بهای نفت پس از بیشترین افزایش روزانه هفته‌های اخیر در معاملات روز گذشته امروز چهارشنبه به دلیل پیش‌بینی کاهش ذخایر آمریکا برای دومین هفته متوالی، به روند افزایشی خود ادامه داد.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا، بهای نفت در معاملات امروز(چهارشنبه) بازارهای جهانی به افزایش خود ادامه داد.

به گزارش رویترز، بهای نفت پس از بیشترین افزایش روزانه هفته‌های اخیر در معاملات روز گذشته امروز چهارشنبه به دلیل پیش‌بینی کاهش ذخایر آمریکا برای دومین هفته متوالی، به روند افزایشی خود ادامه داد.

پس از اینکه اطلاعات صنعت نفت از کاهش فراتر از انتظار ذخایر نفتی آمریکا در هفته گذشته خبر داد بهای نفت این کشور بیش از یک دلار افزایش یافت و به بالاترین سطح سال ۲۰۱۵ رسید.

روند کاهشی چند ماهه قیمت نفت در ماههای گذشته باعث شده که تولید نفت شیل آمریکا کاهش و تقاضای جهانی نفت افزایش پیدا کند.

تحلیلگران موسسه مورگان استنلی اعلام کردند: در حال حاضر کاهش قیمت نفت علایمی مبنی بر تحریک تقاضا به ویژه در زمینه‌ سوخت‌های حمل و ‌نقل را به همراه داشته است.

سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت(اوپک) پیش‌بینی خود درباره‌ تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۵ را به روزانه یک میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه افزایش داد که بالاتر از برآورد قبلی این سازمان است که روزانه یک میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه بود.

به گزارش ایسنا، این درحالی است که سرمایه‌گذاران نگرانیها درباره‌ مازاد عرضه را کنار گذاشته‌اند.

نفت برنت برای تحویل در ماه ژوئن با ۵۸ سنت افزایش ۶۷ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه معامله شد و نفت سبک آمریکا نیز با ۶۶ سنت افزایش ۶۱ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه به فروش رسید.

نفت آمریکا در برخی از ساعات معاملات امروز به ۶۱ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه نیز صعود کرد.

نفت سبک امریکا و نفت برنت در معاملات روز گذشته به ترتیب یک افزایش ۲.۵ و ۳ درصدی را تجربه کردند که ناشی از ارزش کاهش دلار و ناآرامی‌های ژئوپلتیک در خاورمیانه بود.

حملات هوایی تحت امر عربستان در یمن پیش از شروع آتش بس پنج روزه در اواخر روز سه‌شنبه نگرانی‌هایی را درباره امنیت عرضه نفت در خاورمیانه ایجاد کرد.

همچنین کاهش ارزش دلار در سبد دیگر ارزهای مهم نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت نفت بود.

وقتی که ارزش دلار کاهش می‌یابد کالاهایی که با این ارز معامله می‌شوند برای دارندگان دیگر ارز‌ها ارزان‌تر تمام می‌شود.

اطلاعات موسسه نفتی آمریکا نشان می‌دهد ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به هشتم مه دو میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که تحلیلگران یک افزایش ۳۸۳ هزار بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده بودند.

دولت آمریکا پیش‌بینی خود درباره رشد عرضه نفت در سال ۲۰۱۵ را از روزانه ۵۵۰ هزار بشکه به ۵۳۰ هزار بشکه در روز و رشد عرضه نفت در سال ۲۰۱۶ را از ۸۰ هزار بشکه در روز به روزانه ۲۰ هزار بشکه کاهش داد.

این در حالی است که افزایش اخیر قیمت نفت می‌تواند باعث تشویق تولید بیشتر شود.

شانلینگ یاپ تحلیلگر نفتی گفت: هرگونه افزایش در قیمت‌ها با یک واکنش خودکار از سوی بازار به ویژه تولید‌کنندگان کم‌هزینه‌تر نظیر تولید‌کنندگان حاضر در حوضه پرمین رو‌برو خواهد شد.

 

انتهای پیام/م