رئیس بیمارستان مدینه منوره در حج ۹۴ گفت: زائران حتماً قبل از صرف غذا دست‌های خود را با مواد شوینده شستشو دهند، به میزان کافی آب بنوشند و در صورت ابتلا به بیماری‌های تنفسی و سرماخوردگی ماسک بزنند.
به گزارش نسیم سرخس، دکتر طاهر درودی گفت: به‌منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری به زائران عزیز تاکید می‌کنیم به توصیه های بهداشتی که از سوی پزشکان در کاروانها و مجموعه ها به آن گوشزد می شود، توجه ویژه داشته باشند.

وی به زائران بیت الله الحرام توصیه کرد: به منظور جلوگیری از بیماری‌ها بویژه بیماری‌های تنفسی زائران حتماً زمانی که از مسجدالحرام، مسجد النبی(ص)، بازار و دیگر اماکن عمومی به هتل بازمی‌گردند، به مدت حداقل ۳۰ ثانیه دست های خود را با محلول‌های شستشو دهنده یا صابون شستشو دهند بویژه زائرین عزیز حتماً قبل از صرف غذا دست های خود را بشویند.

رئیس بیمارستان مدینه منوره در حج ۹۴ همچنین توصیه کرد: با توجه به گرمای هوا و تعریق بالا، زائران حتماً به میزان کافی مایعات مصرف کنند تا دچار مشکلاتی از جمله گرمازدگی نشوند که در میان مایعات توصیه می شود زائران بیشتر از آب آن هم به میزان حداقل روزانه  یک و نیم لیتر استفاده کنند و توجه داشته باشند استفاده از نوشابه و چای را به عنوان جایگزینی برای نوشیدن آب قرار ندهند.

وی اضافه کرد: زائران بعد از زیارت حرمین شریفین و زیارت دوره‌ای زمانی که به هتل باز می گردند، معمولاً بدن آنان عرق کرده و آماده ابتلا به سرماخوردگی هستند، از این رو به آنان توصیه می شود از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر و دستگاه های خنک کننده و همچنین نوشیدن آب سرد جداً خودداری نمایند.

درودی ادامه داد: با توجه به تنوع برنامه غذایی در حج زائران رژیم غذایی مناسب را رعایت و از پرخوری پرهیز کنند و برای دریافت ویتامین‌ها حتما میوه ای که برای آنان درنظر گرفته شده مصرف کنند.

وی همچنین گفت: به‌دلیل اینکه خوردن میوه بعد از صرف غذا موجب مشکلات گوارشی برای زائران می‌گردد، زائران عزیز قبل از وعده‌های غذایی میوه میل نمایند.

وی در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی گفت: زائران برای خواندن نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) از سجاده شخصی استفاده کنند و در صورتی که دچار علائم بیماری های تنفسی شدند حتماً از ماسک استفاده کرده و از دست دادن با دیگر زائران و هم اتاقی ها خودداری کنند و در صورت تداوم و تشدید علائم بیماری بعد از ۲۴ ساعت حتماً به پزشک مراجعه کنند.

رئیس بیمارستان مدینه منوره در حج ۹۴ در خاتمه در خصوص بیشترین علت مراجعه زائران به مراکز درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت در مدینه منوره گفت: عمده‌ترین علت مراجعه زائران به مراکز درمانی مشکلات قلبی عروقی، مشکلات گوارشی و بعداز آن بیماری های تنفسی و سرماخوردگی است.

منبع: مهر
انتهای پیام/