مهم‌ترین معضل سرخس «بیکاری» است
مهم‌ترین معضل سرخس «بیکاری» است
رییس شورای اسلامی شهرستان سرخس گفت: در حال حاضر بیکاری مهم ترین معضل شهرستان سرخس است که باید با استفاده از گسترش فرهنگ کارآفرینی در جهت رفع این معضل گام برداریم.

به گزارش نسیم سرخس، سید علی شیرین‌کار در گفتگو با  صبح توس در خصوص مشکلات و معضلات شهرستان سرخس اذعان کرد:با توجه به اینکه این شهرستان از پتانسیل های بالایی برخوردار است امام متاسفانه مهمترین معضل این شهرستان بیکاری است. وی تصریح کرد: بهترین روش ایجاد اشتغال و حل مساله بیکاری، توسعه و گسترش فرهنگ کارآفرینی در جامعه است.

 

وی در ادامه با اشاره به پدیده حاشیه‌نشینی این معضل را پدیده‌ای شهری دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به رشد شهرنشینی بی‌رویه در کشورهای در حال توسعه مهاجرت‌های روستا ـ شهری شکل‌گرفته و گسترش‌یافته است. وی مهاجرت از روستا‌ها را یکی از عوامل گسترش حاشیه‌نشینی دانست و در این خصوص عنوان کرد: متأسفانه ازجمله عوامل مهاجرت مردم از روستا‌ها به شهرها عدم ایجاد اشتغال است که این سبب شده است ساکنان روستا‌ها برای ادامه زندگی به حاشیه شهرها مراجعه کنند.

 

شیرین‌کار با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های غلط دولت ها که درگذشته اعمال‌شده است تأکید کرد: این سیاست‌ها و الگوی اشتباه توسه باعث شده تا مراکز صنعتی در نزدیکی و در حاشیه شهرها شکل بگیرد و به طبع آن روستاییان نیازمند به کار، روستا را رها نموده و به شهرها مهاجرت نمایند.که علاوه بر این مراکز صنعتی، بزرگی و زرق‌وبرق شهرها باعث جذب بیشتر این افراد به شهرها می‌شود و چون استطاعت زندگی در هسته اصلی شهر را ندارند به حاشیه رانده شده و سکنی گزیده اند .

 

رییس شورای شهرستان سرخس با توجه به اینکه باید آسیب‌های این معضل را بررسی و موردتوجه قرارداد خاطرنشان کرد: افرادی که به این طریق به حاشیه شهرها کشیده می‌شوند به دلیل داشتن مشاغل کاذب متأسفانه باعث آسیب‌ها و ناهنجاریهای اجتماعی می‌شوند که بسیار قابل‌توجه است. وی با اشاره به اینکه آبادانی کلان‌شهرها از روستاها آغاز می‌شود اذعان کرد: برای تحقق توسعه پایدار و متوازن بایستی با تفکر سیستمی،تعادل بین بخشی را در نظر گرفت و در تخصیص منابع بودجه ای و اعتبارات اولا جبران عقب ماندگی روستاها دیده شود و در ادامه بصورت جامع  به‌ موازات توسعه و پیشرفت شهرها، روستاها نیز توسعه یابند.

 

وی یادآور شد : ما در دهه چهارم انقلاب که به فرموده مقام معظم رهبری دهه پیشرفت و عدالت نامیده شده هستیم وحضرت آقا بسیار بر آن تأکیددارند. اگر به دنبال الگوی پیشرفت ایرانی- اسلامی باشیم باید الگوی فعلی را اصلاح نماییم که با توجه بیشتر به مناطق کمتر توسعه‌یافته این امر محقق می‌شود. وی ادامه داد: شهرستان مرزی سرخس به دلیل موقعیت ژئو پلتیک و تجاری خود در کریدور شمالی –جنوبی و شرقی –غربی قرار دارد و دروازه ورودی به کشورهای آسیای میانه به‌حساب می‌آید.و هم ازلحاظ کشاورزی  قطب کشاورزی استان است .

 

شیرین‌کار تصریح کرد: سرخس در محصولات کشاورزی پنبه ، خربزه، یونجه مقام  های اول تا سوم در استان را دارد که علاوه بر آن سد دوستی آب شرب کلانشهر مشهد را تأمین می نماید و ازلحاظ منابع گازی ۱۲ درصد گاز مصرفی کشور و تأمین کننده  گاز ۶ استان در شمال و شرق کشور عزیزمان است و سهم به سزایی در تولید ملی را دارد. علاوه بر آن منطقه ویژه اقتصادی سرخس یک فرصت بزرگ برای توسعه و اشتغال شهرستان و استان می باشد.

 

وی تأکید کرد: با این حال و با تمام این‌همه پتانسیل موجود در این شهرستان متأسفانه از این ظرفیت ها پتانسیل‌ها به‌خوبی استفاده‌نشده است . وی اظهار داشت: باید زمینه  مشارکت و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر فراهم گردد، که در این راستا اگر منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تبدیل شود درصد بیشتر مشکلات این شهرستان بخصوص بیکاری برطرف می‌شود. که به طبع آن باعث ایجاد شغل برای سایر شهرستان‌های استان  هم نیز می‌شود. شیرین‌کار در انتها یادآور شد: شهرستان سرخس نقش بسیار مؤثری در تولید ثروت ملی دارد، اما تاکنون به آنچیزی که استحقاق آن را داشته، نرسیده است که همت بیش از پیش مسئولین عزیز و مردم فهیم آن را در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی می طلبد.

انتهای پیام/