مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی گفت: هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و مرکز نطنز به کار خود ادامه داده و فردو نیز تعطیل نمی‌شود.
به گزارش نسیم سرخس، مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی گفت: هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و مرکز نطنز به کار خود ادامه داده و فردو نیز تعطیل نمی‌شود.

حمید خادم قائمی در نشست «بزم اندیشه» موسسه جوانان آستان قدس رضوی که با موضوع «تحلیل مسائل فنی انرژی اتمی» برگزار شد، اظهار کرد: در مذاکرات عبور از هیچ خط قرمزی صورت نخواهد گرفت، فردو همچنان در حال فعالیت است و تنها بخشی از اورانیوم آن به اکسید تبدیل شده است.

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به مذاکرات لوزان گفت: فرزندان غیور کشور دلسوزانه در حال تلاش برای احقاق حق کشورمان هستند و در مذاکرات اخیر نیز شبانه‌روز در حال تلاش بودند.

خادم قائمی افزود: در گزارش‌هایی که از این بازدیدها منتشر شده، صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های ایران مورد تأیید قرار گرفته است، اما مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل اظهار اطمینان نمی‌کند و معتقد است که در ایران مراکز هسته‌ای مخفی نیز وجود دارد.

*توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی ضرری برای کشور محسوب نمی‌شود

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به پروتکل الحاقی بیان کرد: اگر کشور ایران این پروتکل را بپذیرد، آژانس می تواند از تمام مراکز بازرسی کند که کشورمان در دوره پیش به مدت دو سال به طور داوطلبانه این پروتکل را پذیرفت.

خادم قائمی با اشاره به توقف غنی سازی ۲۰ درصد گفت: ما چیزی را به دلیل این اتفاق از دست نخواهیم داد، چراکه سوخت ۲۰ درصد مربوط به رآکتور تهران بوده که این راکتور در چند سال آینده اصلاً نیازی به این سوخت ندارد.

وی یادآور شد: اگر به توافق دست پیدا کنیم، قادر خواهیم بود آن را از بیرون بخریم که این مسئله از لحاظ مالی برای کشور مقرون به صرفه‌تر است.

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی متذکر شد: پسماندهای غنی‌سازی سوخت نیز در استخرهای جانبی نیروگاه‌ها تا سه سال نگهداری و پس از آن در محل های مخصوص دفع می‌شوند، به این ترتیب تا بالاترین حد ممکن خطرآفرینی آنها برای مردم کاهش پیدا می‌کند.

*خواسته اول غرب تعلیقِ تحقیق و پژوهش هسته‌ای در کشور بود

خادم قائمی توضیح داد: آمریکایی‌ها حاضر بودند تا تمام شرایط ما را قبول کنند، اما در مقابل تحقیق و پژوهش هسته‌ای در کشور متوقف شود که ایران هرگز زیر بار این حرف نخواهد رفت.

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی کشور تأکید کرد: در صنعت هسته‌ای کشور ما خرابکاری‌های زیادی توسط دشمنان صورت گرفته است و حتی در برخی موارد داخل قطعاتی که به ما می‌فروختند، بمب قرار می‌دادند.

*ایران هرگز به دنبال بمب اتمی نخواهد بود

خادم قائمی با اشاره به علت مخالفت غرب با فعالیت آب سنگین اراک، گفت: ماهیت سوخت آب سنگین این است که پسماند آن تولید پلوتونیوم می‌کند و از آن می‌توان در تأسیسات هسته‌ای استفاده کرد، اما ما هرگز به دنبال بمب اتم نیستیم.

مدیرکل دیپلماسی سازمان انرژی اتمی کشور اظهار کرد: قبل از انقلاب آمریکایی‌ها سهم هر کشور را از لحاظ انرژی بررسی می‌کردند و برای ایران تا ۲۰ نیروگاه هسته‌ای را پیش‌بینی کرده بودند، اما بعد از انقلاب معتقد بودند که ایران به دلیل داشتن نفت و گاز نیازی به انرژی هسته‌ای ندارد.

*مرکز نطنز و فردو تعطیل نخواهد شد

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی کشور همچنین با اشاره به تولید لیزر در کشور، اظهار کرد: تولید لیزر، جزو انرژی اتمی محسوب می‌شود و می‌تواند در ساخت ادوات نظامی مورد استفاده قرار بگیرد و به همین دلیل غرب روی این مسئله حساسیت نشان داده است.

وی افزود: همانطور که رهبری فرمودند؛ هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و مرکز نطنز نیز به کار خود ادامه خواهد داد و فردو نیز تعطیل نمی‌شود.

*چرخه سوخت هسته‌ای در ایران کامل شده است

خادم قائمی تبیین کرد: سانتریفیوژهایی که اکنون در حال استفاده هستند از نوع IR1 بوده و هزینه نگهداری آنها بسیار بالاست و باید تلاش کنیم تا از نسل‌های چهارم و پنجم آن استفاده کنیم

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی کشور گفت: سازمان انرژی اتمی کشور سانتریفیوژهایی را تولید کرده است که کاربردهای دیگری علاوه بر غنی‌سازی اورانیوم دارد که یک نمونه آن تولید واکسن است.

*تأسیس بیمارستان هسته‌ای در آینده نزدیک

وی گفت: بعضی از این داروها تنها ۶ ساعت تاریخ انقضا دارند و به همین دلیل کارشناسان سازمان انرژی اتمی مراکز تولید این نوع از داروها را در داخل برخی بیمارستان ها پیش‌بینی کرده‌اند.

خادم قائمی گفت: سازمان انرژی اتمی کشور درصدد است تا بیمارستان هسته‌ای در کشور تأسیس کند که این امر در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

منبع: فارس
انتهای پیام/