مبارزه با مفاسد اقتصادی نیازمند مطالبه مردم و رسانه ها/ باید به دنبال طرح گفتمان فساد از ناحیه مردم باشیم
مبارزه با مفاسد اقتصادی نیازمند مطالبه مردم و رسانه ها/ باید به دنبال طرح گفتمان فساد از ناحیه مردم باشیم
مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اظهار کرد: باید نگاه حضرت آقا درباره مفاسد اقتصادی را در جامعه مطرح کنیم که گفتمان مبارزه با فساد باید از ناحیه مردم و رسانه ها باشد و عمل و پیگیری آن از طرف مسئولان انجام شود.

دکتر یدالله جوانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نسیم سرخس، گفت: تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مفاسد، و به خصوص مفاسد اقتصادی یک مبنای اعتقادی و دینی دارد.

 

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری سال های قبل با صراحت فرمودند، که اگر عدالت را از حکومت اسلامی ایران بگیریم، اساسا دیگر حکومت اسلامی شعاری ندارد که سر بدهد.

 

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اذعان کرد: مهم ترین شعار حکومت اسلامی عدالت بوده و نقطه مقابل آن فساد و تبعیض است و از طرفی انقلاب اسلامی در راستای برپایی حکومت دینی و اسلامی شکل گرفت و طبیعی است، کسانی که در این انقلاب نقش داشتند امروز دنبال این هستند که از ثمرات دولت اسلامی برخوردار باشند.

 

دکتر جوانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند، دولت اسلامی آن دولتی است که نباید در آن فساد و تبعیض باشد، اظهار کرد: در سال های بعد از انقلاب اگر چه در خیلی از حوزه ها موفق بودیم، اما متاسفانه در حوزه ریشه کنی فساد در کشور موفقیتی حاصل نشده است.

 

وی ادامه داد: فساد در نظام اداری کشور نه تنها ریشه کن نشده، بلکه در سال های گذشته با مسائلی مانند اختلاس ۳ هزار میلیاردی مواجه شدیم که وحشتناک بود.

 

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران بیان کرد: وقتی پرونده ۳ هزار میلیاردی مطرح شد، مقام معظم رهبری با صراحت فرمودند، اگر آنچه که در گذشته در خصوص مبارزه با مفاسد مطرح شده بود جدی گرفته می شد، کار به اینجا نمی رسید.

 

دکتر جوانی با اشاره به پیام ۸ ماده ای مقام معظم رهبری درباره مبارزه با مفاسد، خاطرنشان کرد: اگر به دنبال این هستیم که چرا مبارزه با مفاسد جدی دنبال نمی شود باید به پیام ۸ ماده ای حضرت آقا مراجعه کنیم.

 

وی ادامه داد: در این پیام ۸ ماده ای مقام معظم رهبری به دولت، قوه قضاییه و سایر دستگاه های مربوطه توصیه می کنند بی ملاحظه و بدون توجه و بدون اینکه سرو صداها شما را تحت تاثیر قرار بدهد، به شکل جدی با مفاسد برخورد کنید.

 

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران تصریح کرد: متاسفانه در این سال ها برخی از افرادی که دچار فسادهای کلان اقتصادی بودند با نفوذی که در سیستم قضایی، ادارات و برخی از مجموعه ها داشتند، مانع از این می شدند که پرونده ها رسیدگی شود و قوه قضاییه ممکن است در سال های اخیر بعضا تحت تاثیر فشارها برخی از پرونده ها را آن طوری که شاید و باید دنبال نکرده است.

 

دکتر جوانی اظهار کرد: البته بعضا فشارهایی که به قاضی ها و یا افرادی که در  فرایند یک پرونده و دادرسی آن قرار می گیرند، دست به دست هم می دهد که آن مبارزه ای که باید با قاطعیت دنبال شود، رخ ندهد.

 

وی ادامه داد: در سال های اخیر قوه قضاییه ورود خوبی به چندین پرونده بزرگ اقتصادی داشته و با وجود اینکه پرونده ها حجیم و سنگین بود با یک مدیریت جهادی شاهد بودیم که برخی از این پرونده ها به نتیجه رسید ولی باید توجه داشته باشیم که برخی از پرونده ها به خاطر پیچیدگی هایی که دارد نیاز به دقت بالایی هم دارد.

 

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اظهار کرد: بایستی در کنار جستجو کردن اینکه چرا دستگاه ها و مجموعه های مختلف این مبارزه را به صورت جدی دنبال نکردند، باید نگاه حضرت آقا درباره مفاسد اقتصادی را در جامعه مطرح کنیم که گفتمان مبارزه با فساد باید از ناحیه مردم و رسانه ها باشد و عمل و پیگیری آن از طرف مسئولان انجام شود.
 

وی ادامه داد: حضرت آقا فرمودند، مسئولان رسانه و روزنامه نیستند که حرف بزنند بلکه باید عمل کنند و باید این جابجایی صورت گیرد که مطالبه از ناحیه مردم و رسانه ها باشد

 

و مسئولان به شکل عملی مبارزه با فساد را انجام دهند، چون امکانات و ابزار در دست آن ها است.

 

دکتر جوانی تصریح کرد: اگر خلائی در قوه مقننه است باید آن قانون را برطرف کند و اگر دستگاه قضا نیز کمبود نیرو و امکانات دارد آن را برطرف کند و لذا این مطالبه باید از طریق رسانه ها دنبال شود.

 

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اذعان کرد: یکی از دلایلی که باعث شده است مبارزه با فساد خیلی جدی دنبال نشود این بوده که برخی از جناح ها و گروه های سیاسی با مقوله فساد سیاسی برخورد کردند، یعنی فساد را خوب و بد کردند و گفتند اگر کسی که مفسد بوده و پرونده فساد داشته و  متعلق به جناح ما است، فساد مسئله ای نیست و قوه قضاییه باید برخورد سیاسی کند و اگر طرف مقابل ما مفسد باشد می گویند چرا قوه قضایی کوتاهی کرده است.

 

وی تصریح کرد: این یکی از اشکالات اساسی است که اتفاقا رسانه ها نقش مهمی می توانند داشته باشند که ما شاخص هایی را برای فساد مطرح کنیم که اگر کسی بر اساس این شاخص ها مرتکب فساد شد، آن فساد، فساده شناخته شود و خوب و بد نداشته باشد.

 

دکتر جوانی ادامه داد: مقام معظم رهبری در پیام ۸ ماده ای این را بیان کردند که حتی اگر افراد دارای پرونده که وابسته بزرگان و مسئولان عالی کشور باشند، نباید این مسئله باعث شود که اغماضی صورت بگیرد و هر کس که فسادی انجام داد با عنوان یک مفسد با او برخورد شود چون اساسا از افراد مرتبط با مسئولان در سطوح بالا انتظار می رود که اگر کسی با آن ها مرتبط بود برای او حریم در نظر گرفته شود.

 

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در پایان گفت: حریم های کاذب باعث شده است که متاسفانه فساد رشد پیدا کند و ریشه کن نشود که باید این حریم ها و ملاحظه کاری ها را برداشت، چون فساد، فساد است و از ناحیه هر کسی سر بزند باید یک مطالبه فراگیر عمومی مردمی و رسانه ای باشد و مسئولان هم به جای شعار دادن و صحبت کردن به تعبیر مقام معظم رهبری عمل گرا باشند.

انتهای پیام/ب