آمریکایی‌ها که نیروهای مردمی را مانعی بزرگ برای تحقق توطئه‌های خود در عراق می‌دانند در راستای تضعیف این نیروها و دامن زدن به طرح‌های فتنه افکنانه خود این بار طرح جدیدی را در مجلس نمایندگان آماده کرده‌اند.
به گزارش نسیم سرخس، از زمانی که آمریکایی‌ها در سال ۲۰۰۳ عراق را اشغال کردند هم تلاش آنها تحقق رویاهای شوم خود و تسلط بر این کشور بود اما آنها در برخورد با ملت عراق و سد بزرگی به نام مرجعیت دینی ناکام ماندند و پس از مدتی در سال ۲۰۱۱ مجبور به عقب نشینی از عراق شدند بدون اینکه بتوانند امتیاز قابل ذکری از عراقی‌ها بگیرند و مشابه دیگر کشورها اقدام به احداث پایگاه نظامی کنند.

از این رو برای تکمیل توطئه ها و طرح خود داعش را به وجود آوردند و از طریق آن کوشیدند که به عراق بازگردند اما این بار نیز مرجعیت قوی تر از قبل ظاهر شد و با صدور فتوای تاریخی نیروهای مردمی را به کمک نیروهای امنیتی فرا خواند.

این نیروها به خوبی عمل کردند و دستاوردهای چشمگیری به دست آوردند موضوعی که خوشایند آمریکایی‌ها نبود و آنها شروع به شیطنت کردند از کمک به داعش برای مقابله با این نیروها گرفته تا هدف قرار مراکز نیروهای مردمی و اشتباهی توصیف کردن آن دریغ نکردند. زدن اتهامات علیه نیروهای مردمی هم در این راستا بود. اما آمریکایی‌ها گویا به این اکتفا نکرده‌اند و برای مقابله با نیروهای مردمی به مجلس روی آورده‌اند.

آمریکا که در تحقق رویاهای خود در عراق ناکام بوده است و در این میان نیروهای مردمی توطئه های آن را خنثی کرده‌اند از تحرکات خود برای تجزیه عراق و دامن زدن به مشکلات آن دست برنداشته است. ماجرا از این قرار است که کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا قرار است امروز چهارشنبه مصوبه‌ای را به امضا رساند که طی آن برای کمک به نیروهایی که با داعش می‌جنگند کمک اختصاص یابد.

بر این اساس قرار است به منظور ایجاد آنچه توازن میان پیشمرگان و سنی‌ها با شیعیان خوانده می‌شود و در واقع تلاش تفرقه افکناه است ۷۱۵ میلیون دلار اختصاص یابد که به اعتقاد ناظران هدف از این اقدام و تحرک جدید آمریکا عدم تعامل با دولت عراق و حمایت مستقیم از سنی‌ها و کردها و آموزش نیروهای آنها به دست نظامیان آمریکایی است موضوعی که قبلا مورد مخالفت دولت عراق قرار گرفته بود.

بر اساس قانونی که باید وضع شود از نیروهای شیعی خواسته می شود که به گارد ملی بپیوندند و حمایت از آنها پایان می یابد. همچنین از مجموع کمک ۷۱۵ میلیون دلاری برای کمک به نیروهایی که در عراق علیه داعش می‌جنگند حدود ۴۲۹ میلیون دلار به شکل مستقیم به کردها و سنی‌ها و دیگر نیروهای قبیله‌ای می‌رسد یعنی معادل ۶۰ درصد از مبلغ و بودجه پیشنهادی به این نیروها می‌رسد.

این در حالی است که اخیرا جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد اختصاص بودجه‌ای برای حمایت از نیروهای پیشمرگه و سنی‌ها را داده بودند.

منبع: تسنیم
انتهای پیام/