قِصه پر غُصه شهدای گمنام سرخس به پایان می رسد
قِصه پر غُصه شهدای گمنام سرخس به پایان می رسد
با ارسال طرح های المان شهدای گمنام شهرستان به شهرداری سرخس و دریافت آخرین نظرات توسط شهروندان سرخسی به زودی قِصه پر غُصه شهدای گمنام سرخس به پایان می رسد.

به گزارش نسیم سرخس، ۲۰ بهمن ماه سال ۹۲، بعد از ۵ سال انتظار کلنگ احداث ساخت المان شهدای گمنام سرخس با حضور مسئولان استانی و شهرستان سرخس به زمین خورد.

 

علی محمددوست فرماندار وقت شهرستان سرخس در روز کلنگ زنی این پروژه مهم فرهنگی به نسیم سرخس گفت: کار برای شهدا و اختصاص بودجه هزینه نیست بلکه قدردانی از شهدا سرمایه‌گذاری در راستای معنویت و اعتقادات دینی است و هر چه قدر روحیه شهادت و ایثار در جامعه پررنگ شود منفعت دنیوی و اجر اخروی نصیب انسان می‌شود.

 

وی اظهار کرد: در سال گذشته که موضوع المان محل شهدای گمنام سرخس مطرح شد در ابتدا نقشه ای طراحی شد که با توجه به ملاحظاتی که داشت درآن تجدید نظر کردیم و با توجه به جلسه ای که به همین منظور در هفته گذشته داشتیم پس از بررسی ها و کار کارشناسی نقشه جدید المان را نهایی کردیم.

 

فرماندار وقت سرخس ستاد اجرایی احداث المان شهدای گمنام شهرستان را بنیاد شهید و امور ایثارگران،سپاه پاسداران و شهرداری عنوان کرد و خاطرنشان کرد: شهردار محترم که مسئولیت اجرایی ساخت المان را به عهده دارد با مساعدت شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد و شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق بلافاصله بعد از مساعد شدن وضعیت آب و هوا عملیات اجرایی ساخت المان را شروع می کنند.

 

وی با تاکید و اشاره به نامساعد بودن وضعیت آب و هوا در شهرستان گفت: عملیات اجرایی این المان به طور قطع از اوایل فروردین ماه سال ۹۳ آغاز و در دهه فجر سال۹۳ رونمایی از آن انجام می‌شود.
فرماندار سرخس اضافه کرد: بنای یادمان شهدای گمنام شهرستان در زمینی به مساحت حدود هزار متر مربع، دارای اسکلت فلزی به ارتفاع ۱۲ متر است و طرح آن به شکل لاله طراحی شده است.

 

محمددوست اظهار کرد: مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان برای ساخت المان گلزار شهدای گمنام شهرستان در نظر گرفته شده است.

شهدای گمنام سرخس (1)

چشمان منتظری که برای ساخت المان شهدای گمنام سرخس به سوی قبور مطهر شهدا خیره مانده بود از حرکت ایستاد و افتتاح المان شهدای گمنام که مسئولان قول آن را در دهه فجر سال ۹۳ داده بودند محقق نشد و اقدامات انجام‌شده بر روی کاغذ و تنظیم صورت‌جلسات جا خوش کرد.

 

به راستی شهدای گمنام سرخس را باید مصداق «مجهولون فی الارض و معروفون فی السماء» دانست که در آسمان‌ها حقشان ادا شده و در زمین غریب و حقشان ادا نشده است.

 

آنان که با تأسی از غربت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و با یاد تنهایی و دل‌تنگی ایشان، پلاک پنهان کردند تا اندک استخوان آنان فقط بر فراز ایمان و علاقه مردم به اهتزاز درآید. مردانی از جنس پرواز و رفتن.

 

با سربند یا زهرا سلام‌الله علیها محو تماشای یار شدند، رفتن تا ما بمانیم، ماندگار شدند تا ضمانت ماندن ما باشند، شهیدانی که عشق مدیون آن‌هاست« مجهولون فی الارض و معروفون فی السماء» و اکنون وجود این سه عزیز تزئین ورودی شهر و ستون‌های استواری و ماندگاری شهر سرخس شده است.

 

هرچند شهادت خِرَد خوبان و قسمت مردان خداست اما بیش از ۲ هزار روز از حضور این سه شهید گمنام در سرخس می‌گذرد و آرامگاه آنان، آرام و قرار زوار و عاشقان ولایت و شهادت است.

شهدای گمنام سرخس (2)

خضر الیاسی شهردار وقت شهر سرخس نیز در گفتگویی در ۲۸ مردادماه ۹۳ با نسیم سرخس گفت: برای شروع ساخت المان شهدای گمنام شهرستان نیازمند ۳۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

 

وی اظهار کرد: با توجه به رایزنی‌هایی که به‌تازگی با پیمانکار ساخت المان شهدای گمنام شهرستان داشته‌ایم، برای شروع ساخت المان، پیمانکار مبلغ  ۳۰ میلیون تومان در پیش نویس قرارداد درخواست کرده است.

 

الیاسی  بابیان این‌که سعی داریم در مراحل ساخت المان هیچ‌گونه تخریبی در قبور شهدا صورت نگیرد، اظهار کرد: با پیگیری‌های که انجام دادیم، قرار شد پیمانکار در کارگاه  سازه را طراحی و آماده و بعد برای نصب به شهرستان منتقل کند.

 

شهردار وقت سرخس تصریح کرد: تاکنون شورای اسلامی شهرستان مبلغ ۱۵ میلیون تومان برای ساخت المان تصویب و به شهرداری ابلاغ کرده است.

 

الیاسی با بیان این که در ادای حق شهدا کوتاهی نخواهیم کرد، گفت: به‌محض تأمین اعتبار قطعاً المان شهدای گمنام در اولویت کارهای شهرداری قرار خواهد گرفت.

 

محمد امینی فر شهردار سرخس و عضو سابق شورای اسلامی شهر سرخس در دوره چهارم که یکی از وعده های انتخاباتیش پیگیری ساخت المان شهدای گمنام سرخس بود بعد از اینکه بر صندلی شهرداری سرخس تکیه زد، استارت ساخت این المان را زد.

 

وی می گوید: حدود ۴ ماه است که رایزنی با مهندسان بومی شهرستان برای تهیه و ارسال طرح به شهرداری را شروع کرده ایم و با دریافت طرح ها هم اکنون در حال نظرسنجی و دریافت نظرات شهروندان برای انتخاب طرح برتر از طریق فراخوان توسط پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس هستیم.

 

امینی فر تصریح کرد: بعد از دریافت نظرات مردم که تا ۱۵ اردیبهشت ماه امسال ادامه خواهد داشت، عملیات اجرایی ساخت المان شهدای گمنام سرخس آغاز می شود.

 

شهردار سرخس خاطرنشان کرد: تاکنون مبلغ ۲ میلیارد ریال توسط نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی، پالایشگاه گاز سرخس، شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق، کمک های مردمی و یک شرکت خصوصی برای ساخت المان شهدای گمنام سرخس جمع آوری شده است.

شهدای گمنام سرخس (3)

امیدواریم با ارسال طرح های المان شهدای گمنام شهرستان به شهرداری سرخس و دریافت آخرین نظرات توسط شهروندان سرخسی به زودی قِصه پر غُصه شهدای گمنام سرخس به پایان برسد و شاهد افتتاح و بهره برداری از مهم ترین پروژه فرهنگی شهرستان سرخس باشیم.

 

به حتم احداث المان شهدای گمنام تذکر و یادآوری است برای همه و باعث تزئین معنوی شهر می شود و می تواند مصداق این سخن باشد که “زنده نگاه داشتن یاد و خاطره‌ی شهدا کمتر از شهادت نیست”.

 

پس می‌طلبد که قدم تندتر برداریم.

 

گزارش: احسان بابائی

انتهای پیام/ب