«جان کری» از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خواست تا به طرح بازنگری توافق هسته ای ایران که در سنا تصویب شده رای مثبت بدهند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از مهر، پس از تصویب طرح بازنگری توافق هسته ای ایران در سنای آمریکا، وزیر امور خارجه این کشور خواستار تصویب آن در کنگره شد.

به گزارش رویترز، «جان کری» از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خواست تا به طرح بازنگری توافق هسته ای ایران که در سنا تصویب شده رای مثبت بدهند.

همزمان با مطرح شدن این درخواست، ۱۵۰ نفر از نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، از مذاکرات هسته ای حمایت کرده اند.

حمایت این تعداد از نمایندگان دموکرات از سیاست اوباما در قبال مذاکرات هسته ای ایران، می‌تواند نشان دهد مخالفان احتمالی توافق اتمی، برای آنکه بتوانند جلوی وتوی رئیس‌جمهوری را بگیرند، به دو سوم آرای لازم دست پیدا نمی‌کنند.

در صورت مخالفت کنگره با توافق نهایی هسته‌ای، رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند طی ۱۲ روز آن را وتو کند، پس از آن کنگره ۱۰ روز دیگر زمان دارد تا به آرای دو سوم نمایندگان در هر یک از مجالس کنگره، که قانونا وتوی رئیس‌جمهوری را بی‌اثر می‌کند، برسد.

روزنامه واشنگتن پست در این رابطه می نویسد: اکنون به نظر می‌رسد نماینده کافی در حزب دموکرات، برای آنکه بیش از یک سوم نمایندگان کنگره از توافق اتمی دولت اوباما و وتوی احتمالی او علیه مخالفان، حمایت کنند، وجود دارد.

نامه‌ای که جان شاکوسکی، به همراه «لوید دگت» و «دیوید پرایس» (هر سه از حزب دموکرات) آن را تنظیم کرده‌اند، قویا از مذاکرات اتمی دولت ایالات متحده با تهران حمایت کرده است.

در بخشی از نامه آمده است: «این مسئله فراتر از سیاست است. ریسک بالا و جایگزین‌ها ترسناک هستند. ما باید از هر راهی برای رسیدن به راه‌حلی دیپلماتیک، قابل راستی‌ آزمایی و اجرایی برای جلوگیری از ایرانی مسلح به سلاح هسته‌ای دست یابیم. اگر آمریکا به ترک مذاکرات دست زند یا موجبات فروپاشی آن را فراهم کند، نه تنها به شکلی مسالمت‌ آمیز جلوی مسلح شدن ایران به سلاح اتمی را نمی‌گیریم، بلکه احتمال آن را هم افزایش می‌دهیم.جنگ به خودی خود ما را امن‌تر نمی‌کند.»

 

انتهای پیام/م