نظارت بهداشتی بر واردات و ترانزیت ۳۲ هزار تن نهاده‌های خوراک دام در مرز سرخس
نظارت بهداشتی بر واردات و ترانزیت ۳۲ هزار تن نهاده‌های خوراک دام در مرز سرخس
رئیس شبکه دامپزشکی سرخس گفت: در شش‌ماهه نخست امسال نظارت بهداشتی بر 32 هزار تن واردات و ترانزیت نهاده‌های خوراک دام و فراورده‌های خام دامی توسط قرنطینه شبکه دامپزشکی سرخس در مرز این شهرستان صورت گرفته است.

عباس باغبان نژاد در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، اظهار کرد: قرنطینه شبکه دامپزشکی سرخس بر واردات نهاده‌های خوراک دام و ترانزیت فراورده‌های خام دامی از مرز سرخس به‌صورت مستمر و در سطح گسترده نظارت بهداشتی دارد.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس خاطرنشان کرد: در شش‌ماهه نخست امسال نظارت بهداشتی بر ۳۲ هزار تن واردات و ترانزیت نهاده‌های خوراک دام و فراورده‌های خام دامی توسط قرنطینه شبکه دامپزشکی سرخس در مرز این شهرستان صورت گرفته است.

 

وی تصریح کرد: این حجم محموله‌های وارداتی و ترانزیتی در قالب ۴۸۵ واگن و ۲۴۲ دستگاه خودروی ترانزیتی بوده است.

 

باغبان نژاد بیان داشت: نظارت بهداشتی بر واردات شامل بازدید ارگانولپتیکی از کل محموله‌ها، نمونه‌گیری، پلمپ و ارسال نمونه به آزمایشگاه مرجع تخصصی کنترل کیفی مواد غذایی کشور واقع در اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی و آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی ژرف اندیشان منطقه ویژه اقتصادی سرخس است.

وی عنوان کرد: بار میکروبی، بررسی درصد فیبر، پروتئین و همچنین وجود فلزات سنگین و آفلاتوکسین در نهاده‌های خوراک دام آزمایش می‌شود و ترخیص کالا منوط به تأیید بهداشتی آزمایشگاه‌های یاد شده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس یادآور شد: وجود بالاتر از حد مجاز و استاندارد هر کدام از باقیمانده‌ها در نهاده‌های خوراک دام می‌تواند منجر به مسمومیت و بیماری دام و طیور و در نهایت بروز عوارض و بیماری‌های حاد و مزمن از قبیل سقط‌جنین ناشی از آفلاتوکسین و انواع مسمومیت‌ها در انسان به‌عنوان مصرف‌کننده نهایی شود.

 

باغبان نژاد در ادامه با تشریح فعالیت‌های قرنطینه شبکه دامپزشکی سرخس در شش‌ماهه نخست امسال خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری ۳ میلیون و ۲۱۱ هزار و ۴۷۷ کیلوگرم فراورده‌های خام دامی در قالب ۲۴۲ کامیون ترانزیتی و ۲۹ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۶۴۹ کیلوگرم نهاده خوراک دام و طیور در قالب ۴۸۵ واگن وارداتی از اداره کل گمرک شهید شوشتری شهرستان سرخس تحت نظارت و تأیید بهداشتی شبکه دامپزشکی این شهرستان وارد کشور شده است.

 

وی درباره حجم و نوع محموله‌های وارداتی اظهار داشت: چهار هزار و ۲۸۶ تن جو دامی، چهار هزار و ۶۹۹ تن سبوس گندم، ۱۶۹۶ تن کنجاله آفتابگردان، ۹ هزار و ۲۵۶ تن کنجاله پنبه‌دانه، ۹۲۰ تن کنجاله کلزا، هشت هزار و ۲۹۲ تن تفاله گندم، ۳۳۰ تن دانه کتان و ۱۰ تن پیله ابریشم، وارد و مورد بازرسی بهداشتی قرار گرفته‌اند.

باغبان نژاد بیان داشت: همچنین محموله‌های ترانزیتی بازرسی‌شده شامل ۳۳ هزار و ۵۸۶ کیلوگرم پیله ابریشم، ۶۱۳ هزار و ۹۵جلد پوست گوسفندی، دو هزار و ۷۵۰ جلد پوست گاوی، ۶۹ هزار و ۶۰۰ جلد وت بلوی بزی، ۵ هزار و ۱۴۴ جلد وت بلوی گاوی، ۲۸۳ هزار و ۶۵ جلد وت بلوی گوسفندی، ۱۱۳ هزار و ۷۵۳ کیلوگرم کرک موی بز، ۵۰۶ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم پشم گوسفندی، ۱۲۰ هزار و ۸۲۵ هنگ روده، و یک‌میلیون و ۴۶۴ هزار و ۵۹ کیلوگرم آلایش غیرخوراکی (نرینه و دنبلان) بوده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس در پایان تأکید کرد: برای تحقق شعار «سلامت و امنیت غذایی، از مزرعه تا سفره» انجام نظارت و بازرسی‌های بهداشتی توسط دامپزشکی بر نهاده‌های وارداتی خوراک دام و طیور که تبدیل به خوراک دام شده و به‌صورت غیرمستقیم از طریق مصرف گوشت دام و طیور و آبزیان و فراورده‌های خام دامی مثل شیر، لبنیات و تخم‌مرغ به مصرف انسان می‌رسند، لازم و حیاتی است.

انتهای پیام/