دریاچه بزنگان سرخس، عروس دریاچه‌های ایران
دریاچه بزنگان سرخس، عروس دریاچه‌های ایران
«دریاچه بزنگان» سرخس، بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی استان خراسان رضوی هرساله پذیرای جمع زیادی از گردشگران و مسافران به‌خصوص در ایام تعطیلات تابستانی است.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، «دریاچه بزنگان» سرخس بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی استان خراسان رضوی، یک اثر ملی محسوب می‌شود که عروس دریاچه‌های ایران نام‌گرفته و هرساله پذیرای جمع زیادی از گردشگران و مسافران به‌خصوص در ایام تعطیلات تابستانی است.

 

این دریاچه تنها آبگیر طبیعی بوده که در استان خراسان وجود دارد و تاکنون ۳۳ گونه فیتوپلانگتون جلبکی در این دریاچه شناسایی شده است.

 

در اطراف این دریاچه فضاهای طبیعی بسیار زیبا و مناسبی جهت اُتراق ماهیگیران و مسافرانی که به این منطقه می‌آیند وجود دارد؛ هیچ رودخانه‌ای به این دریاچه منتهی نمی‌شود.

 

این دریاچه با دارا بودن ویژگی‌های خاص از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است که باعث شده به‌عنوان تنها «اثر طبیعی ملی» استان خراسان شناخته شود.


دریاچه بزنگان در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته‌کوه‌های هزار مسجد قرار دارد و همواره زیستگاه گونه‌های نادر پرندگان مهاجر بوده است؛ وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتار و عمیق‌ترین نقطه آن ۱۲ متر است.

انتهای پیام/