیان و حمید رسایی از وزیر راه و شهرسازی در مورد علت بی‌توجهی و عدم پیشرفت طرح‌های مسکن مهر در کشور بود.

رئیس مجلس در نهایت خواستار اعلام مجدد آرای این سؤال شد که بدین ترتیب است:

حاضرین: ۲۱۸

آرای مأخوذه: ۱۹۹

بدون رأی: ۱۲

موافق قانع‌کننده بودن پاسخ‌های وزیر: ۱۰۷

ممتنع: ۱۲

مخالف: ۸۴

* آخوندی در صحن علنی مجلس: این استیضاح جای تأمل دارد/پاسخ‌های قبلی من قانع‌کننده بود

عباس آخوندی وزیر مسکن شهرسازی صبح امروز در جلسه علنی مجلس ضمن تسلیت  فاجعه منا که منجر به جان باختن تعداد کثیری از حجاج ایرانی و غیرایرانی شد، اظههارداشت:‌ وظیفه خود می‌دانم از همه دست‌اندرکارانی که در ارتباط با این فاجعه تلاش و کمک کردند از جمله همکاران خودم در سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه سپاسگذاری کنم و امیدوارم بتوانیم در دولت به نحوی کار کنیم که دیگر شاهد تکرار چنین وقایعی نباشیم.

وی همچنین ضمن تبریک عید غدیر خم تصریح کرد: از فرصت استفاده می‌کنم و ولایت امیرالمؤمنین را تبریک می‌گویم و امیدوارم که بتوانیم به امیرالمؤمنین تأسی کنیم و از اخلاق و عدالت منحرف نشویم.

آخوندی ادامه داد: تمایل دارم از استیضاح‌کنندگان و تمام کسانی که زحمت استیضاح را کشیدند،‌ وزارتخانه را رصد کردند و با اشکالاتی مواجه شدند تشکر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً‌ استیضاح وزرا حق مجلس شورای اسلامی است و هرگاه بیش از ۱۰ تن از نمایندگان تصمیم بگیرند که وزیر را استیضاح کنند، این استیضاح به جریان می‌افتد و من هم خوشحالم و و هیچ گلایه‌ای ندارم و با کمال افتخار خدمت شما نمایندگان هستم که توضیح بدهم.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی تصریح کرد: از اینکه شما این موقعیت را برای من ایجاد کردید و گوش‌ها را حساس کردید بیشتر سپاسگزارم و امیدوارم سخنان من مورد توجه شما قرار بگیرد، در هر صورت صحنه‌های استیضاح نمایش تمرین مردم‌سالاری در ایران است و ما که ادعای مردم‌سالاری داریم باید از این صحنه‌ها دفاع کنیم و خشنود باشیم که چنین اتفاقاتی می‌افتد و این مردم‌سالاری را در این منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان بکشیم.

آخوندی خاطرنشان کرد:‌ من تا امروز ۴ بار به نحوی از نمایندگان تأئیدیه گرفتم که یک بار از آن در هنگام رأی اعتماد و سه بار دیگر نمایندگان از من سؤال کردند که در هر سه بار پاسخ‌های من برای صحن مجلس شورای اسلامی قانع‌کننده بود و به نحوی شما مجدداً به صحبت‌های من اعتماد کردید و امیدوارم که برای بار پنجم نیز صحبت‌های من برای شما قانع‌کننده باشد.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی ادامه داد: نکته‌ای را باید متذکر شوم که قاعدتاً استیضاح وقتی به جریان می‌افتد که پاسخ‌های دوره‌های پیشین قانع‌کننده نباشد و من که خوشبختانه تا به حال هیچ بار رأی عدم قناعت را از مجلس شورای اسلامی دریافت نکردم، این استیضاح جای تأمل دارد.

آخوندی به راه خود ادامه می‌دهد

استیضاح عباس آخوندی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس مطرح و به رای نمایندگان گذاشته شد و در نهایت نمایندگان با ۷۲ رای موافق، ۱۷۵رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲ رای اخذ شده با برکناری وزیر راه و شهرسازی مخالفت کردند.

بر این اساس وزیر راه و شهرسازی همچنان در کسوت وزارت باقی می‌ماند.

در جلسه استیضاح آخوندی، ثروتی،‌ رحماندوست، موسوی لارگانی، رسایی، کوچک زاده، سید مهدی هاشمی و زارعی به عنوان موافقان استیضاح و آرامی و باهنر به عنوان مخالف استیضاح وزیر صحبت کردند و وزیر راه و شهرسازی نیز در اظهاراتی به دفاع از عملکرد خود پرداخت.

رییس مجلس بعد از اعلام نتایج آرا گفت: نمایندگان با اکثریت قابل توجه آرا به آقای آخوندی رای دادند و ما برای ایشان آرزوی توفیق می‌کنیم.

انتهای پیام/