درحالی که به نظر می رسد هرچه قدمت دانشگاه بیشتر باشد از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار است اما ۷ دانشگاه جوان جهان کارنامه ای از خود به جای گذاشته اند که کارشناسان را به حیرت فروبرده اند.
 به گزارش نسیم سرخس، آمارهای منتشر شده نشان می دهند میانگین قدمت ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان نزدیک به ۲۰۰ سال است.

با این حال همواره همه چیز از اصول پیروی نمی کنند و درحالی که باید بهترین انتظار را از قدیمی ترین دانشگاه ها داشت اما تازه ترین فهرست برترین دانشگاه های جهان نشان می دهد ۷ دانشگاه جوان که کمتر از ۵۰ سال قدمت دارند از آنچنان پیشرفت سریعی برخوردارند که در مقایسه با ۴ سال گذشته به طور متوسط ۴۹ رتبه جهش در رتبه بندی جهانی داشته اند.

فیل باتی از «Times Higher Education» که در تهیه و انتشار فهرست جهانی برترین دانشگاه های جهان حضور دارد می گوید: با رهبری قدرتمند، تمرکز شفاف و البته باید صادقانه بگویم حمایت های مالی، این ۷ دانشگاه جوان نشان داده اند که تنها در عرض چند دهه چگونه می توان متحول شد.

نکته جالب توجه این است که یکی از این دانشگاه ها یعنی دانشگاه نانیانگ سنگاپور با ۱۰۸ پله جهش نسبت به سال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ هم اکنون در رتبه ۶۱ فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۹۹۱ تأسیس شد هم اکنون عنوان دانشگاهی را دارد که سریعترین رشد علمی را در دنیا به خود اختصاص داده است.

شش دانشگاه جوان دیگر که سریعترین رشد علمی در جهان را دارند عبارتند از : دانشگاه ماستریخت در هلند (رتبه فعلی ۱۰۱)، دانشگاه وارویک در بریتانیا (۱۰۳)، انستیتو علوم و فناوری های پیشرفته کره جنوبی (۵۲)، دانشگاه پوپمبه فابرا در اسپانیا (۱۶۵)، انستیتو پلی تکنیک École در سوئیس (۳۴) و دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ (۵۱)

منبع: مهر

 

انتهای پیام/