فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه امنیت در خلیج فارس صددرصد برقرار است، گفت: خلیج عدن و باب‌المندب امنیت کافی ندارد، بنابراین آمریکایی‌ها باید در این منطقه کشتی‌های خود را اسکورت کنند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از خبرگزاری فارس، امیر حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در حاشیه مراسم گرامیداشت روز معلم که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار شد، در جمع خبرنگاران درخصوص اظهارات آمریکایی‌ها مبنی بر اسکورت کشتی‌هایشان در خلیج فارس، با بیان اینکه امنیت در خلیج فارس صددرصد برقرار است، گفت: خلیج عدن و باب‌المندب امنیت کافی ندارد، بنابراین آمریکایی‌ها باید در این منطقه کشتی‌های خود را اسکورت کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: امنیت در خلیج فارس،‌ تنگه هرمز و دریای عمان با حضور همیشگی نیروی دریایی ارتش و سپاه کاملاً برقرار است، بنابراین نیاز نیست آمریکایی‌ها کشتی‌های خود را در این منطقه اسکورت کنند.

وی همچنین توقیف کشتی با پرچم جزایر مارشال در خلیج فارس را توقیفی کاملاً قانونی دانست.

سیاری با اشاره به نجات کشتی هنگ کنگی از چنگال دزدان دریایی تصریح کرد: این کشتی در شب مورد حمله قرار می‌گیرد و با بی‌سیم چندین بار تقاضای کمک می‌کند، اما کشتی‌های نظامی در منطقه هیچ پاسخی به کشتی هنگ کنگی نمی‌دهند تا ناوشکن البرز که در فاصله دورتری قرار داشت با سرعت خود را به منطقه رسانده و پس از درگیری با دزدان دریایی این کشتی را نجات می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: پس از آنکه این کشتی نجات پیدا کرده و مسیر خود را ادامه می‌دهد، ناوگروه‌های سایر کشورها با بی‌سیم اعلام می‌کنند که چه کشتی در منطقه نیاز به کمک دارد.

سیاری با تاکید بر تلاش نیروی دریایی در جهت ارتقای توان نیروی انسانی، تجهیزات، تاکتیک‌ها و تکنیک‌های گفت: سعی می‌کنیم در نیمه دوم امسال رزمایش نیروی دریایی را برگزار کنیم همچنین تلاش می‌کنیم دقت و برد موشک‌های خود را افزایش دهیم.

انتهای پیام/م