وزیر خارجه عربستان درحالی مدعی شده که آتش‌بس 5 روزه را پذیرفته که جنگنده‌های کشورش درحال بمباران 24 ساعته استان صعده هستند و مقامات نظامی سعودی با تهدید مردم غیر نظامی در صعده تاکید دارند که همه اهداف در این منطقه نظامی هستند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از راه دانا عربستان سعودی سه‌شنبه‌شب اول اردیبهشت (۲۱ آوریل)، پایان تجاوز نظامی موسوم به عملیات «طوفان قاطع» علیه یمن را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیاتی جدید موسوم به «بازگرداندن امید به یمن» خبر داد.

عربستان، عملیات «طوفان قاطع» را که بیش از ۲۵۰۰ کشته و بیش از ۳۰۰۰ زخمی برجای گذاشت، بامداد روز پنجشنبه ۶ فرودین (۲۶ مارس) آغاز و هدف آن را بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت در یمن اعلام کرد، اما با مقاومت مردم، ارتش و جنبش انصارالله یمن، تاکنون به این هدف و دیگر اهداف اعلامی نرسیده است.

وزرای خارجه عربستان و آمریکا روز پنجشنبه در یک نشست خبری در ریاض بر آتش‌بس ۵ روزه در یمن تاکید کردند، اما ارتش عربستان و سخنگوی ائتلاف متجاوز ساعاتی پس از این نشست، آغاز عملیات نظامی عربستان علیه صعده یمن را اعلام کرده است.

آخرین تحولات یمن

عضو دفتر سیاسی انصارالله اعلام کرد که سعودی‌ها تمام روستاها در استان صعده را هدف قرار داده‌اند/سعودی‌ها درحال نسل‌کشی و مجازات دسته جمعی مردم شمال یمن هستند.

جنگنده‌های سعودی بارگاه مؤسس جنبش «الحوثی» را بمباران کردند

سازمان ملل: ۱۴۰۰ یمنی در تجاوزات هوایی عربستان کشته شدند

عربستان: صعده یمن از این لحظه آماج حملات است/ مواضع حوثی‌ها در صعده ۲۴ ساعته بمباران خواهد شد.

تظاهرات در صنعا در حمایت از مردم صعده

ده‌ها هزار نفر از مردم در صنعا در حمایت از مردم صعده که با تهدید سعودی‌ها مواجه شده‌اند، دست به تظاهرات زدند.

مردم در این تظاهرات از سازمان‌های بین المللی خواستند برای نجات مردم محاصره شده در صعده وارد عمل شوند.

این تظاهرات در شرایطی برگزار شده که سعودی‌ها از روز گذشته مردم صعده را که در روزهای گذشته شاهد شدیدترین حملات بوده‌اند، تهدید کرده اند که تمام مناطق مسکونی را هدف قرار می دهند.

سعودی‌ها از مردم صعده خواسته اند خانه هایشان را ترک کنند و این درحالی است که مردم از عمل کردن به این توصیه تهدید آمیز سعودی‌ها سرباز زده‌اند.

جنگنده‌های سعودی دیوار صوتی بر فراز صعده را شکستند

جنگنده‌های عربستانی با پرواز برفراز شهرهای صعده، مران و الحدید در استان صعده دیوار صوتی را بر فراز این شهرها شکستند.

سعودی‌ها درحالی دیوار صوتی را در شهرهای استان صعده شکستند که از روز گذشته اعلام کردند که تمام مناطق در این استان اعم از نظامی و غیرنظامی را هدف قرار خواهند داد و مردم را تهدید کردند که باید خانه و کاشانه خود را ترک کنند تا کشته نشوند.

سعودی‌ها با هدف قرار دادن خطوط ارتباطی تلفن، برق و اینترنت تلاش دارند تا مانع از هرگونه ارتباط مردم صعده با جهان بیرون شوند.

مردم در صعده همچنان در منازل خود هستند و حاضر نیستند که درپی تهدید سعودی‌ها منازل خود را ترک کنند.

مردم صعده: خانه‌هایمان را ترک نمی‌کنیم

سعودی‌ها اعلام کرده‌اند حمله گسترده خود به شمال یمن را آغاز می‌کنند و این در شرایطی است که مردم در این منطقه اعلام کرده‌اند که حاضر به ترک خانه و کاشانه خود نیستند.

شب گذشته سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی و مشاور وزیر دفاع عربستان اعلام کرد که مواضع انصارالله در صعده یمن در طول شبانه و روز و بدون وقفه از ساعت ۲۰ به وقت محلی بمباران خواهد شد.

حسن الشرقبی در همین زمینه به المیادین گفت که مردم خانه‌های خود را ترک نکرده اند و سعودی‌ها قصد دارند همه جا را بمباران کنند.

الشرقبی با اشاره به اینکه مردم دعوت سعودی‌ها برای تخلیه منازل مسکونی در صعده رد کرده‌اند و افزود: مردم به کجا پناه ببرند.

وی اظهار داشت که جنگنده‌های شناسایی سعودی درحال پرواز برفراز صعده هستند و هیچ مدرسه، درمانگاه یا خانه ای برایشان امن نیست.

این روزنامه نگار یمنی اعلام کرد که سعودی‌ها خطوط ارتباطی تلفن و اینترنت را قطع کرده‌اند و این درحالی است که طی روزهای اخیر حملات شدیدی را به مناطق مختلف صعده انجام داده‌‌اند.

وی در ادامه ابراز داشت که مردم با شرایط دشواری مواجه هستند و نان و آب وجود ندارد و سازمان‌های بین المللی حتی صلیب سرخ هم در صعده حضور ندارند که به مردم کمک کنند.

عربستان دستور حمله همه جانبه به صعده را صادر کرد

احمد عسیری سخنگوی ائتلاف تحت رهبری عربستان اعلام کرد که حمله همه جانبه به یمن از هم اکنون در پاسخ به حملات علیه نجران آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حملات ادامه خواهد یافت تاکید کرد که هنوز نیروهای ائتلاف برنامه‌ای برای حمله زمینی ندارند.

حملات عربستان به یمن در حالی وارد چهلمین و سومین روز خود می‌شود که مقامات نظامی سعودی در تهدیدی بی‌سابقه علیه مردم استان صعده در شمال یمن اعلام کرده‌اند که از ابتدای امشب تمام مکان‌ها برایشان اهداف نظامی است.

امروز سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی و مشاور وزیر دفاع عربستان اعلام کرد که مواضع انصارالله در صعده یمن در طول شبانه و روز و بدون وقفه از ساعت ۲۰ به وقت محلی بمباران خواهد شد.

الجبیر: آتش‌بس ۵ روزه یمن سه شنبه آغاز می‌شود

کنفرانس خبری وزرای خارجه آمریکا و عربستان در پاریس درباره موضوعات مختلف آغاز شد.

در ابتدای این کنفرانس خبری عادل العبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که آتش‌بس انسان دوستانه ۵ روزه در یمن از روز سه شنبه ۱۲ می و از ساعت ۱۱ شب آغاز خواهد شد.

از سوی دیگر جان کری همتای آمریکایی او هم درباره آتش‌بس گفت که این آتش‌بس  «اگر حوثیها توافق کنند که بمباران،‌تیراندازی و یا نیرو جابجا نکنند، در سراسر یمن اعمال خواهد شد.

در امتداد اظهارات کری،‌ عادل الجبیر موفقیت آتش‌بسی که گفته شده سه شنبه قرار است آغاز شود را به «پذیرش مفاد آن از سوی حوثیها» منوط و مشروط دانست.

حملات عربستان به یمن در حالی وارد چهلمین و سومین روز خود می‌شود که مقامات نظامی سعودی در تهدیدی بی‌سابقه علیه مردم استان صعده در شمال یمن اعلام کرده‌اند که از ابتدای امشب تمام مکان‌ها برایشان اهداف نظامی است.
امروز سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی و مشاور وزیر دفاع عربستان اعلام کرد که مواضع انصارالله در صعده یمن در طول شبانه و روز و بدون وقفه از ساعت ۲۰ به وقت محلی بمباران خواهد شد.

دیپلمات ارشد دولت اوباما که پیش از سفر به پاریس،‌ با حضور در ریاض مذاکرات مفصلی با مقامات سعودی داشت، درباره آتش‌بس ادعایی در یمن گفت که «این آتش‌بس به معنای صلح نیست و طرف‌های درگیر باید برای پایان بحران به دنبال راه‌حل سیاسی باشند».

وزیر خارجه آمریکا که کشورش از ابتدای حملات عربستان سعودی به یمن تاکنون از ریاض حمایت کرده گفت که تنها راه‌حل سیاسی توسط یمنیها بحران را پایان خواهد داد و شروع بدون پیش شرط مذاکرات،‌ ضروری است.

وزیر خارجه تازه منصوب شده ریاض بدون توجه به ۴۳ روز تجاوزات نظامی غیرقانونی سعودیها به کشور و مردم یمن ابراز امیدواری کرد که انصارالله و دیگر حامیان یمنی آن با طرح آتش‌بس موافقت کنند.

جان کری در این کنفرانس خبری مشترک با بیان اینکه آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پیوندهای امنیتی تازه و جدیدی با هم ایجاد می‌کنند،‌گفت: «این(بهبود روابط امنیتی) یک جاده یک طرفه نیست بلکه یک جاده دو طرفه با نیازهای متقابل است که باید به آن پرداخته شود».

این اظهارات کری به نظر می‌رسد مربوط به خبرها و تحلیلهای اخیر رسانه‌ها و اظهارات مقامات آمریکایی درباره آنچه «نگرانی‌ها» کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از توافق هسته‌ای ایران خوانده‌اند باشد. در خبرها آمده بود که واشنگتن در جهت رفع این نگرانی‌ها درصدد ارائه «تضمین‌ها و کمکهای امنیتی» است.

دیپلمات بلندپایه آمریکایی به تصویب طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران در سنای این کشور هم اشاره کرد طرحی که باید اکنون به مجلس نمایندگان هم ارجاع داده شده و در آنجا هم به تصویب برسد تا برای اجرا به تصویب اوباما برسد.

جان کری از مجلس نمایندگان آمریکا خواست بدون ایجاد تغییر در طرح مصوب سنا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران آن را امضا کنند. او گفت که طرح مصوب سنا با «تفاهم و سازش منطقی و قابل قبول» بدست آمد.

او همچنین به نامه ۱۵۰ نماینده کنگره آمریکا و حمایت آنها از تلاش‌های دولت اوباما در مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرد و درباره مذاکرات هم گفت که اکنون مذاکره‌کنندگان باید روی جزئیات اساسی و دقیق با هم نشسته و برای توافق نهایی برسند.

 انتهای پیام/ م