وزیر راه و شهرسازی گفت: در زمان پیروزی انقلاب یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو وجود داشته که الان به ۱۷ میلیون خودرو رسیده و پیش‌بینی شده است در دو دهه آینده تعداد خودروها به ۵۰ میلیون دستگاه برسد
 به گزارش نسیم سرخس، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که سیستم کنترل اتوماتیک قطارها در مسیر راه‌آهن تهران – مشهد اجرا شده است، افزود: در ۱۴ ماه آینده تمام خطوط ریلی به این سیستم مجهز می شود که به این ترتیب با هزینه ۱۰۰ میلیون  دلاری ظرفیت راه آهن ۱۰۰ درصد افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: در بخش مسکن و شهرسازی با برنامه ریزی صورت گرفته از سوداگری و سفته بازی جلوگیری می شود و جلوی سوء استفاده عده ای از فرصت طلب ها را خواهد گرفت.

وی افزود: در زمان پیروزی انقلاب یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو وجود داشته است که الان به ۱۷ میلیون خودرو رسیده و پیش بینی شده است در دو دهه آینده تعداد خودروها به ۵۰ میلیون دستگاه برسد که قطعاً‌کنترل دستی این ترافیک امکان پذیر نخواهد بود.

وی یادآور شد: امسال برای تجهیز راهدارخانه ها ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

آخوندی اعلام کرد: برای نخستین بار ۴۸۰ میلیون تسهیلات برای توسعه بنادر  با همکاری بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امیدوارم به زودی بابت بدهی پیمانکاران اوراق خزانه اسلامی به آنها داده شود و این اوراق در بازار قابل داد و ستد خواهد بود.

آخوندی اعلام کرد: سال گذشته در بخش راه های روستایی ۴۰۰۰ کیلومتر احداث، ۲۵۰۰ کیلومتر آسفالت و ۲۵۰۰ کیلومتر بهسازی صورت گرفته است و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال ۵۵۰۰ کیلومتر از راه های روستایی احداث و آسفالت می شود.

سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در این نشست گفت: در سال ۱۹۵۰، بودجه عمرانی ۱۰ سال یکی از کشورهای پیشرفته به حوزه حمل و نقل اختصاص یافت که نتیجه آن آمایش مناسب سرزمینی و رسیدن به توسعه است و عدم برخورداری از حمل و نقل مناسب یکی از دلایل گرایش به تمرکز جمعیت در کشور است.

وی توضیح داد: در سال همدلی و همزبانی دولت و مجلس لازم است گزارش اقدامات و پیشرفت های وزارتخانه به مردم اعلام شود.

منبع: نسیم
انتهای پیام/