راه اندازی اداره کل گمرک در منطقه ویژه اقتصادی سرخس
راه اندازی اداره کل گمرک در منطقه ویژه اقتصادی سرخس
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: با راه اندازی جاده یکطرفه ترانزیتی، با توجه به تکمیل زیرساخت های گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، اداره کل گمرک در آن مستقر می شود.

به گزارش نسیم سرخس، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سرخس، احمد صادقی گلمکانی گفت: با اتمام احداث جاده جدید ترانزیتی که به نقطه صفر مرزی ترکمنستان متصل خواهد شد، ۱۰۰ درصد ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس به فعلیت می رسد.

 

وی بیان کرد: اکنون یکی از موانع صادراتی در مرز سرخس به سمت کشور ترکمنستان محدودیت هایی است که موجب تشکیل صف های طولانی از کامیون های ترانزیتی در گمرک می شود لذا با راه اندازی جاده یکطرفه ترانزیتی، با توجه به تکمیل زیرساخت های گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، اداره کل گمرک در آن مستقر می شود.

 

گلمکانی اظهار کرد: راه اندازی اداره کل گمرک در منطقه ویژه اقتصادی پس از بهره برداری جاده ترانزیتی تحول عظیمی را در بازرگانی شرق کشور ایجاد می کند لذا برای تسریع در این اقدام همکاری مردم سرخس و مسوولان شهرستان و استان ضروری است.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس خاطر نشان کرد: صادرات کالا از سرخس توسط خط ریلی و جاده انجام می شود و به دلیل محدودیت های نظیر کمبود واگن و جاده نامناسب ترانزیتی صادرکنندگان با مشکلات متعددی مواجه هستند که با راه اندازی جاده ترانزیتی جدید و استقرار اداره کل گمرک در منطقه ویژه اقتصادی سرخس همه موانع صادراتی برطرف می شود.

 

وی با بیان اینکه برای رفع مشکل کمبود واگن صادراتی باید دولت و این منطقه راهکارهای لازم را اتخاذ نمایند، گفت: یک شرکت لیتوانی و یک شرکت ایرانی آمادگی خود را برای تامین واگن به منطقه ویژه اقتصادی سرخس اعلام کرده اند و مذاکرات لازم در این زمینه در حال انجام است.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: کل واگن های صادراتی در کشور ۸۰۰ واگن است که حداقل باید به دو برابر افزایش یابد و از آنجا که سرخس با کشورهای آسیای میانه مراوده دارد باید نسبت به تامین واگن باری اقدامات اساسی انجام گیرد.

 

صادقی گلمکانی ادامه داد: زیرساخت هایی که در منطقه ویژه اقتصادی سرخس توسط آستان قدس رضوی ایجاد شده در مقایسه با مناطق مشابه کم نظیر است که از جمله آن می توان به فرودگاه بین المللی الماس سرخس اشاره کرد که به رغم اتمام ساخت و نصب تجهیزات هنوز در بعد مسافری و باری فعال نیست.

 

وی اذعان کرد: این فرودگاه از فرودگاه های درجه دو کشور به شمار می رود و امکانات مشابه فرودگاه اصفهان را دارد که با راه اندازی حداقل قسمت حمل و نقل باری آن، مشکل اتلاف زمان برای ورود بار به شرق کشور از طریق هوایی برطرف می شود.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس افزود: اکنون کالاهایی که از کشورهای دیگر به سرخس منتقل می شوند ابتدا در فرودگاه پیام تخلیه و با پرواز دیگری به سمت سرخس وارد می شود.

 

وی گفت: برای راه اندازی فرودگاه سرخس نیازمند همکاری مسوولان دولتی هستیم تا اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند و از سرمایه گذاری که آستان قدس رضوی در این فرودگاه انجام داده به نفع کشور بهره گرفت.

 

صادقی گلمکانی وجود ریل نرمال و عریض برای اتصال به ریل عریض کشورهای آسیای میانه از دیگر زیرساخت های فراهم شده در منطقه ویژه اقتصادی سرخس برشمرد و گفت: از ۱۰۰ کیلومتر ریل در دست ساخت ۳۲ کیلومتر آماده بهره برداری شده که واگن های کشورهای بلوک شرق می توانند برای حمل و نقل کالا از آن بهره گیرند.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس اظهار کرد: وجود مخازن غنی و سرشار از گاز طبیعی در جوار پالایشگاه بزرگ گاز شهید هاشمی نژاد (خانگیران) در ۱۰ کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی سرخس و همجواری با مخازن عظیم انرژی نفت و گاز آسیای میانه از دیگر مزیت های اقتصادی این منطقه به شمار می رود.

 

وی افزود: با همکاری وزارت نفت می توان از ظرفیت گاز مزبور برای راه اندازی واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بهره گرفت.

 

صادقی گلمکانی با اشاره به حق آبه منطقه ویژه اقتصادی سرخس از سد دوستی و غنی بودن منابع آب های زیرزمینی سرخس گفت: می توان از این مزیت ها برای راه اندازی صنایعی مانند فولاد و پتروشیمی در منطقه استفاده کرد.

 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس اظهار کرد: وجود پست ۴۰۰ کیلوولت در سرخس و نیروگاه ۵۵۰ مگاواتی در منطقه یک زیرساخت مطلوب صادراتی است که سایر شهرستان های خراسان رضوی فاقد آن می باشند.

 

صادقی گلمکانی افزود: هم اینک نیروگاه ۵۵۰ مگاواتی برق شمس سرخس در زمینی به مساحت ۴۰ هکتار ایجاد شده و ۵۰ مگاوات برق تولید می کند که در ماه های آتی این میزان تولید افزایش می یابد تا به ۵۵۰ مگاوات برسد و در آن زمان قابلیت صادرات به کشورهای همجوار را خواهد داشت.

انتهای پیام/ب