افزایش تمایل سرمایه گذاران خارجی به منطقه ویژه اقتصادی سرخس
افزایش تمایل سرمایه گذاران خارجی به منطقه ویژه اقتصادی سرخس
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: پس از اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای تمایل سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در این منطقه نسبت به سالهای قبل چند برابر شده است.

به گزارش نسیم سرخس، احمد صادقی گلمکانی گفت: اخیرا با سرمایه گذاران خارجی از کشورهای روسیه، مولداوی، چین و ترکیه برای سرمایه گذاری در طرحهای صنعتی منطقه ویژه اقتصادی سرخس وارد مذاکره شده ایم که به نسبت گذشته از رشد خوبی برخوردار است.

 

وی گفت:مناطق ویژه اقتصادی ایران از مهمترین مراکز جذب سرمایه گذاری بعد از این واقعه تاریخی است لذا باید از فرصت ایجاد شده نهایت بهره را گرفت.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس افزود: در سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیز به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج کشور اشاره شده و این سیاستها در کنار حمایت دولت عاملی برای رشد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

 

وی با اشاره به هزینه چهار هزار میلیارد ریالی آستان قدس رضوی برای تامین زیرساختها در سرخس ادامه داد: استفاده مطلوبی از شرایط این منطقه ارزشمند اقتصادی نشده در حالی که سرخس می تواند به بزرگترین قطب تجاری و صنعتی شرق کشور تبدیل شود.

 

صادقی گلمکانی گفت: از سال ۱۳۷۴ که این منطقه ویژه اقتصادی در شرق خراسان رضوی ایجاد شد تنها ۱۵ درصد ظرفیت زیرساختی آن مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی سرخس برای خارجیها و سرمایه گذارانی که نگاه به بازارهای آسیای میانه دارند بسیار جذاب است لذا با توجه به زیرساختهای مطلوب در این منطقه می توان به جذب آنان امید داشت.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس ادامه داد: با استفاده صحیح و مدیریت شده از ظرفیتهای موجود در این منطقه می توان به روند توسعه سرخس از طریق جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تبدیل منطقه به دالان مهم اقتصاد کشور و جهان شتاب داد.

 

وی کل سرمایه گذاری آستان قدس رضوی در این منطقه را تاکنون سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: از این میزان یک میلیون و ۴۸۵ هزار دلار سرمایه گذاری خارجی بوده است.

 

گلمکانی گفت: ۱۰ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۳۰۰ نفر مستقیم و ۹۰۰ نفر غیرمستقیم در منطقه ویژه اقتصادی فعال و هشت واحد صنعتی با اشتغالزایی ۸۰۰ نفر مستقیم در دست ساخت است.

 

منطقه ویژه اقتصادی سرخس با پنج هزار و ۲۹۰ هکتار وسعت در شمال شرق ایران، بنادر دریای عمان و خلیج فارس را به آسیای میانه، قفقاز و روسیه متصل می کند.
منبع: ایرنا
انتهای پیام /