نقش نخبگان و متخصصان جوان در تحقق شعار سال
نقش نخبگان و متخصصان جوان در تحقق شعار سال
مديران کشور باید از توان فکري 10 ميليون دانشجوي فعال استفاده کنند و با عملياتي کردن اقتصاد دانش‌بنیان يعني اقتصادي که نهاده اصلي آن دانش باشد به تقويت توليد ملي و ايجاد شغل کمک کنند.

به گزارش نسیم سرخس، «اقتصاد مقاومتی» اصطلاحی است که اولین بار در سال ۸۹ از سوی مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از کارآفرینان کشور مطرح شد؛ اقتصاد مقاومتی درواقع اقتصادی را ترسیم می‌کند که توانایی مقابله با شوک‌های واردشده بر اقتصاد را دارد.

 

مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مختلف مردم و مسئولان طرح اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنند، طرحی که به‌واسطه اجرای دقیق آن قدرت جمهوری اسلامی ایران و نقش آن در معادلات اقتصادی جهان را به‌گونه‌ای تغییر می‌دهد که هرگونه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد جهانی را با مشکل جدی مواجه کند و ایران نیز بتواند از قدرت سیاسی و اقتصادی منطقه‌ای خود به‌منظور مقابله‌به‌مثل با تحریم‌ها و تهدیدها استفاده کند.

 

به علت عدم اجرای درست طرح اقتصاد مقاومتی در کشور و نبود اراده‌ای جهادی و انقلابی برای اجرای این طرح کلان، امام خامنه‌ای (حفظه الله) برای دومین بار شعار سال را به موضوع اقتصاد مقاومتی و برای چندمین بار به موضوع اقتصاد گره زدند.

 

برای اجرایی شدن طرح اقتصاد مقاومتی و پیروزی در جنگ اقتصادی کنونی در سال ۹۶ نقش‌آفرینی نخبگان در تحقق این طرح و ماهیت و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی پررنگ‌تر است.

 

همه نخبگان عامل موفقیت تحریم‌های آمریکا را ناکارآمدی مدیریت اقتصاد داخلی می‌دانند و امید آمریکا هم به الگوهای نامطلوب در حوزه‌های مصرف، مدیریت اقتصادی و تولید و اشتغال در ایران است.

 

مدیران، مردم و به‌ویژه نخبگان جوان باید برای ناامید کردن دشمن خود را مخاطب شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال قرار دهند و الگوهای نامطلوب را به بهینه‌ترین شکل ممکن اصلاح کنند.

 

در این راستا مدیران کشور از توان فکری ۱۰ میلیون دانشجوی فعال استفاده کنند و با عملیاتی کردن اقتصاد دانش‌بنیان یعنی اقتصادی که نهاده اصلی آن دانش باشد به تقویت تولید ملی و ایجاد شغل کمک کنند.

 

فکر، ایده و توان یک جوان متخصص و نخبه ایرانی برای برون‌رفت از تمام مسائل و مشکلات کشور راه‌حل دارد و تنها اراده یک مدیر انقلابی کارآمد و اعتماد به نخبگان جوان می‌تواند باعث شکوفایی اقتصادی و پیشرفت عظیم کشور شود.

 

هر جوان نخبه ایرانی باید تلاش کند که یک کارآفرین باشد و با برنامه‌ریزی و ترسیم یک نقشه جامع اقتصادی به اهداف اقتصادی انقلاب اسلامی ازجمله استقلال اقتصادی، رفاه عمومی، پیشرفت اقتصادی و درنهایت با توجه به ظرفیت‌های درونی و اعتماد به داخل بتوانند جمهوری اسلامی ایران را به سرآمد اقتصادی جهان تبدیل کنند.

 

نویسنده: مصطفی ربانی- استاد دانشگاه و کارشناس ارشد برق

انتهای پیام/