زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید+عکس
زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید+عکس
زنان ایرانی در عرصه‎های سیاسی پابه‎پا‌ی مردان حضور دارند در گزارش زیر با برخی چهر‌ه‌های شناخته شده در این زمینه آشنا خواهیم شد.
به گزارش نسیم سرخس، در دنیای امروز زنان زیادی گوی سبقت را از مردان ربوده‌اند و با تکیه بر کرسی‌های قدرت عملا جامعه را متقاعد کرده‌اند که در سیاست توانمند هستند و خود را به عنوان رکنی برای توسعه سیاسی به جامعه معرفی کرده‌اند. حضور زنان در بالاترین سطح فعالیت سیاسی هم ناشی از اراده آنان برای تحقق رویاهایشان و هم به معنای کم‌رنگ شدن باورهای مردسالارانه و زن ستیزی در جامعه است.

در جامعه امروز ایران هم زنان تحصیلکرده‌ بسیاری پا به پا‌ی مردان در عرصه‌های مختلف از جمله سیاسی حضور دارند که در این گزارش با برخی چهر‌ه‌های شناخته شده در این زمینه بیشتر آشنا خواهیم شد.
                                      زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
 مرضیه افخم
مرضیه افخم، دی ماه ۱۳۴۱ در تهران به دنیا آمد. وی مدارک فوق لیسانس مطالعات منطقه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی و لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران را در کارنامه تحصیلی خود دارد. وی دیپلمات ایرانی، از دهم شهریور ۱۳۹۲ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شد. او رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه هم هست و نخستین زنی است که به سمت سخنگویی یک وزارت‌خانه در ایران منصوب شده است.
مرضیه افخم همچنین سمت‎هایی چون معاون اداره اطلاعات وانتشارات، معاون اداره رسانه‌های گروهی، رئیس اداره رسانه های گروهی، مدیرکل اطلاعات و مطبوعات، مشاور وزیر امور خارجه، کارشناس ارشد حوزه وزیر، معاون مدیرکل دیپلماسی عمومی، معاون دیپلماسی عمومی مرکز، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی ورسانه‌ای را در کارنامه خود دارد که وی را به عنوان زنی موفق در تمامی امور به جامعه معرفی می‎کند.
                                       زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
 الهام امین‌زاده
الهام امین‌زاده در سال ۱۳۴۳ در شهر شیراز به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترا در حقوق بین‌الملل از دانشگاه گلاسگو‌ در بریتانیا‌ است. از سوابق سیاسی وی می‌توان به عضویت در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم تهران اشاره کرد. وی همچنین از سوی دکتر روحانی به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهور انتخاب شده است.
وی سوابق کاری مختلفی همچون معاونت پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، تدریس در دانشکده‌های حقوق دانشگاه تهران، امام صادق، علامه طباطبایی، دانشکده علوم قضایی و اداری قوه قضائیه، عضویت در هیئت همراه وزیر امور خارجه در کشور مصر،عضویت در هیئت پارلمانی اعزامی به کشور هلند، عضویت در هیئت پارلمانی همراه رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد – نیویورک، ریاست کمیته حقوقی انجمن حمایت از مصدومین شیمیایی، ریاست کمیته حقوقی جمعیت دفاع از ملت فلسطین و معاونت پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را نیز در پرونده خود دارد که بر موفق بودن وی صحه گذاشته است.
                                     زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
شهیندخت مولاوردی
شهیندخت مولاوردی در سال ۱۳۴۴ در شهر خوی در استان آذربایجان‌غربی دیده به جهان گشود. وی سال ۱۳۶۳ در دوره کارشناسی حقوق دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد و پس از پایان دوره کارشناسی به مدت چهارسال در آموزش و پرورش منطقه ۳ تهران مشغول به تدریس شد، و با قبولی دوره کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی به این فعالیت خود پایان داد.
مولاوردی پایان‌نامه خود را با موضوع “بررسی اقدامات بین‌المللی مقابله با خشونت علیه زنان” ارائه کرد. وی چندین کتاب در حوزه حقوق زنان همچون “موازین بین‌المللی حقوق زنان”، “مقابله با خشونت علیه زنان در کشورهای اسلامی”، “کالبدشکافی خشونت علیه زنان”، ” بیم‌ها و امیدها: درآمدی بر جایگاه حقوق زن در قوانین جمهوری اسلامی ایران” و… به نگارش درآورده است. نویسندگی مولاوردی با دریافت ابلاغ سردفتری در دی ماه ۱۳۸۶ کمرنگ شد. وی همچنین مهر سال ۱۳۹۲ با حکم دکتر روحانی، به سمت معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده منصوب شد.
                                        زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
معصومه ابتکار
معصومه ابتکار، فرزند دکتر تقی ابتکار در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد. وی همراه والدین خود از سه تا ۹ سالگی در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست آمریکا به خاطر ادامه تحصیل پدر در رشته دکترای مکانیک، اقامت داشت. ابتکار پس از بازگشت به تهران، تحصیلات خود را در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در رشته تکنولوژی پزشکی و فوق لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس کسب کرد.
معصومه ابتکار در دوران دانشجویی به عنوان سخنگوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شناخته شد. این عنوان که یکی از دلایلش تسلط وی به زنان انگلیسی بود، بعدها سبب سپردن مسئولیت سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به وی شد.
او اولین زن در جمهوری اسلامی ایران بود که به هیات دولت راه یافت و طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ در سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست انجام وظیفه نمود. در عین حال دکتر ابتکار به تدریس در دانشگاه تربیت مدرس مشغول بوده و هم اکنون دانشیار گروه ایمونولوژی این دانشگاه است.
دکتر ابتکار در سال ۱۳۸۴ به دلیل تلاش‌هایش در سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و نقشی که در آن دوران برای بهبود همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی داشت به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» سال ۲۰۰۶ سازمان ملل متحد انتخاب شد.
مـرکز صلح و محیط زیست به عنوان یک سـازمان غیردولتی در سال ۱۳۸۴ به پیشنهاد و تلاش وی به منظور ایجاد زمینه تبادل نظر و گفت و گو پیرامــون مسایـل محیـط زیست در سطـوح ملـی، منطقـه‌ای و بیـن‌المللی و بـرقـراری ارتبـاط با علاقمندان و متخصـصان محیط زیست تاسیس شد. وی رییس هیات مدیره مرکز صلح و محیط زیست است.
معصومه ابتکار در سال ۱۳۸۵ از سوی مردم تهران به عنوان عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران برگزیده شد. وی برای نخستین بار کمیته محیط زیست در این شورا را با حدود ۲۰ کارگروه تخصصی به راه انداخت و مسئولیت این کمیته را عهده دار شد.
روایت معصومه ابتکار از وقایع درون سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران تنها کتابی است که از این ماجرا توسط طرف ایرانی به زبان انگلیسی نگارش یافته و توسط انتشارات تالون بوکز در کانادا با عنوان Takeover in Tehran منتشر شده است. این کتاب به زبان‌های فارسی و عربی نیز ترجمه و به ترتیب با اسامی “تسخیر” و “صراع فی طهران” در تهران و بیروت به چاپ رسیده است. انتشار این کتاب به سه زبان در سال های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ صورت گرفت.
دکتر معصومه ابتکار شهریور سال ۱۳۹۲ از سوی دکتر روحانی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد.
زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
فاطمه آلیا
فاطمه آلیا متولد سال ۱۳۳۵ در تهران است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است و به عنوان نماینده مردم تهران در دوره‌های هفتم تا نهم در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است.
آلیا سوابق کاری عضویت در هیئت عالی نظارت مجلس شورای اسلامی، عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تدریس در مراکز تربیت معلم، ریاست فراکسیون حمایت از حقوق معلولان، ریاست کمیته حقوق بشر مجلس، عضویت در کمیسیون فرهنگی و ریاست کمیته زنان و خانواده مجلس هفتم و سمت قائم مقامی امور زنان در سازمان صدا و سیما را در پرونده خود دارد.
وی همچنین عضو جبهه پایداری می‌باشد.
                                       زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
 لاله افتخاری
لاله افتخاری سال ۱۳۳۸ در شهرستان شاهرود و خانوده ای مذهبی و اهل علم متولد شد. وی علیرغم اشتیاق به تحصیل و اخذ رتبه اول تحصیلی، بدلیل اعمال محدودیت های دینی و نامناسب بودن فضای آموزشی نزد مادر به فراگیری  علوم حوزوی پرداخت. در سن ۱۶ سالگی به راهنمایی پدر و مادر با عزیمت به سمنان، در حوزه علمیه آن شهر به تدریس و اداره آنجا مشغول گردید ولی پس از چند ماه بر اثر مزاحمتها و اشکال تراشی‌های ساواک مجبور به بازگشت به شهر خود شد.
در زمان جنگ تحمیلی پدر و همسر او به فرمان امام (ره) به جبهه‌های جنگ عزیمت  و هر دو درسال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۴ به درج رفیع شهادت نائل گردیدند. پس از شهادت دو عزیز، وی از پایه سوم دبیرستان به ادامه تحصیل پرداخت و پس از عزیمت به شهرهای مشهد و تهران ، جهت تحصیل در مقاطع عالیه ضمن انتخاب به عنوان دانشجوی نمونه کشور، در سال ۸۰ مدرک دکترای علوم قرآن و حدیث خود را با درجه عالی از دانشگاه تهران اخذ نمود و پس از پایان تحصیل به تدریس و تحقیق در حوزه و دانشگاه مشغول گردید.
دکتر افتخاری در سالهای ۸۲  و ۸۶ با عضویت در حزب آبادگران ایران اسلامی و جبهه متحد اصولگرایان،از سوی مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر و لواسانات به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.
مدیریت گروه الهیات دانشگاه شاهد و احیا و بازسازی آن، راه اندازی گروه علوم قرآنی و فقه در دانشگاه شاهد، عضویت در هیئت رئیسه کمیسیون آموزش وتحقیقات در مجلس هشتم، استادیاری دانشگاه شاهد، مسئول حوزه علمیه خواهران شهرستان سمنان، تدریس در دانشگاه های شاهد، علوم حدیث، اصول الدین و علامه طباطبایی (ره) و ریاست کمیته پیگیری امور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور بخشی از سوابق شغلی وی می‌باشند.
                              زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
فاطمه رهبر
فاطمه رهبر متولد سال ۱۳۴۳ در تهران و دانش آموخته کارشناسی ارشد ارتباط تصویری دانشکده هنر و معماری است که از نوجوانی با شرکت در تظاهرات و راهپیمایی‌های دانش آموزی و عمومی بر علیه رژیم منحوس پهلوی،  پا در عرصه فعالیت سیاسی گذاشت. از دیگر سوابق فعالیت های سیاسی،علمی، فرهنگی و اجتماعی وی می توان  به عضویت در  ۷ دوره شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی از سال ۱۳۷۷، موسس واحد خواهران حزب موتلفه اسلامی سال ۱۳۷۵، تدریس هنرجویان دانشکده هنر از سال ۱۳۷۴اشاره کرد
رهبر همچنین دبیری شورای عالی سیاستگذاری اینترنت صداوسیما، مدیریت طرح و توسعه سیستم‌های رایانه‌ای سازمان و نماینده ۳ دوره هفتم، هشتم ونهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را در رزومه شغلی خود دارد و او را به عنوان زنی موفق معرفی می‌کند.
                                   زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
نیره اخوان بیطرف
نیره اخوان بیطرف متولد سال ۱۳۳۵ در درود می‌باشد. وی دارای فوق لیسانس فقه و مبانی اسلامی است و بر زبا‌ن‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد. وی نماینده مردم اصفهان در دوره‌های پنجم، هفتم و نهم در مجلس شورای اسلامی بوده و از دیگر سوابق وی می‌توان به مسئولیت امور بانوان مراکز سی گانه صدا و سیما و عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی و مجلس و عضو فراکسیون زنان در هنگام بررسی لایحه حمایت از خانواده اشاره کرد.
                                        زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
حلیمه عالی
حلیمه عالی متولد سال ۱۳۴۹ در زابل است. وی پزشک متخصص داخلی و نخستین نماینده زن مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی می‌باشد. عالی در دور دوم از انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با اکتساب بیش از هفتاد هزار رأی، دومین نماینده حوزه انتخابی زابل، زهک و هیرمند شد.
زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
سکینه عمرانی
سکینه عمرانی متولد سال ۱۳۵۱ در سمیرم است. وی دارای  فوق لیسانس علوم جانوری (گرایش فیزیولوژی) است و به زبان انگلیسی
تسلط دارد و نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سمیرم در استان اصفهان است. از دیگر سوابق وی می‌توان به دبیری در آموزش و پرورش اشاره کرد.
                                      زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
مهناز بهمنی
مهناز بهمنی متولد۱۳۴۹ در سراب است و دارای فوق لیسانس مدیریت می‌باشد و به زبان انگلیسی تسلط دارد. وی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سراب در استان آذربایجان شرقی است.
زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
شهلا میرگلوی بیات
 شهلا میرگلوی بیات متولد ۱۳۴۳ در تهران است و دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان می‌باشد. وی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ ساوه و زرندیه در استان مرکزی است.
زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
زهره طیب زاده نوری
زهره طیب‌زاده نوری متولد ۱۳۳۹ در تهران است. وی از اعضای جبهه پایداری ، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در استان تهران است. وی در دولت نهم رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بوده است. از دیگر مسئولیت‌های وی می‌توان به عضویت در  هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/