نشریه آمریکایی همچنین می نویسد: به نظر می رسد که عربستان سعودی نیز ترکیه را در این جنگ یاری خواهد کرد. بر اساس گزارش این نشریه، منابع آگاه اعلام کرده اند که اخیرا مذاکراتی در این خصوص میان ترکیه و عربستان به میزبانی قطر صورت گرفته است.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از مهر ، رسانه های غربی و ترکیه ای طی هفته های اخیر اخبار زیادی را مبنی بر آمادگی ارتش ترکیه برای مداخله نظامی در سوریه منتشر کرده اند. در همین رابطه نشریه آمریکایی «هافینگتن پست» با انتشار گزارشی اعلام کرد که ارتش ترکیه خود را برای مداخله نظامی در سوریه آماده می کند.

این نشریه آمریکایی همچنین می نویسد: به نظر می رسد که عربستان سعودی نیز ترکیه را در این جنگ یاری خواهد کرد. بر اساس گزارش این نشریه، منابع آگاه اعلام کرده اند که اخیرا مذاکراتی در این خصوص میان ترکیه و عربستان به میزبانی قطر صورت گرفته است.

این نشریه آمریکایی همچنین به نقل از یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود می نویسد: در حال حاضر همه چیز از مرحله احتمال عبور و به مرحله قطعیت رسیده است. هم اکنون ارتش ترکیه خود را برای حمله به سوریه آماده می کند. هدف از این حمله تشکیل یک دولت در تبعید در استان حلب برای مخالفان سوری است.

از سوی دیگر روزنامه ترکیه ای «ملیت» چندی پیش در مقاله ای با تیتر «سربازان تُرک در سوریه» اعلام کرد که دخالت نظامی ترکیه در سوریه در راه است. این روزنامه همچنین در این زمینه می نویسد: یک ائتلاف متشکل از ترکیه، عربستان، کویت و قطر طی روزهای آینده اقدام نظامی علیه سوریه را عملیاتی خواهد کرد.

در همین حال، «میر محمد فرات» نایب رئیس سابق حزب «عدالت و توسعه» ترکیه نیز در این ارتباط مدعی است: اردوغان هم اکنون از قدرت یافتن کردها در سوریه بسیار احساس نگرانی می کند و به همین دلیل بدون شک گزینه نظامی در سوریه را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

المانیتور به نقل از یک منبع امنیتی ترکیه که خواست نامش فاش نشود گزارش داد: گمان نمی کنم که اردوغان به دنبال دخالت نظامی زمینی در سوریه باشد. وی به خوبی می داند که نیروی زمینی ترکیه قادر به مقاومت در برابر ایستادگی سوری ها نخواهد بود. به همین دلیل روی آوردن یک چنین رویارویی توسط اردوغان غیر قابل انتظار است.

یک کارشناس سیاسی نیز به المانیتور گفت: گمان نمی کنم که ترکیه در حال حاضر اقدام نظامی زمینی در سوریه را در دستور کار داشته باشد. اگر اردوغان بخواهد در سوریه اقدام نظامی صورت دهد در ابتدا باید کنترل مرزهای مشترک با سوریه را در دست بگیرد.

یک منبع امنیتی دیگر نیز در گفتگو با المانتیور به پیامدهای اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه اشاره و تأکید کرد: در صورت اتخاذ گزینه نظامی توسط دولت آنکارا علیه سوریه، مرزهای مشترک میان دو کشور ناامن خواهد شد و به تبع آن احتمال انتقال درگیری ها به خاک ترکیه نیز افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، هرگونه اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه مستلزم همکاری ها و حمایت های گسترده گروه های مخالف دولت دمشق با آنکارا است. در این ارتباط باید گفت که از یک سو ترکیه نمی تواند به وفاداری مخالفان سوریه به خود اطمینان داشته باشد و از سوی دیگر در صورت حمایت آنها از ترکیه، چهره آنکارا در نزد افکار عمومی جهان تا حد زیادی خدشه دار خواهد شد. چرا که در صورت حمایت تروریست های سوریه از آنکارا، افکار عمومی به ترکیه به عنوان یک دولت تروریستی خواهند نگریست.

این در حالی است که روزنامه ترکیه ای «طرف» به نقل از «گورسل تکین» دبیرکل حزب جمهوری خلق که بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه به شمار می رود، می نویسد: هم اکنون ارتش ترکیه خود را آماده می کند تا طی دو روز آینده وارد یک عملیات نظامی زمینی در سوریه شود.

وی که پیشتر نیز طرح ارتش ترکیه برای عملیات نظامی در خاک سوریه برای انتقال مقبره شاه سلیمان را افشاء کرده بود در این رابطه گفت: از نخست وزیر ترکیه می خواهم رسما این موضوع را اعلام کند که چنین اقدام جنون آمیزی صورت نخواهد گرفت و این ادعا بی اساس است.

گورسل تکین ابراز امیدواری کرد،‌ سازمان های دولت ترکیه به اردوغان و حزب عدالت و توسعه اجازه چنین اقدامی را ندهند.

همچنین امروز روزنامه عربستانی عکاظ در خبری به نقل از یکی از سرکرده های ارتش موسوم به ارتش آزاد سوریه اعلام کرد شمارش معکوس برای حمله نظامی به سوریه از سوی ترکیه آغز شده مشابه آنچه که عربستان در یمن انجام می دهد.

همچنین امروز شبکه ان دی تی وی در گزارشی تامل برانگیز که می تواند موجبات توجیه اقدام نظامی ترکیه در سوریه را فراهم سازد مدعی شد نیروهای دولت سوریه از گاز شیمیایی علیه مخالفان در حلب استفاده کرده اند.

شایان ذکر است بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد در روزهای گذشته با هشدار درباره چنین اقدامات احتمالی تصریح کرد هر گونه اقدام و تلاش چه از سوی نیروهای خارجی و چه از سوی ترکیه برای اشغال حلب موجب خواهد شد تا سوریه وارد جنگی تمام عیار علیه آنکارا شود.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز روز گذشته در سخنانی در مدرسه ای در دمشق تصریح کرد که امروز خون مردم سوریه توسط رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حال ریخته شدن است.

انتهای پیام / م