احمد عسیری، مشاور وزیر دفاع عربستان سعودی گفت: در صورتی که کشتی حامل کمک‌های ایران به یمن دارای محموله‌های غیر قانونی نباشد، به آن اجازه عبور می‌دهیم

به گزارش نسیم سرخس به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مشاور وزیر دفاع عربستان سعودی گفت: در صورتی که کشتی حامل کمک‌های ایران به یمن دارای محموله‌های غیر قانونی نباشد، به آن اجازه عبور می‌دهیم.

احمد عسیری در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره از ریاض درباره وضع برقراری آتش بس در یمن گفت:‌‌ همان طور که وزرای خارجه عربستان سعودی و آمریکا اعلام کردند این آتش بس از امروز تا پنج روز ادامه خواهد یافت. ما در ائتلاف بر اساس اقدامات و نه گفته‌ها عمل می‌کنیم. شبه نظامیان حوثی و متحدان آن این فرصت را دارند تا مسئولیت‌های خود را در تعامل با ملت یمن نشان و اجازه دهند کمک‌های بشردوستانه در اختیار مردم یمن قرار گیرد و مشکلات مردم این کشور کاسته شود.
وی درباره مواضع ایران درباره برقراری آتش بس در یمن گفت: این آتش بس میان ائتلاف و شبه نظامیان حوثی است و هیچ ارتباطی با ایران ندارد و درباره موضع این کشور در خصوص آتش بس اظهار نظر نمی‌کنم. ما درباره شبه نظامیان تروریستی سخن می‌گوییم که در اراضی یمن فعالیت می‌کنند و با شهروندان این کشور می‌جنگند و فرماندهی ائتلاف بر اساس درخواست دولت یمن تلاش می‌کند ثبات و امنیت را به این کشور بازگرداند. معمولا شبه نظامیان حوثی در گذشته همه طرح‌های مسالمت آمیز مثل قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و طرح‌های ائتلاف به ویژه درخواست گفتگوی رئیس جمهور یمن را رد کردند. در حال حاضر این شبه نظامیان این فرصت را دارند که از راه حل مسالمت آمیز حمایت کنند و ممکن است این فرصت در آینده وجود نداشته باشد. این آتش بس می‌تواند فرصتی برای نشان دادن حسن نیت و پذیرفتن مشروعیت دولت یمن و قطعنامه‌های شورای امنیت باشد تا مشکلات مردم این کشور کاهش یابد.
عسیری در پاسخ به این پرسش که هدف از ارسال تجهیزات بیشتر ارتش عربستان به مرزی‌های جنوبی این کشور با یمن چیست، افزود: همه نیروهای مسلح یمن و نیروی گارد ملی این کشور نیروی ضربتی هستند. نیروهایی که در مرزهای جنوبی عربستان با یمن مستقر هستند می‌توانند به هر تجاوزی پاسخ دهند. دیروز یگان‌های مختلف در منطقه تغییر کردند چرا که حدود دو ماه در این مناطق حضور دارند. مواضع نظامی برخی واحد‌ها تغییر کرده است. نیروهای موجود در مناطق جنوبی عربستان قادر به مقابله با هر تهدیدی هستند. طبیعی است که نیروهای آماده‌تر جایگزین نیروهایی شوند که مدت‌ها در عملیات حضور دارند.
وی در پاسخ به این پرسش که منابع ایرانی از ارسال کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه با نام کشتی نجات به یمن خبر داده‌اند، آیا اجازه می‌دهید این کشتی وارد آبهای یمن شود، گفت: قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان حوثی و عبدالله صالح را ممنوع اعلام کرده است. دولت قانونی یمن نیز خواهان اعمال محدویت‌های دریایی بر بنادر و آب‌های منطقه‌ای این کشور شده است. این محدودیت‌های دریایی شامل بازدید از کشتی‌های خارجی است. در صورتی که یک کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه باشد، باید بازرسی شود تا از بار این کشتی اطمینان حاصل شود و سپس اجازه داده می‌شود تا در بنادر یمن پهلو بگیرد. بنابراین در صورتی که مسئولان این کشتی حسن نیت داشته باشند باید با نیروهای ائتلاف شفاف همکاری کنند و سپس تسهیلات لازم در اختیار این کشتی قرار خواهد گرفت.
عسیری در پاسخ به این پرسش که اگر ثابت شود این کشتی دارای کمک‌های بشردوستانه است، اجازه می‌دهید در بنادر یمن پهلو بگیرد، گفت: نخست باید مجوز لازم را بگیرد و به نیروهای ائتلاف اجازه دهند تا این کشتی را بازرسی شود تا این کشتی خالی از هر گونه محموله‌های غیر قانونی باشد. ما از هر تلاشی برای کمک به مردم یمن حمایت می‌کنیم.
وی درباره سرنگون شدن هواپیمای جنگنده مغربی در یمن افزود: این جنگنده در یمن سقوط کرده و مکان سقوط آن مشخص شده ولی سرنوشت خلبان همچنان مبهم است. ما شبه نظامیان حوثی و متحدان آن را مسئول زندگی این خلبان می‌دانیم. ارتباطاتی با صلب سرخ جهانی برای بازگرداندن این خلبان در سریع‌ترین زمان ممکن خواهیم داشت. اطلاعات دقیق ما نشان می‌دهد که این جنگنده بر اساس مشکل فنی یا اشتباه انسانی سقوط کرده است. این جنگنده بر اساس اقدام نظامی طرف مقابل سقوط نکرده است.
انتهای پیام/م