صادرات ۱۰ هزار تنی کالا از سرخس
صادرات ۱۰ هزار تنی کالا از سرخس
مدير عامل منطقه ويژه سرخس گفت: در 12 ماهه سال گذشته 10 هزار تن كالاي ساخته و پردازش شده در منطقه ويژه به ارزش 60 ميليارد ريال از سرخس به خارج از كشور صادر شده است.

به گزارش نسیم سرخس و به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سرخس احمد صادقی گلمکانی گفت: در مجموع مراودات کالا در منطقه ویژه سرخس درسال ۱۳۹۳، که شامل صادرات، واردات، ترانزیت خارجی، ترانسشیپمنت کالا می شود ۹۶ هزار و ۹۸۲ تن کالا به ارزش ۱۰ هزار و هفت میلیارد و ۴۵۵ میلیون ریال بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۳۷ درصد و از نظر ارزش ۵۳ درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۲، مجموع مراودات کالا در گمرک سرخس ۷۰ هزار و ۵۸۲ تن کالا به ارزش شش هزار و ۵۳۰ میلیارد و ۷۰۶ میلیون ریال بود. او عمده اقلام صادراتی از منطقه ویژه سرخس را شامل انواع مصالح ساختمانی از قبیل میلگرد، سیمان و گچ، مواد پتروشیمی، موکت پشم شیشه و انواع مواد خوراکی دانست.

 

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس افزود: علاوه بر کالاهای صادراتی و ترانزیتی که از طریق این منطقه به مقاصد مختلف ارسال شده واحدهای تولیدی مختلفی در زمینه تولید و بسته بندی مواد غذایی و کمپوت و کنسرو، چسب و رزین، انواع شکلات، چای، گچ میکرونیزه در این منطقه فعال هستند.

 

صادقی گلمکانی ادامه داد: عمده مقاصد صادراتی این کالاها را کشورهای آسیای میانه به ویژه ترکمنستان، تاجیکستان و نیز عراق و افغانستان تشکیل می دهد، از این لحاظ منطقه ویژه اقتصادی سرخس با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی و امکانات منحصر زیر بنایی یکی از پتانسیل های فوق العاده برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی است.

 

مدیر عامل منطقه ویژه سرخس گفت: امسال همچنین زمینه تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری – صنعتی فراهم شد.

 

وی اذعان کرد: با توجه به اهمیت سوق الجیشی و امکانات مناسبی که در این منطقه ویژه دارد، حمایت ویژه آستان قدس رضوی و توجه دولت تدبیر و امید، این منطقه جهش مناسبی را در سال ۱۳۹۴ خواهد داشت و به یک مرکز مهم صادرات و واردات کالا تبدیل خواهد شد.

 

منطقه ویژه سرخس با محدوده قانونی پنج هزار و ۲۶۹ هکتار در سال ۱۳۷۵ به تصویب هیات وزیران رسید و آستان قدس رضوی به عنوان سازمان مسوول منطقه تعیین شد.

انتهای پیام/ب