مینی پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی سرخس فقط صادرات می کند
مینی پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی سرخس فقط صادرات می کند
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: یک واحد مینی پالایشگاه در این منطقه با سرمایه گذاری بخش خصوصی از سال گذشته راه اندازی شده که فقط کار صادراتی انجام می دهد.

به گزارش نسیم سرخس، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سرخس احمد صادقی گلمکانی گفت: این مینی پالایشگاه به اسم ‘پتروپاسارگاد خاورمیانه’ با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال گذشته در مدت ۹ ماه در منطقه ویژه اقتصادی سرخس راه اندازی شد.

 

وی بیان کرد: واحد پترو پاسارگاد خاورمیانه در منطقه ویژه سرخس به منظور تولید مشتقات نفتی تاسیس شد و روزانه به کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای آسیای میانه صادرات مشتقات نفتی داشته است.

 

وی اظهار کرد: این مینی پالایشگاه تولید هیدروکرین سبک و سنگین از میعانات گازی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد خانگیران را برعهده دارد و این محصول را که پایه تولید بنزین و گازوییل است صادر می کند.

 
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: تولید روزانه هیدروکرین سبک و سنگین این مینی پالایشگاه ۴۰۰ تن است و از زمان راه اندازی تاکنون ۲۰ هزار تن صادرات داشته است.

 
صادقی گلمکانی اضافه کرد: این مینی پالایشگاه در حال توسعه است و ظرفیت تولید و صادرات خود را طی چند ماه آینده به دو یا سه برابر افزایش می دهد.

 

منطقه ویژه اقتصادی سرخس به دلیل موقعیت جغرافیایی خود که در کانون کشورهای عضو ‘اکو’ قرار گرفته و همچنین بخاطر موقعیت راهبردی و جغرافیایی به عنوان دروازه طلایی ورود به کشورهای آسیای میانه، چین، روسیه و پل ارتباطی بازارهای مهم تجاری آسیای مرکزی با کشورهای حوزه خلیج فارس در جنوب ایران، اروپا در غرب میهن اسلامی و کشورهای افغانستان و پاکستان در شرق سرزمین جمهوری اسلامی ایران است.

 

سه هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی از زمان راه اندازی در این منطقه انجام گرفته که از این مبلغ یک میلیون و ۴۸۵ هزار و ۷۱۴ دلار سرمایه گذاری خارجی بوده است.

 

در سال گذشته ۱۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۰ میلیارد ریال از گمرک سرخس به خارج از کشور صادر شد.

انتهای پیام/