به کوشش محسن کاظمی ناشر: سوره مهر خاطرات جواد منصوری پیش از این و در سال ۷۶ از سوی کاظمی تالیف و منتشر شده بود که مبنای تالیف و انتشار آن نیز خاطرات منصوری از دوران مبارزه برای پیروزی انقلاب اسلامی بود که در دوران حضور وی در سفارت ایران در پاکستان تالیف شده بود. […]

به کوشش محسن کاظمی
ناشر: سوره مهر

خاطرات جواد منصوری پیش از این و در سال ۷۶ از سوی کاظمی تالیف و منتشر شده بود که مبنای تالیف و انتشار آن نیز خاطرات منصوری از دوران مبارزه برای پیروزی انقلاب اسلامی بود که در دوران حضور وی در سفارت ایران در پاکستان تالیف شده بود.

این کتاب به دلیل بازخوردهای فراوانی که داشت و نیز سئوالات زیادی که در پی انتشار آن برای مخاطبان و تدوین‌کننده ایجاد شده بود به ویژه اینکه منصوری در لابه‌لای حرف‌های خود و تنها به صورت اشاره از مبارزان غیر‌مسلمان نیز یاد کرده بود اما از توضیح درباره آن پرهیز شده بود و همین موضوع منجر به این مساله شد که کتاب مورد تالیف دوباره قرار بگیرد.

این کتاب با این توضیحات و در نگاه و ویرایش جدید در ۱۰ فصل تدوین و منتشر شده است. فصل نخست با عنوان پنجاه و ۵ نفر که به موضوع دستگریری منصوری به دلیل عضویت در حزب ملل اسلامی و چگونگی فعالیت این حزب می‌پردازد. فصل دوم با عنوان پشت پنجره به موضوع نوجوانی و کودکی منصوری و آشنایی وی با قیام ۱۵ خرداد اشاره دارد. سومین فصل از این کتاب با عنوان تلاشی تازه نیز به طور مشخص به بررسی زندگی مرحوم شالچیلار و آشنایی منصوری با حزب‌الله پرداخته است.

فعالیت‌های سیاسی فرهنگی از جمله آشنایی با آیت‌الله خامنه‌ای، علی شریعتی و چگونگی سفر به شهرهای مختلف کشور نیز در فصل چهارم با عنوان دویدن بی‌امان گنجانده شده است.

دستگیری منصوری برای دومین بار و زندانی‌شدن در زندان قزل‌قلعه و اوین و به تبع آن گزارش وی از فعالیت گروه‌های سیاسی در زندان‌های دوران پهلوی نیز موضوع پنجمین و ششمین فصل کتاب با نام زخم‌های گرم و پشت دیوارهای بلند است. این دو فصل در ادامه با بررسی وضعیت سازمان مجاهدین خلق در زندان‌های پهلوی در فصل هفتم تکمیل می‌شود.

منصوری خاطراتش از دوران تبعید را نیز در فصل هشتم از کتاب با نام تبعید مرور کرده است و در فصل نهم به مرور حوادث سال پایانی حکومت پهلوی اشاره کرده است. وی همچنین در فصل دهم کتاب با عنوان «ای آزادی» برخی حوادث و رویدادهای منتهی به روزهای پایانی حکومت ستمشاهی را مورد توجه قرار داده است.

این کتاب همچنین در فصل پایانی خود مجموعه‌ای از اسناد و تصاویر مرتبط با بازداشت منصوری را در خود گنجانده است.