نخستین تاکسی بدون راننده اوبر +عکس
نخستین تاکسی بدون راننده اوبر +عکس
اوبر بالاخره نخستین عکس رسمی از تاکسی بدون راننده خود را منتشر کرد. این ماشین که در خیابان‌های پیتسبورگ در حال آزمایش است، تقریبا یک سال پس از روزی که خبرنگارهای این شهر یک نمونه‌ی ابتدایی‌تر را مشاهده کردند اخیرا دوباره در معرض دید قرار گرفت.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از بازده، اوبر در مطلبی در وبلاگ‌اش گفته‌است این ماشین، که یک فورد فوشن هیبرید است، در حال جمع‌آوری داده‌های نقشه‌برداری و نیز آزمایش قابلیت‌های خودرانی است، و مجهز به “رادارها، اسکنرهای لیزری، و دوربین‌هایی با رزلوشن بالا” است تا از جزییات محیط نقشه‌برداری کند. اما هنگام جمع‌آوری داده ها ، یک راننده‌ی آموزش‌دیده همیشه پشت فرمان است.

 

 

 

این شرکت می‌گوید “هرچند اوبر هنوز در نخستین روزهای تلاش‌های تاکسی بدون راننده است، اما این آزمایش هر روزه رو به بهبود است. درحال‌حاضر تمرکز ما روی درست بودن این فناوری و اطمینان از ایمنی آن برای تمام افراد حاضر در جاده است- عابران پیاده، دوچرخه‌سوارها و رانندگان دیگر.”

 

اوبر هنوز در نخستین روزهای تلاش‌های تاکسی بدون راننده است

 

هم‌چنین اوبر خبرنگار تریبون نقد و بررسی پیتسبورگ را سوار این ماشین کرده‌است، این نخستین بار است که یکی از اعضای رسانه اجازه دارد این ماشین را در حال اجرا از نزدیک ببیند. این خبرنگار، که هارون آوپرلی نام دارد، درباره‌ی این تجربه می‌گوید:

 

این ماشین به‌صورت بدون راننده(خودران) در استریت بریج سی‌ویکم و در امتداد خیابان ریور در نورث ساید رانندگی کرد و بعد در هاینز لافت پیچید. این ماشین خودش سرعت می‌گیرد، ترمز می‌کند، تغییر جهت می‌دهد، و عملکردهای ابتدایی دیگر را انجام می‌دهد. اگر سنسور‌های این ماشین تشخیص دهد ماشین دیگری دارد به مسیر آن منحرف می‌شود، یا با چیزی مواجه شود که آن را شناسایی نمی‌کند یا نمی‌داند چگونه از آن عبور کند، با صدای بیب بلند از حالت خودران خارج می‌شود.

 

راننده می‌تواند هر زمان کنترل ماشین را به‌دست بگیرد. سنسورها ماشین‌های پارک‌شده‌ای را که وارد ترافیک می‌شوند، کسانی را که از ناحیه‌های ممنوعه عبور می‌کنند، دوچرخه‌سوارها، و غازهایی را که از عرض خیابان ریور عبور می‌کنند، تشخیص می‌دهد.

 

این نخستین تایید رسمی است که اوبر در حال آزمایش فناوری ماشین خودران خودش در پیتسبورگ است، با وجود این‌که در طول سال گذشته شواهد زیادی حاکی از این واقعیت بوده‌است. پیتسبورگ جایی است که این غول حمل‌ونقل درون‌شهری مرکز پیشرفت فناوری‌اش را مستقر کرده‌است، این‌جا تیمی از متخصصان روباتیک که اوبر از جاهایی مثل گوگل و دانشگاه کارنگی ملون جمع کرده‌است، در حال کار روی فناوری رانندگی خودکار هستند.

 

محلی چالش برانگیز برای آزمایش فناوری خودران

 

هم‌چنین محیط متنوع پیتسبورگ برای آزمایش محل خوبی است، چون موانع زیادی را در مسیر جهت‌یابی ماشین‌های روباتی قرار می‌دهد. جان برز، رییس کنترل حمل‌ونقل خودکار، به تریبون نقد و بررسی‌ گفت: “خیابان‌های باریک و پر دست‌انداز این شهر، پارک‌های ناگهانی، آب‌وهوای بارانی و برفی، و زیرساخت‌های قدیمی باعث شده‌است پیتسبورگ محلی چالش برانگیز برای آزمایش فناوری خودران باشد.”

 

هرچند گوگل شرکتی است که بیش‌ترین شفافیت را درباره‌ی آزمایش ماشین‌های بدون راننده اش دارد، اما اوبر شرکتی است که متخصص‌ترین‌های این عرصه به آن چشم دوخته‌اند. گمان‌ها حاکی از این است که ماشین‌های خودران، وقتی کاملا آماده شدند، ابتدا به عنوان وسایل نقلیه‌ی دربست استفاده خواهدشد. و اوبر با دست آهنین‌اش در بازار وسایل نقلیه‌ی دربست، بهترین موقعیت را برای سود بردن از این توسعه دارد.

 

انتهای پیام/