مروری بر عملکرد سه بازیکن موثر لیگ دسته اول فوتبال نشان از آن دارد که آنها در دوران حضور در لیگ برتر، روزهای ناموفقی را تجربه کرده اند.
به گزارش نسیم سرخس به نقل از مشرق – لیگ دسته اول فوتبال با صعود مستقیم فولاد نوین اهواز و سیاه‌جامگان خراسان به لیگ‌برتر خاتمه پیدا کرد؛ در حالی که دو تیم هم‌خانواده مس کرمان و رفسنجان از دو گروه اول و دوم مجوز حضور در مرحله پلی‌آف را پیدا کردند.

در لیگی که ۲۲ هفته ادامه پیدا کرد، تیم‌های فولاد، پارسه و سیاه‌جامگان به ترتیب ۳۶، ۲۶ و ۲۵ گل وارد دروازه رقبای‌شان کردند تا بهترین خط آتش را در میان ۲۴ تیم حاضر در رقابت‌ها داشته باشند.

در لیگی که فراز و نشیب‌هایش زیاد بود و حواشی‌اش بیداد می‌کرد، سه مهاجم بیشتر از سایرین به چشم آمدند؛ سه فوروارد که پیراهن تیم‌های آلومینیوم هرمزگان، صنعت نفت آبادان و فجرسپاسی را بر تن کردند؛ سه مهاجمی که به ترتیب ۱۱، ۹ و ۸ گل زدند تا برترین گلزنان لیگ دسته اول فوتبال ایران در فصل ۹۴-۹۳ لقب بگیرند.

بررسی عملکرد این سه نفر نشان می‌دهد مردان تاثیرگذار در لیگ یک ما کسانی هستند که سابقه بازی در لیگ‌برتر را داشته‌اند. به عبارت ساده‌تر این سه مهاجم پیش‌تر در لیگ‌ برتر موفقیت چندانی به‌دست نیاورده‌اند تا با یک عقبگرد، توانایی‌های‌شان را به نمایش بگذارند.

اینکه سه گلزن برتر لیگ یک به ترتیب ۲۵، ۲۷ و ۲۸سال سن دارد، یک‌جورهایی نگران‌کننده است. در لیگی که باید محل رشد جوانان جویای نام باشد، مردان باتجربه از «لیگ‌برتر برگشته» تاثیرگذار هستند و این یک هشدار خواهد بود.

عملکرد سه بازیکن برتر لیگ یک در فاز تهاجمی نشان می‌دهد این مهاجمان موثر پیش‌تر در لیگ‌برتر توفیقی نداشتند. این در شرایطی است که بارها و بارها عنوان شده تیم‌های لیگ‌برتری به‌دلیل حساسیت موجود در رقابت‌ها کمتر حاضر به ریسک هستند و ترجیح می‌دهند از بازیکنان باتجربه بهره ببرند. حال آنکه در لیگ یک که باید محلی باشد برای رشد جوانان شرایط لیگ‌برتر در مدیریت تیم‌ها تکرار می‌شود.

کثیر ۱۱ گله ۱۷ امتیازی

عیسی آل‌کثیر، مهاجم ۲۵ ساله آلومینیوم هرمزگان با ۱۱ گل زده بهترین فوروارد لیگ دسته اول در فصل اخیر لقب گرفت. هرچند نماینده هرمزگان در نهایت با ۳۲ امتیاز بعد از فولاد نوین، مس کرمان و نساجی مازندران چهارم شد؛ اما عیسی در ۱۸ بازی و ۱۵۲۸ دقیقه تلاش ۱۱ گل زد تا میانگین یک گل زده در هر ۹/۱۳۸ دقیقه را به ثبت برساند.

ناکامان دیروز و ستارگان امروز

جالب توجه اینکه آل‌کثیر چهار گل از ۱۱ گل فصل خود در دیدار با شهرداری اردبیل وارد دروازه حریف کرد. این مهاجم به‌جز این در دیدار با تربیت‌نوین یزد، نیروی‌زمینی، گیتی‌پسند و استقلال اهواز هم گل‌های سه‌امتیازی زد تا یک‌تنه ۱۵ امتیاز برای آلومینیوم بگیرد. عیسی در تقابل با فجرسپاسی و فولاد نوین هم عامل اصلی تساوی برابر رقبا بود تا تعداد امتیازات فصل خود را به عدد ۱۷ برساند.

آل‌کثیر در لیگ دوازدهم حرفه‌ای برای پیکان در لیگ‌برتر ۱۲ بازی انجام داد اما در ۴۷۶ دقیقه تلاش موفق به گلزنی نشد.

شاگرد اول کلاس کارلوس مانوئل

رحیم مهدی ظهیوی ۲۷ ساله برای صنعت‌نفت آبادان طی ۲۰ بازی و ۱۷۹۰ دقیقه تلاش ۹ گل زد. شاگرد کارلوس مانوئل پرتغالی فصل پیش برای آبادانی‌ها طی ۱۹ دیدار تنها سه گل زده بود. رحیم این فصل به پاس همدان مدعی (هفته ۱۷)، راهیان کرمانشاه (هفته دهم-۲) و پارسه (هفته سوم-۲) گل‌های سه‌ امتیازی زد. این مهاجم هفته نوزدهم لیگ هم با گل دقیقه ۴۱ خود برابر مس رفسنجان یک امتیاز دیگر به حساب نفت واریز کرد تا یک‌تنه ۱۰ امتیاز برای کارلوس مانوئل گرفته باشد.

ناکامان دیروز و ستارگان امروز

قابل توجه اینکه پیش‌تر ظهیوی طی لیگ‌های یازدهم و دوازدهم حرفه‌ای برای نفت‌تهران در لیگ‌برتر ۲۵ بازی انجام داد و گلی نزد.

شهرام مرد ۳۶درصدی

شهرام گودرزی با ۲۸ سال سومین گلزن برتر لیگ یک فوتبال ماست؛ مهاجمی که در لیگ دهم برای شهرداری تبریز ۲۸ بازی انجام داده بود و سابقه باز کردن دروازه پرسپولیس، پیکان و صبا را دارد. وی در لیگ یازدهم برای شهرداری ۱۶۷۸ دقیقه دیگر در لیگ‌برتر بازی کرد و البته فقط یک‌بار دروازه صبا را باز کرد.

ناکامان دیروز و ستارگان امروز

مهاجم اسبق شهرداری تبریز با مس کرمان هم در لیگ‌های دوازدهم و سیزدهم به سطح اول فوتبال ایران آمده بود. گودرزی در لیگ دوازدهم ۲۳ بازی برای مس انجام داد تا طی ۱۷۱۸ دقیقه دو گل بزند. این مهاجم در لیگ سیزدهم ۱۶ بازی انجام داد و طی ۷۷۷ دقیقه تلاش تنها یک مرتبه موفق به گشودن دروازه راه‌آهن شد.

شهرام در فصل جاری برای فجر در گروه اول لیگ آزادگان ۱۹ بازی انجام داد. این مهاجم ریزنقش هشت گل زد و البته ۱۰امتیاز گرفت.

گودرزی دو گل به تربیت‌ یزد زد و دو گل به نساجی تا عامل اصلی پیروزی‌های ۳ بر صفر و ۴ بر یک تیمش برابر این دو رقیب باشد. مهاجم سابق مس کرمان به ایرانجوان بوشهر هم گل یک‌امتیازی زد. ضمن اینکه دروازه شهرداری اردبیل را در دقیقه ۶۳ دیدار تیمش (هفته پانزدهم) مقابل حریف باز کرد تا تساوی یک- یک دو تیم به پیروزی فجر تبدیل شود.

 انتهای پیام/م