پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام گفت: پیام شهدا این بود که ما آمدیم تا به شما بگوییم دست بسته در غربت جان دادیم اما تسلیم دشمن نشدیم و از اهداف و آرمان‌های انقلاب کوتاه نیامدیم.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا “حاج یدالله بهتاش” مداح، ذاکر و پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام در گفت‌وگو با خبرنگار بسیج مداحان با اشاره به تشییع با شکوه و بی نظیر ۱۷۵ شهید غواص و ۱۰۰شهید گمنام تازه تفحص شده ۸سال دفاع مقدس گفت: نکته اولی که انسان از تشییع این شهدای گرانقدر متوجه می شود زمان تفحص آن ها بود که در زمانی این پیکرهای مطهر تفحص و در بین مردم تشییع شدند که لازم بود در جامعه و بین مردم حرکتی تاثیر گذار انجام شود.

وی در ادامه گفت: شهدا در بین ما حضور پیدا کردند تا به ما بگویند یادتان نرود که چه سرمایه های را داده ایم و چه از خود گذشتگی های انجام شده است تا که امروز کشور جمهوری اسلامی ایران به این جایگاهی که هست برسد. هر چند اگر زمانی ممکن است مشکلات و گرفتاری هایی هم باشد اما نباید آن از خود گذشتگی و ایثارها را از یاد ببریم.

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام ورود شهدای تفحص شده دوران دفاع مقدس قبل از ورود به ماه مبارک رمضان را یکی دیگر از برکات این ماه دانست و بیان کرد: همین که امسال ماه مبارک رمضان با ورود شهدای تفحص شده دوران دفاع مقدس تقارن پیدا کرد مسئله جالب و قابل توجه ای است که به راحتی نمی توان از آن عبور کرد. ۱۷۵ شهید غواص و ۱۰۰شهید گمنام تازه تفحص شده ۸سال دفاع مقدس عطر معنویت را در جامعه گستراندند.

ملت پای اصل انقلاب ایستاده اند/ مردم برای حرف رهبرشان احترام قائلند

مداح خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام با بیان اینکه من سال هاست در بین همه اقشار مردم اعم از انقلابی و غیر انقلابی، مذهبی و غیر مذهبی سخنرانی دارم گفت: برداشت دیگری که می توان از تقارن تشییع شهدای دوران دفاع با ماه رمضان و مسائل مختلف منطقه و مذاکرات هسته ای کشورمان داشت این است که ممکن است که مردم کشورمان از عملکرد، برخورد و رفتار برخی از مسئولین کشور گله داشته باشند اما ملت پای اصل انقلاب ایستاده اند.

بهتاش گفت: نباید فکر کنیم اگر کسی شکل و شمایل انقلابی ندارد و گوشه ای بدون سر و صدا مشغول زندگی روزمره خود است این شخص حتماً انقلابی نیست، بلکه شاید همین ها همان طوری که بارها ثابت شده است از خیلی از متدینین و بچه مسجدی ها هم پاکارتر انقلاب و شهدا باشند. اگر با چشم های خودمان چهره های که در روز تشییع پیکر شهدا حضور داشتند را نمی دیدیم باور نمی کردیم که این چهره ها هم نسبت به شهدای دوران دفاع مقدس احترام قائل هستند.

وی ادامه داد: حضور با شکوه عموم مردم ایران؛ زن، دختر، پیر، جوان از همه اقشار مذهبی و به ظاهر غیر مذهبی برای کشور و نظام دلگرمی است و نشان می دهد مردم برای حرف رهبرشان احترام قائلند. هر چند ممکن است از بسیاری از مسئولین کشور گله داشته باشند اما همیشه پای اصل نظام و آرمان های انقلاب ایستاده‌اند کما اینکه در مراسمات مختلف این مسئله هر روز باشکوه تر نشان داده می شود.

پیام شهدا به مسئولین بود/ شهدا گفتند ما آمدیم تا به شما بگوییم دست بسته در غربت جان دادیم اما تسلیم دشمن نشدیم

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره پیام حضور شهدا و استقبال و تشییع باشکوه آن ها از سوی مردم نیز گفت: پیام شهدا و حضور با شکوه مردم بیشتر متوجه مسئولین کشور است چرا که پیام مردم این بود که آن ها پای انقلاب ایستاده اند، ممکن است که گاهی مشکلاتی داشته باشند و از این مشکلات به مسئولین گله ای داشته باشند اما آن ها پایای انقلاب ایستاده اند.

 مداح خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام با بیان اینکه پیام شهدا به مسئولین کشور بود گفت: در یک کلام شاید بشود گفت پیام شهدا این بود که ما آمدیم تا به شما بگوییم دست بسته در غربت جان دادیم اما تسلیم دشمن نشدیم و از اهداف و آرمان های انقلاب کوتاه نیامدیم شماها هم توجه داشته باشید که از اهدافی که اسلام، انقلاب و رهبری دارد کوتاه نیاید. مردم با حضورشان در صحنه همیشه ثابت کرده اند که آماده اند و پای انقلاب ایستاده اند پس پیام شهدا بیشتر برای مسئولین کشور بود.

پیام رهبر معظم انقلاب حامل این نکته بود که بعضی ها فراموش کرده اند نعمت های امروز ما چگونه به دست آمده

بهتاش تصریح کرد: انسان در هر موقعیتی که متوجه و گرفتار مشکلات دنیایی می شود بعضی چیزها را فراموش می کند که این غفلت بعضی مواقع از عواقب مشکلات است و مواقعی دیگر رفاه موجب این فراموشی و غلفت ها است. امروز برخی ها هستند که در رفاه بالا و از وضعیت مالی مطلوبی برخور دارند و همین رفاه باعث می شود تا بعضی نعمت ها را فراموش کنند، که امنیت و رفاه کشور چگونه به دست آمده است و چه سرمایه های خرج این رفاه شده است.

وی ادامه داد: خدا وقتی می خواهد عده ای را از خواب غفلت بیدار کند پیام های را در زمان های خاصی می فرستد. رهبری معظم انقلاب در پیامی که در تجلیل از شهدای تازه تفحص شده ارسال کردند فکر می کنم نظرشان این بود ممکن است بعضی ها فراموش کرده باشند که نعمت های موجود در جمهوری اسلامی ایران چگونه به دست آمده است. در این زمان این پیکرها آمدند و یک زنگ بیدار باشی برای مردم بود که گذشته و حال خودشان را بیاد بیاورند و آن را فراموش نکنند.

ماه رمضان فرصتی برای تغذیه فکری مردم/ باید خدا را در جامعه پر رنگ کنیم

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام در بخش دیگری از این گفت‌وگو به اولویت های ماه رمضان پرداخت و به دلیل اینکه در ماه مبارک رمضان مردم اقبال و توجه بیشتری به مجالس و محافل خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام دارند و فرصتی است برای گوش دادن، چرا که ایامی مثل فاطمیه و محرم شور مردم بیشتر برای گریه کردن و سینه زنی است ولی در ماه مبارک رمضان مردم بیشتر تشنه شنیدن معارف هستند.

بهتاش ادمه داد: مردم در این ماه بیشتر گوش به حرف مداحان، سخنرانان و شاعران می دهند، با توجه به این مسئله باید هم مسئولین، و خادمین هیئت ها و هم سخنرانان و وعاظ توجه داشته باشند که کسانی را که برای هیئت دعوت می کنند مردم را تغذیه فکری کنند مخصوصاً در ماه مبارک رمضان اکتفا به احساسات نباشد.

وی با تاکید بر این مسئله که ماه مبارک رمضان فرصتی طلایی برای آگاهی بخشیدن به جامعه است اظهار کرد: مسئولین هیئات مذهبی، وعاظ و مداحان توجه داشته باشند که ماه مبارک رمضان فرصتی طلایی برای آگاهی بخشیدن به جامعه است، مردم اگر با خدا بشوند خوب می شوند. ما باید مردم را با خدا آشتی دهیم، افرادی که مومن و اهل تقوا هستند با اینکه خیلی هم انقلابی نیستند اگر ناآگاه باشند ضرری برای اسلام ندارند، آن های ضرر دارند که مومن نیستند و با خدا دوست نیستند. ما باید در مجالس ماه مبارک رمضان دل مردم را از خدا پر رنگ کنیم. باید خدا را در جامعه پر رنگ کنیم.

لزوم دوری و جلوگیری از ایجاد تفرقه در بین مذاهب اسلامی

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام با اشاره به وظیفه مسلمانان در ماه رمضان و چگونگی و اهمیت حفظ وحدت اسلامی در بین مسلمانان نیز گفت: امروز حساسیت جهان اسلام نشان می دهد که ما باید از حرف های تفرقه انگیز دوری کنیم و درباره مسائل مختلف احساسی برخورد نکنیم، حرف های که می دانیم امروز با طرح و بیان آن ها ممکن است دشمنانان اسلام از آن سوء استفاده کنند و با تبلیغاتی که از طریق رسانه های گروهی به راه خواهند انداخت بین مذاهب اسلامی تفرقه می اندازند جلوگیری کنیم.

۳۰دلیلی که عبدالمالک ریکی برای کشتن شیعیان ذکر کرد

بهتاش با ذکر خاطره ی نقل شده از یکی از کسانی که به دست تفکیری های القاعده اسیر شده بود گفت: امام جمعه کهنوج استان کرمان به نام “جواد آویشن طاهری” زمانی در پاکستان پنجاه و هفت روز اسیر گروهک ترویستی القاعده شده بود که به طور معجزه آمیزی از چنگ این گروهک تروریستی فرار کرده بود نقل می کرد که زمانی که ما اسیر القاعده شده بودیم ریگی برای سخنرانی در جمع گروهک حاضر شد و می گفت با سی دلیل شعیه مشرک و کافر است و ما باید آن ها را بکشیم.

وی ادامه داد: ریگی حسابی داغ سخنرانی می کرد که یکدفعه یکی از کلیپ های مداحی را پخش کرد و گفت من می گویم شیعیان مشرک و کافر هستند به استناد به این مدارک است. در آن نوار مداحی، مداح می گفت “من حسین پرست هستم، ای مردم بدانید که خدای من حسین است، خدای من چشمان عباس است”.

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام افزود: ریگی نوار را قطع کرد و گفت دلیل دیگر این که  شیعیان به بزرگان دین ما توهین می کنند که بعد یکی از نوارهای سخنرانی کافی را پخش کرد و بعد می گفت که به ناموس پیغمبر ما فوش می دهند که در آن نوارها هم توهین های شده بود و می گفت به این  دلایل فتوا می دهم هر جایی هر شیعیه ای را دیدید او را بکشید.

دشمن از کوچکترین حرکت ما بهره‌برداری می‌کند/ لزوم گوش دادن به فرامین رهبر معظم انقلاب

بهتاش با بیان اینکه ممکن است ما یک جایی حرفی بزنیم و جمله ای را بگویم که موجب تیز شدن شمشیر دشمن شود و گردن عده ای را بزنند اظهار کرد: با رشد فناورهای ارتباطی موجود باید مراقب حرکات تفرقه انداز بین مذاهب اسلامی بود چرا که دوره اینکه ما یک حرفی را بزنیم و این موضوع در جایی دیگر پخش نشود گذشته است، مطالب ما ضبط می شود و کانال های مختلف ماهواره دشمن آن را پخش می کند. باید در این موقعیت حساس جهان اسلام که دشمن از کوچکترین حرکت ما بهره برداری می کند از حرف های تفرقه و لعن دوری کنیم. هم مسئولین هیئت ها، وعاظ، مداحان و شاعرین خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام باید در این ماه با برکت مردم را با خدا آشنا کنیم و معارف دینی را تا جای ممکن تبیین و ترویج دهیم.

وی در ادامه ضمن توصیه به مطیع بودن نسبت به فرامین و دستورات مقام معظم رهبری گفت: شرایط هر زمانی موقعیتی خاص خود را دارد امروز در صحنه بین المللی جبهه های ما باز است و مسئولین ما در حال جنگ با دشمنانان دین هستند، تا زمانی که رهبری از مسئولین حمایت و پشتیبانی می کند ما هم باید آن ها را تایید کنیم و نباید در این میان تفرقه انداخت. ما باید به مردم آگاهی دهیم که باید گوش به فرمان رهبری باشیم، هرگاه رهبر معظم انقلاب تاییدات خود را از مسئولین برداشت ما هم لازم نیست حمایت کنیم. به دلیل اینکه رهبر ما آگاه است مردم هم باید گوش به فرمان ایشان باشند.

رهبر ما یک رهبر فرزانه و آگاه است/ در صحنه بین المللی گوش به فرمان رهبر باشیم

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام ملاک برای حمایت و یا عدم تایید مواضع مسئولین را بیانات رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: امروز در صحنه های بین المللی و جهان اسلام و داخل کشور صحنه های حساسی است که باید به مردم آگاهی داد. زمان پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه واله وسلم مشکلات زیادی به وجود می آمد ولی مردم به خاطر اسلام و به خاطر دین خدا این مشکلات را تحمل می کردند. امروز زمانی است که باید به مردم آگاهی بدهیم، در صحنه بین المللی گوش به فرمان رهبر باشیم و تا وقتی ایشان کسی را تایید می کند ما هم باید حمایت کنیم.

بهتاش با اذعان به این مسئله که مردم هم در طول انقلاب همیشه پیرو خط رهبری بوده اند خاطر نشان کرد: همیشه اگر رهبر معظم انقلاب کسی را تایید کرده است مردم هم گوش به فرمان ایشان بوده اند چرا که رهبر ما یک رهبر فرزانه و آگاه است. ایشان رهبری است که همه می دانند که به لطف خدا در همه زمینه ها متخصص هستند.

وی وظیفه ما در قبال مسائل داخل کشور را یادآوری رنج های دوران پیامبر اسلام دانست و گفت: اگر روزی مشکلی وجود داشته باشد، یادآوری مسائل و مشکلات دوران پیامبر گرامی اسلام برای مردم آرامش بخش خواهد بود، که چقدر در آن دوران این مردم به خاطر اسلام از خود گذشتکی انجام می دادند در صورتی که هیچ مال و ثروتی هم نداشتند اما تلاش زیادی برای اسلام به خرج می دادند.

پنج عملی که پیامبر اسلام صل الله علیه واله وسلم برای پاک شدن گناهان در ماه رمضان توصیه کردند

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام با ذکر حدیثی از اصول کافی، جلد چهارم صفحه ۸۷  گفت: پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه واله وسلم به جابر بن انصاری فرمود این ماه، ماه رمضان است، هر کسی در این ماه پنج عمل را انجام دهد وقتی رمضان تمام شود گناهان او نیز پاک می شود همانطوری که از ماه رمضان خارج می شود.

بهتاش افزود: اولین عمل این است که روزها روزه باشند، کسی که سالم است در روزه ماه رمضان کوتاهی نکند و این اعمال را به جا بیاورد. دوم مقداری از شب های ماه رمضان را به عبادت بگذرانید، شب های ماه مبارک رمضان مقداری با شب های دیگر فرق داشته باشد مثلاً سعی کنیم دعای ابوحمزه ثمالی، دعای افتتاح و یا نماز شب بخوانیم.

وی ادامه داد: سوم اینکه عفت شکم داشته باشیم و هر لقمه ای را نخوریم، سر هر سفره ای ننشینیم و هر نانی را سر سفره نگذاریم. اگر می خواهیم روزه‌ها و دعاهایمان اثر داشته باشد، حلال بخوریم و حرام را وارد سفره نکنیم. چهارم عفت دامن داشته باشیم و در جامعه پاک دامن باشیم، اگر زن هستیم پاک دامن و اگر مرد هستیم پاک دامنی پیشه کنیم. ما باید حلال و حرام ها را در زندگی مراعات کنیم، نمی شود در مجلس روضه باشیم و بعد از آن چشم به گناه بدوزیم.

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام گفت” پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه واله وسلم در آخر فرمودند زبانتان را نگه دارید. چیزی که امروز در بین جامعه زیاد شده است غیبت، تهمت و پشت سر هم حرف زدن های است که به دروغ به کسی حرف ناروایی را نسبت می هند. وقتی این کارها را انجام دادید ماه رمضان که تمام شد گناهانتان پاک می شود.

بهتاش عنوان کرد: جابر بن انصاری به پیامبر صل الله علیه واله وسلم فرمودند یا رسول الله عجب حدیث خوبی است که پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه واله وسلم فرمودند بله، حدیث زیبایست اما شرط های سختی دارد.

وظایف ما نسبت به شیعیان منطقه/ سنگر جبهه جنگ ما امروز در عراق، سوریه و یمن است

وی در ادامه به وظایف شیعیان جهان نسبت به همدیگر اشاره کرد و گفت: به عنوان برادر کوچک و بسیجی می گویم اینجوری نباشد که در این ماه فقط سفره ما از هر کسی رنگین تر باشد و غفلت کنیم از کسانی که در جامعه ما و در کشورهای مسلمان با مشکلات اقتصادی روبرو هستند. امروز در یمن، عراق و سوریه عده ای از شیعیان گرفتار جنگ هستند.

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام اظهار کرد: امروز در منطقه ما جنگ است و خود ما از آن بی خبریم، سنگر جبهه جنگ ما امروز در عراق ، سوریه و یمن است. مردم ما جنگ دارند اما آن را احساس نمی کنند. مردم ما باید بدانند اگر که تکفیری ها بتوانند از مرزهای عراق، سوریه و یمن بگذرند حتماً به میدان های نزدیک کشور ما نیز خواهند آمد. مردم ما باید به شیعیان این کشورها کمک کنند اگر ما به رزمندگانی که در عراق، سوریه و یمن کمک کنیم در حقیقت به خودمان کمک می کنیم چرا که اگر آنها پیروز شوند دشمنان ما را دفع کرده اند.

توجه به وعده های الهی درباره رزق و روزی/ آماده شدن برای ازدواج و فرزند آوری

بهتاش در بخش پایانی این گفت‌وگو ضمن بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه واله و سلم، ماه رمضان را یک فرصت خوب برای آماده شدن جهت تشکیل خانواده برای جوانان دانست و گفت: فردی به خدمت پیغمبر گرامی اسلام رسید و گفت که وضع مالی من خوب نیست پیغمبر فرمود برو ازدواج کن، این فرد دوباره از پیغمبر سوال کرد که یا رسول الله می گویم وضعم خوب نیست شما توصیه به ازدواج می کنید، چگونه این امر را انجام دهم. پیامبر پاسخ داد وعده خداست که رزق و روزی انسان در ازدواج او نهفته است. ما امروز وظیفه داریم مقدمات ازدواج جوانان را فراهم کنید از جایی که فکر نمی کنید خدا رزق و روزی شما را می فرستد.

وی ادامه داد: روایت داریم پیامبر فرمود رزق و روزی با زن و بچه است یعنی انسان تا ازدواج نکرده باشد آن رزق و روزی او فرستاده نمی شود.

پیرغلام خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام  با ذکر اینکه همه ما به این باور رسیده ایم که ازدواج مایه برکت است و بیان کرد: این مسئله را همه ما تجربه کرده ایم، ما در سن جوانی وقتی می خواستیم ازدواج کنیم زمانی که درآمدمان را با مخارج حساب می کردیم جور در نمی آمد. برای تهیه مسکن و سایر مسائل زندگی با مشکل روبرو بودیم اما با توکل با خدا وقتی که ازدواج کردیم متوجه شدیم که کار خدا را نمی شود با حساب و کتاب دنیایی محاسبه کرد.

بهتاش تاکید کرد: آن های که از ترس اینکه رزق آن ها نمی رسد ازدواج نمی کنند این ها به خدا اطمینان ندارند و خدا پرست نیستند، بچه هیئتی باید این اعتقاد را داشته باشد که اگر برای ازدواج و بچه دار شدن قدم بردارند حتماً خدا از جاهای که کسی فکر نمی کند رزق و روزی را می رساند، جوانان مومن هیچ گاه در ازدواج حساب و کتاب دنیایی را ملاک و معیار قرار ندهند که باید درآمد ما حتماً این مقدار باشد تا بتوانم زندگی کنم، نه. با توکل بر خدا ازدواج و بچه دار بشوند و حتماً یقین داشته باشند خدا رزق و روزی آنها را می‌دهد.

انتهای پیام/م