رکورد بزرگترین غار شرق کشور به غار کرکس بزنگان سرخس رسید
رکورد بزرگترین غار شرق کشور به غار کرکس بزنگان سرخس رسید
با نقشه برداری کاوشگران بین المللی رکورد بزرگترین غار شرق کشور به غار کرکس واقع درمنطقه بزنگان سرخس خواهد رسید.

به گزارش نسیم سرخس، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: جمعی از خبرگان زمین شناس، دیرینه شناس و جانور شناس از کشور های بلغارستان، رومانی و لهستان به سرپرستی الکسی ژالوف-رئیس انجمن غارنوردان والکان- تا پایان شهریور ماه از این غار نقشه برداری خواهند کرد.

حمید صالحی افزود: پیش از این پیمایش و اکتشاف این غار توسط اعضای انجمن غارنوردان و باشگاه غارنوردی کاوشگران و نیز همراهی هیئت کوهنوردی به عمل آمده است و نقشه برداری مشترک با غارنوردان بین المللی نیز صورت می گیرد.

وی گفت :بیش از نیم قرن غار مغان به عنوان بزرگترین غار منطقه بود و با شناسایی غار “زوکنان” در چناران به طول ۵۲۵ متر این رکورد به زوکنان اختصاص یافت و اکنون با نقشه برداری غار “کرکس” دوباره رکورد بزرگترین غارشرق کشورشکسته خواهد شد.

عضو انجمن غار و غارشناسی استان هم با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۲۰۰ غار در استان خراسان رضوی شناسایی شده گفت: خراسان رضوی به سرزمین غارهای اسرارآمیز معروف است و در میان غارهای شناسایی شده این استان، غار بزنگان و غار مغان دو غار مهمی است که همه ساله گردشگران را برای تماشا به سوی خود جذب می کنند.

حمید نظام دوست افزود: چندی پیش نیز در پی اکتشافات صورت گرفته درارتفاعات جنوبی شهرستان چناران ، هشت غار مورد بررسی و نقشه برداری قرار گرفت و بزرگترین غار نیز به نام ” زوکنان “در استان مورد شناسایی و نقشه برداری قرار گرفت.

وی گفت: حسب بررسی های به عمل آمده گمانه زنی ها بر این است که غار کرکس دو یا سه برابر غار بزنگان به عنوان برگترین غار منطقه بزنگان باشد و رتبه نخست بزرگترین غارشرق کشوررا به خود اختصاص دهد.

نظام دوست هدف از این برنامه را اکتشاف و نقشه برداری فنی غار کرکس (۳ روزه) ، پیمایش و تحقیق غار نمکی اسلام قلعه ( ۱ روزه ) و اکتشاف و نقشه برداری فنی غار بتون (۳ روزه ) عنوان کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/