قیام ۱۵ خرداد تجلی مبارزه با طاغوت/ رهبری اشاره کنند مردم به صحنه می آیند
قیام ۱۵ خرداد تجلی مبارزه با طاغوت/ رهبری اشاره کنند مردم به صحنه می آیند
خطیب نمازجمعه سرخس اظهار کرد: قیام 15 خرداد در واقع تجلی مبارزه با طاغوت بود که ماهیت ضد دینی رژیم ستمگر پهلوی را افشا کرد.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نمازجمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی، معیار برتری انسان ها را تقوا دانست و گفت: برتری به قوم، نژاد و قبیله نیست، بلکه گرامی ترین مردم نزد خداوند با تقوا ترین آن ها است.

 

وی در ادامه سلسله مباحث هفته های گذشته درباره وظایف پدر و مادر در تربیت فرزندان خاطرنشان کرد: تربیت معنوی، آشنایی فرزندان با آداب الهی و مسائل دینی از وظایف پدر و مادر است.

 

امام جمعه سرخس تصریح کرد: پدر و مادر باید به فرزندان بیاموزند که در مشکلات و گرفتاری ها به حضرت ربوبی حق متوسل شوند.

 

حجت الاسلام ارژنگ در ادامه به تشریح خصوصیات و ویژگی های عالم مجاهد و یکی از شهدای بزرگ انقلاب اسلامی شهید قدوسی پرداخت و بیان کرد: انسانی که قل او مصفا باشد، قطعا قرآن بر او اثرگذار خواهد بود.

 

خطیب نمازجمعه سرخس با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، مهم ترین عوامل شکل دهنده این قیام را احساس و باور عمیق مردمی به دین ستیزی، ارزش ستیزی و به حاشیه راندن دین و از طرف دیگر حاکم شدن ارزش های منحط غربی و غیردینی برشمرد.

 

وی اذعان کرد: مردم در آن برهه از زمان وقتی دیدند حکومت در مقابل دین قرار گرفته و به دنبال دین ستیزی است به خیابان ها ریختند و این قیام بزرگ شکل گرفت.

 

امام جمعه سرخس افزود: بیانات حضرت امام (ره) در مدرسه فیضیه قم باعث افشاگری طرح انجمن های ایالتی که مضمون آن عدم سوگند نمایندگان به قرآن بود شد.

 

خطیب نمازجمعه سرخس اظهار کرد: قیام ۱۵ خرداد در واقع تجلی مبارزه با طاغوت بود که ماهیت ضد دینی رژیم ستمگر پهلوی را افشا کرد.

 

حجت الاسلام ارژنگ ادامه داد: قیام ۱۵ خرداد در مقابل حکومت ستمشاهی، رهبری دینی را به مردم نشان داد و شاهد بودیم که مردم به جای حکومت، پشت سر رهبری دینی قرار گرفتند و برای اولین بار اصل حکومت ستمشاهی نامشروع خوانده شد.

 

وی با بیان اینکه پس از قیام ۱۵ خرداد مرجعیت حضرت امام (ره) به رسمیت شناخته شد، تصریح کرد: قیام ۱۵ خرداد، حکایت از پیوند ناگسستنی مردم، امت و روحانیت دارد که باید مراقب بود و اجازه ندهیم دشمن بین روحانیت اصیل شیعی و مردم جدایی بیاندازد.

 

امام جمعه سرخس خاطرنشان کرد: استقلال، آزادی و روی پا ایستادن ما مدیون اسلامی است که امام بصیر ما پرچم آن را به دست گرفتند و اکنون در دستان مقام معظم رهبری است.

 

حجت الاسلام ارژنگ گفت: امام (ره) اسلام را به متن زندگی مردم آوردند و به مردم شناساندند که اسرائیل چه مولود کثیفی است.

 

خطیب نماز جمعه سرخس در پایان تصریح کرد: امروز هم با یک اشاره رهبری مردم به صحنه می آیند و با جان و دل حماسه می آفرینند.

انتهای پیام/ب