مثل حرفه ای ها در چند ثانیه رایانه خود را عیب یابی کنید
مثل حرفه ای ها در چند ثانیه رایانه خود را عیب یابی کنید
ممکن است یک یا چندین بار با مشکل عدم بوت شدن رایانه رو به رو شده باشید، که در این گزارش ما به شما ترفند عیب یابی در چند ثانیه را آموش خواهیم داد.
به گزارش نسیم سرخس؛ مشکل عدم بوت شدن رایانه می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از این دلایل شامل روشن نشدن سیستم و یا روشن شدن و تصویر ندادن آن باشد که یافتن دلیل آن به رفع مشکل کمک بسزایی خواهد می کند.
مثل حرفه ای ها در چند ثانیه رایانه خود را عیب یابی کنید
– حتما دقت کنید اتصال گر برق مادربرد را به مادربرد اضافه کرده باشید؛ اتصال گر مادربردها متفاوت است و برخی تعداد سوکت کمتر و بیشتری دارند. که البته سازندگان منبع تغذیه این مشکل را مرتفع ساخته اند.
– حتما دقت کنید که کارت گرافیک به درستی در جای خود قرار گرفته و از فشاردادن کارت در اسلات نترسید و کاملا آن را در جایگاه مناسبش جا بزنید مطمئن باشید اگر کارت نصفه درون اسلات جا گرفته باشد شما تصویری نخواهید دید. در ضمن اگر از کارت گرافیک های قدرتمند استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از این کارت ها به یک اتصال گر برق جداگانه نیاز متصل می شوند که حتما باید آن ها را نیز چک کنید.
اتصالگر PCIe در دو نوع ۶ و ۸ پین وجود دارد و قرار گرفتن این اتصال گرهای برق روی کارت گرافیکی معمولا به یکی از صورت های یک اتصال گر ۶ پین، دو اتصالگر ۶ پین و اتصالگر ۶ پین و ۸ پین در کنار هم است.
– سعی کنید حتما ماژول حافظه (Ram) را قبل از این که مادربرد را به درون کیس متصل کنید بر روی آن نصب کنید زیرا نصب ماژول حافظه بر روی مادربرد نیاز به انرژی زیادی دارد زیرا اگر اتصال مادربرد به کیس خود صورت نگرفته باشد ممکن است باعث شکستگی و یا صدمه دیدن مادربرد شود.

اگر دو گیره اسلات ماژول حافظه مادربرد در RAM شما قفل شده است عمل اتصال به درستی انجام شده است. در ضمن دقت کنید چینش صحیح را برای نصب ماژول ها استفاده کنید یعنی اگر دو کاناله هستند حتما به صورت دو کاناله و اگر سه کاناله حتما به صورت سه کاناله نصب شده باشند. این موارد و مکان دقیق نصب برای چینش صحیح را باید از درون دفترچه راهنمای مادربرد مطالعه کنید.
– اگر به اصطلاح از گرافیک آنبرد استفاده می کنید مطمئن شوید که سوکت برق ۴ پین آن را به مادربرد متصل کرده اید. البته اگر از نسل جدید پردازنده های اینتل موسول به Core i استفاده می کنید نیازی به این کار نیست چون چیپست گرافیکی درون پردازنده قرار دارد.
– هیچ پیچ و سیمی را در کیس سرگردان رها نکنید. زیرا یک پیچ یا سیم ای که درون کیس آزاد و رها افتاده است می تواند سبب اتصال کوتاه بر روی قطعات مختلف از قبیل مادربرد و رم شود.
– دقت کنید سوکت برق فن پردازنده حتما متصل شده باشد که در این صورت به سبب گرمای زیاد پردازنده یا بوت نمی شود و یا اندکی پس از آن خاموش می شود.
مثل حرفه ای ها در چند ثانیه رایانه خود را عیب یابی کنید
– اگر همه چیز را به صورت صحیح متصل کرده اید و باز هم سیستم را نمی توانید از طریق کلیدهای جلویی کیس روشن کنید احتمالا فیش های کلید روشن کردن رایانه را درست متصل نکرده اید. حتما برای این کار از دفترچه مادربرد استفاده کنید.
– دقت کنید کلید ۰ و ۱ پشت کیس را برای اتصال برق به پاور را زده باشید. این کلید پشت کیس بر روی منبع تغذیه قرار دارد. در صورتی که کابل برق متصل باشد ولی این کلید قطع باشد رایانه روشن نخواهد شد چون برقی دریافت نخواهد کرد!
– برخی تنظیمات اشتباه سبب بوت نشدن سیستم می شود برای ریست کردن این تنظیمات می توانید باتری مادربرد را برای چند دقیقه خارج یا از طریق جامپر Clean CMOS به پاک کردن چیپست CMOS اقدام کنید.
– در برخی از مادربرد هایی که کارت گرافیک آنبرد هم دارند وصل کردن کارت گرافیک جداگانه سبب سویچ شدن روی آن نمی شود و هنوز هم همان گرافیک آنبرد مشغول فعالیت است. پس سیستم را با گرافیک آنبرد بوت کنید و سپس به بایوس مادربرد بروید و از آنجا گرافیک را بر روی گرافیک جداگانه تنظیم کنید.
انتهای پیام /