دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: اظهارات رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با گزارش مجلس در مورد بنزین‌های پتروشیمی مبنای قانونی ندارد و وی باید به قانون تمکین کند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از راه دانا، مصطفی افضلی‌فرد نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس،‌ با اشاره به اظهارات رئیس سازمان محیط زیست درباره گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص بنزین‌های پتروشیمی‌ها و رد ادعای تاثیر این بنزین‌ها بر آلودگی کلان‌شهر‌ها در این گزارش، گفت: اظهارات رئیس سازمان محیط زیست درباره گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص بنزین‌های پتروشیمی غیرقانونی است زیرا فصل‌الخطاب در بررسی گزارشات در رسیدگی به شکایات کمیسیون اصل ۹۰ است.

وی افزود: در جلسه بررسی پرونده بنزین‌های پتروشیمی شخص خانم ابتکار نیز در جلسه کمیسیون حضور پیدا کرده و مطالب خود را ارائه کرد و کمیسیون‌های بهداشت و انرژی مجلس و معاونت امور بین‌الملل وزارت نفت و سازمان استاندارد، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در آن جلسه حضور داشته و مستندات خود را ارائه کردند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: گزارش نهایی در خصوص بنزین‌های پتروشیمی در کمیسیون اصل ۹۰ پس از استماع همه گزارش‌ها تهیه شده و به هیات رئیسه مجلس تحویل داده شده است؛ در این بررسی‌ها یکی از گزارشات از سازمان حفاظت محیط زیست بوده و اگر بنا بود که گزارش سازمان محیط زیست مبنای بررسی باشد چه دلیلی داشت تا خانم ابتکار در کمیسیون حاضر شود و تنها می‌گفتیم سازمان محیط زیست گزارش خود را داده و احتیاجی به حضور وی در کمیسیون نبود.

افضلی‌فرد همچنین خاطرنشان کرد: بر همین اساس اظهارات خانم ابتکار مبنای قانونی ندارد و وی ملزم به رعایت قانون است و باید در برابر قانون تمکین کند؛ قانون نیز می‌گوید در بررسی گزارشات نظر نهایی کمیسیون اصل ۹۰ مبنای عمل است.

به گزارش فارس، پس از ادعای سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر تاثیر بنزین‌های پتروشیمی بر آلودگی کلان‌شهرها کمیسیون اصل ۹۰ ضمن بررسی این موضوع اعلام کرد که بنزین‌های پتروشیمی هیچ نقشی در آلودگی کلان‌شهرها نداشته و در زمان اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست بنزین پتروشیمی در کلان‌شهرها توزیع نشده است.

در همین راستا رئیس سازمان محیط زیست در گفت‌وگویی ضمن رد گزارش محیط زیست در مجلس گفته بود که «بنزین پتروشیمی‌ها آلوده است. مجلسی‌ها می‌توانند نظرشان را بدهند ولی ما داریم پیش می‌رویم.»

 

انتهای پیام/م