افزایش تقاضای سرمایه گذاران خارجی برای فعالیت در منطقه اقتصادی سرخس
افزایش تقاضای سرمایه گذاران خارجی برای فعالیت در منطقه اقتصادی سرخس
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: از زمان اعلام بیانیه لوزان و تلاش گروه 5+1 برای توافق هسته ای با ایران تقاضای سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این منطقه افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، احمد صادقی گلمکانی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به نشانه های مثبت از توافقات برای احقاق و تثبیت حق مسلم هسته ای جمهوری اسلامی ایران، سرمایه گذاران خارجی بسیاری برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی سرخس اعلام آمادگی کرده اند.

 

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون با سرمایه گذاران داخلی از کشورهای روسیه، مولداوی، چین و ترکیه برای سرمایه گذاری در طرحهای صنعتی منطقه ویژه اقتصادی سرخس وارد مذاکره شده ایم.

 
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: هر کدام از این سرمایه گذاران در صورت اجرای طرحهای توجیهی خود می توانند زمینه اشتغال بسیاری از افراد جوان را در این منطقه فراهم کنند.

 
وی افزود: هم اکنون ۱۰ طرح صنعتی با سرمایه گذاری خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس در حال اجرا است که نقش مهمی در توسعه اشتغال و صادرات کالای غیرنفتی دارند.

 
گلمکانی ادامه داد: سه هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی از زمان راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سرخس تاکنون در این خطه انجام شده که از این میزان یک میلیون و ۴۸۵ هزار و ۷۱۴ دلار سرمایه گذاری خارجی بوده است.

 
وی گفت: از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی داخل و خارج از کشور تاکنون ۱۲ واحد تولیدی در بخشهای مختلف اقتصادی در منطقه ویژه سرخس با اشتغالزایی ۲۹۷ نفر راه اندازی شده و هشت واحد تولیدی دیگر نیز در دست ساخت است.

 
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس افزود: تدابیر دولت و تسهیلات منطقه ویژه اقتصادی سرخس با هدف جذب سرمایه گذاران خارجی موجب افزایش رغبت سرمایه گذاریها در این منطقه شده است.

 

وی معافیت ۲۰ ساله مالیاتی برای سرمایه گذاران، عدم نیاز به اخذ ویزا اتباع خارجی، دسترسی آسان به آبهای آزاد بین المللی از طریق خطوط ریلی و محور ترانزیتی شرق، فرصتهای مختلف صنعتی و گردشگری، وجود ظرفیت بالای انرژی گاز و حمل و نقل ریلی و هوایی را از امتیازات سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس برشمرد.

 
صادقی گلمکانی گفت: با استفاده صحیح و مدیریت شده از ظرفیتهای موجود در این منطقه می توان به روند توسعه سرخس از طریق جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تبدیل منطقه به دالان مهم اقتصاد کشور و جهان شتاب داد.

 
وی اذعان کرد: طی شش ماه نخست سال ۱۳۹۳ به میزان شش هزار و ۹۸۲ تن محصول شامل انواع مصالح ساختمانی، چای، خشکبار و شکلات در شرکتهای مستقر در منطقه ویژه اقتصادی سرخس تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل ۲۱۷ درصد رشد داشت.

 
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس تصریح کرد: همچنین حجم ورود و خروج کالا در شش ماه نخست سال ۱۳۹۳ در منطقه ویژه اقتصادی سرخس حدود ۴۰ هزار تن بود که در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل افزایش چشمگیری داشته است.

 

منطقه ویژه اقتصادی سرخس با پنج هزار و ۲۹۰ هکتار وسعت در شمال شرق ایران، بنادر دریای عمان و خلیج فارس را به آسیای میانه، قفقاز و روسیه متصل می کند.

انتهای پیام/