بنابر اعلام مسئولان رسانه ملي روند HD ‌سازي شبكه‌هاي سيما كه پيش از اين در شبكه‌هاي جهاني Press TV و Hispan TV انجام شده بود قرار است به مرور درباره ديگر شبكه‌هاي ديجيتالي نيز اتفاق بيفتد. به اين ترتيب تمام شبكه‌هاي ديجيتال با كيفيت HD پخش خواهد شد.

به گزارش نسیم سرخس، شبکه HD از سال گذشته و با قید «پخش آزمایشی»، تقریباً همزمان با برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال و جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴، آغاز به کار کرد.

فرآیند دیجیتال کردن شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی در کشور از سال ۸۶ آغاز شد. این طرح از سال ۸۸ ابتدا برای بینندگان تهرانی با ارائه سیستمDVB (یا همان دیجیتال) صورت گرفت. اما امروزه و به مرور اکثر نقاط کشور به لطف استفاده از این سامانه، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی را به صورت دیجیتال دریافت می‌نمایند. از خرداد ماه سال پیش با ایجاد شبکه HD، این روند به فاز جدید خود یعنی افزایش کیفیت و تطابق آن با فناوری روز دنیا ادامه یافت.

شبکه مذکور ۲۵ خردادماه ۱۳۹۳ با پخش آزمایشی و پخش پنج ساعت برنامه در طول روز، آغاز به کار کرد. این شبکه هم‌اکنون به پخش ۲۴ ساعته فیلم، مستند، انیمیشن و مسابقات ورزشی می‌پردازد. با شروع دوره مدیریت محمد سرافراز به عنوان رئیس جدید سازمان صداوسیما مسیر جریانی تازه‌ در بخش‌های مختلف این سازمان شکل گرفت و به تبع آن برای شبکه‌های تلویزیونی مأموریت‌های تازه‌ای طراحی و تئوریزه شد. براساس همین تصمیم و طبق تعاریف تازه اعلام شده، جهت‌گیری محتوایی و برنامه‌سازی شبکه‌ها تغییراتی کرد. به عنوان نمونه شبکه ۵ با محوریت اقتصادی، شبکه نمایش با محوریت پخش فیلم و سریال و شبکه افق با محوریت فرهنگ و انقلاب اسلامی بازتعریف شدند.

در همین حین و بنابر اعلام مسئولان رسانه ملی روند HD ‌سازی شبکه‌های سیما که پیش از این در شبکه‌های جهانی Press TV و Hispan TV انجام شده بود قرار است به مرور درباره دیگر شبکه‌های دیجیتالی نیز اتفاق بیفتد. به این ترتیب تمام شبکه‌های دیجیتال با کیفیت HD پخش خواهد شد اما سؤالی که با اتخاذ این تصمیم ایجاد می‌گردد این است که سرنوشت خود شبکه HD چه خواهد شد؟

در صورت پیمودن مسیر HD کردن شبکه‌های دیجیتال توسط صداوسیما، دو فرضیه برای آینده شبکه HD محتمل خواهد بود؛ یکی اینکه ممکن است از نظر محتوایی تصمیمات تازه‌ای برای برنامه‌های این شبکه اتخاذ گردد و با توجه به اینکه هم‌اکنون مخاطبان تلویزیون شاهد پخش برنامه‌هایی از جمله نمایش فیلم، سریال، پوشش برخی مسابقات ورزشی و مستندهای حیات‌وحش هستند و هر کدام از این برنامه‌ها شبکه‌های اختصاصی خودشان(شبکه نمایش، شبکه ورزش، شبکه مستند و…) را دارند باید منتظر تغییر محتوای شبکه HD باشند. فرضیه دومی که می‌تواند برای این شبکه اتفاق بیفتد این است که اساساً شبکه‌ای با عنوان شبکه HD وجود نداشته باشد.

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/