وزیر دفاع ایران گفت: با تلاش متخصصان ایرانی، مجموعه پدافند هوایی شبیه اس-۳۰۰ را ساخته ایم و انتظار می رود تا پایان امسال این سلاح آزمایش شود.
به گزارش نسیم سرخس، به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه خبری انگلیسی زبان راشاتودی گفت: قرارداد فروش مجموعه های اس-۳۰۰ به ایران شش سال پیش با تصمیم دیمیتری مدودیف رییس جمهوری وقت روسیه تعلیق شد که از آن زمان تاکنون بارها خواستار اجرای این قرارداد شده‌ایم.

وی با اشاره به اعزام گروهی از کارشناسان ایرانی به روسیه برای آموزش بکارگیری اس-۳۰۰ اظهار داشت: این افراد امور فنی و عملی مربوط به مجموعه‌های اس-۳۰۰ را فرا گرفته‌اند. علاوه بر آن دستورالعملی برای استفاده از تسلیحات پدافند هوایی اس-۳۰۰ در ایران تهیه شده است و تهران برای دریافت این مجموعه‌ها بر مبنای قرارداد موجود آمادگی دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر موضع کشورمان در اجرای قرارداد اس-۳۰۰ افزود: در دوره ریاست جمهوری روحانی، رییسان جمهوری ایران و روسیه چندین بار با یکدیگر دیدار کرده و دو طرف در مورد اجرای قرارداد اس-۳۰۰ مذاکره کردند.

وی خاطرنشان کرد: طرف روسی در این مذاکرات اعلام کرد که محدودیت‌هایی در اجرای قرارداد اس-۳۰۰ وجود دارد و در این رابطه به تعلیق قرارداد با فرمان رییس‌جمهوری سابق روسیه استناد می‌کرد که مطابق رسم دولتی معمول در این کشور، رییس‌جمهور فرمان صادر شده از سوی رییس‌جمهوری قبلی را لغو نمی‌کند.

سردار دهقان سپس به موافقت طرف روس با پیشنهاد طرف ایرانی برای لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در جریان سفر سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه به تهران توافق کردیم که پیش از سفر من به مسکو برای شرکت در کنفرانس امنیتی بین المللی مقدمات برای لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ به ایران فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: موافقت در مورد تحویل اس-۳۰۰ به ایران با توجه به عوامل خارجی ازجمله پیشرفت‌های قابل توجه در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به دست آمده است و از نقطه نظر ما این امر به دلیل شرایط بوجود آمده در روابط روسیه و ایران و عزم سیاسی سران دو کشور برای گسترش روابط در تمام عرصه‌ها به دست آمده است.

وی در ادامه مصاحبه به پیشرفت های چشمگیر صنایع دفاعی ایران برای تولید تسلیحات و جنگ افزارهای مورد نیاز نیروهای مسلح کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: با تلاش متخصصان ایرانی، مجموعه پدافند هوایی شبیه اس-۳۰۰ را ساخته ایم و انتظار می رود تا پایان امسال این سلاح آزمایش شود.

وزیر دفاع ادامه داد: همان طور که اظهار داشتم مهم‌ترین موضوع برای ما اجرای قرارداد اس-۳۰۰ است. امروز موافقت روسیه برای تحویل اس-۳۰۰ به ایران را به عنوان تصمیم این کشور برای اجرای تعهدات خود در این قرارداد می‌دانیم.

سردار دهقان گفت: این موضوع که آیا به تسلیحات اس-۳۰۰ برای مقابله با اسراییل نیاز داریم یا تصمیم امنیت سایت‌های هسته‌ای خود باید در این مقوله درنظر گرفته شود که هر کشوری گزینه‌های مختلف برای تامین امنیت خود را جستجو می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط احتمالی موضوع اجرای قرارداد اس-۳۰۰ میان ایران و حوادث یمن خاطرنشان کرد: موضوع اجرای قرارداد اس-۳۰۰ و حملات عربستان و متحدانش به یمن با هم هیچ ارتباطی ندارند.

وزیر دفاع ایران گفت: مواضع و اظهارات آمریکا و اقدامات عربستان بر روند اجرای قرارداد اس-۳۰۰ تاثیری ندارد و از دیدگاه ما دلیل تصمیم برای خرید مجموعه‌های اس-۳۰۰ ایجاد زیربنای محکم برای دفاع از کشور بر اساس شرایط ما است که با توجه به آن چنین تصمیمی گرفته شد.

وی در ادامه مصاحبه با بیان این که ایران هیچ یک از همسایگان خود را تهدید نمی‌کند و مورد تهدید هم قرار نمی‌گیرد، اظهار داشت: به استقلال و تمامیت ارضی کشورهای همسایه احترام می‌گذاریم و بر این باوریم که ایران قدرتمند عامل تحکیم ثبات و امنیت منطقه است و توانمندی‌های خود را نقطه قوت برای جهان اسلام می‌دانیم.

سردار دهقان افزود: تلاش‌های رژیم اسراییل یا آمریکا برای تهدید معرفی کردن ایران برای کشورهای منطقه محکوم به شکست است زیرا ایران در طول تاریخ هیچ یک از کشورهای همسایه خود را تهدید نکرده است.

وزیر دفاع کشورمان در مورد موضع ایران در مسایل سوریه، عراق و یمن گفت: در مسایل سوریه و یمن و عراق بطور رسمی اعلام کرده‌ایم که از هر کشوری که از طرف آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد تهدید قرار گیرند حمایت و کمک می‌کنیم.

وی افزود: این رویکرد در مناسبات بین المللی پذیرفته شده است و هیچ گونه مانعی ازجمله در منشور سازمان ملل در این مورد وجود ندارد.

سردار دهقان با بیان این که آمریکا و عربستان غاصب هستند اظهار داشت: زیرا این کشورها معیارهای پذیرفته شده بین‌المللی را نقض کرده‌اند. اما ایران غاصب و اشغالگر نیست. اگر کشوری از ایران تقاضای کمک کند به آن کمک و مساعدت می‌کنیم.

وی ادعای کمک به جنبش انصارالله یمن و ارسال تسلیحات به این کشور از سوی ایران را رد کرد و گفت: جنبش انصارالله یمن تجهیزات و تسلیحات کافی در اختیار دارند به ویژه این که تمام سازمان‌های دولتی و ارتش یمن با آنها همکاری می‌کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: شیعیان یمن با رژیم فاسد این کشور مقابله کردند و فقط می‌خواهند دولت صالحی روی کار آید که آلوده به فساد نباشد.

 منبع: مشرق

 

انتهای پیام/