انقلاب یمن؛ تحول فرهنگی و درونی یک ملت مقاوم
انقلاب یمن؛ تحول فرهنگی و درونی یک ملت مقاوم
جامعه‌ای که در طول سالیان گذشته در روندی فرهنگی رشد کرده و انقلاب خود را علیرغم تلاش ایادی خارجی به پیش می‌برند تا جایی که می‌توان گفت انقلاب یمن تنها یک انقلاب سیاسی نیست بلکه یک انقلاب فرهنگی و رسانه‌ای است.

به گزارش نسیم سرخس، این روزها اما اگر چه همه چشم‌ها و ذهن‌ها به حملات عربستان به یمن به نیابت از آمریکاست اما کسی از درون جامعه یمنی خبر ندارد؛ جامعه‌ای که در طول سالیان گذشته در روندی فرهنگی رشد کرده و انقلاب خود را علیرغم تلاش ایادی خارجی به پیش می‌برند تا جایی که می‌توان گفت انقلاب یمن تنها یک انقلاب سیاسی نیست بلکه یک انقلاب فرهنگی و رسانه‌ای است.

 

* وحدت رمز پیروزی؛ وحدت شیعه و سنی و وحدت شمال و جنوب در یمن

نکته دیگری که شاید بتوان به عنوان یکی از ابعاد انقلاب فرهنگی مردم یمن یاد کرد این است که آنان به این امر قرآنی «واعتصوا بحبل‌الله جمیعا ولاتفرقوا» جامه عمل پوشانده‌اند.

 

رصد بوق‌های رسانه‌ای آنان از جمله شبکه‌های العربیه و الجزیره نشان می‌داد که آنها تلاش می‌کردند جریان‌های سنی مذهب جنوب و شرق یمن را علیه جریان‌های شیعی زیدی از جمله جنبش انصارالله تحریک کنند؛ اما ناراحتی مردم از عدم امنیت در مناطق سنی‌نشین به‌واسطه حضور تکفیری‌ها و القاعده از یک طرف و هوشیاری «کنگره علمای یمن» و انقلابیون جوان یمنی از طرف دیگر موجب شد که این نقشه‌ها به ثمر ننشیند.

 

* فرهنگ شهادت؛ خط سرخ ابدیت

شهادت همیشه یک پای هر انقلابی است؛ نمی‌توان انقلابی را پیروز دید مگر آنکه فداکاری مردم و دادن خون‌های بهترین‌های یک ملت در کنار و پشتوانه آن باشد.

 

شهادت امام حسین(ع) الگوی همه مسلمانان بوده و هست اما جنبش انصارالله یک پایه از فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی خود را بر برگزاری مراسم باشکوه عاشورا متمرکز کرده است.

 

مراسمی که رنگ استکبار و استبدادستیزی و وحدت به خود گرفته و تلاش‌های یکی ـ دو سال اخیر برای ناامن کردن این مراسمات و حمله به عزاداران حسینی نتیجه عکس داده است.

 

* رشد رسانه‌ای در خدمت فرهنگ مقاومت

اما همه المان‌های قرآنی، وحدوی و شهادت‌طلبانه‌ای که گفته شد به واسطه رسانه‌های موفق انقلابیون یمنی توانسته به یک فرهنگ در میان مردم یمن تبدیل شود.

 

شنیده شدن این صدا به‌واسطه سایت‌ها و پایگاه‌های متنوع خبری و غیرخبری و مجازی این جنبش بود که در قالب بخشی به نام «گروه جنگ رسانه‌ای» در این جنبش ارائه می‌شد.

 

تحولی درونی که در تغییر فرهنگ این کشور در مسیر قرآن و شهادت‌طلبی شکل گرفته است و به میزان عمق آن و استقامت مردمی موجبات پیروزی در جنگ اخیر را ایجاد خواهد کرد که «إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ».

 

و در پایان جمله ی امام امت و بت شکن قرن”خمینی کبیر” را یادآور می شوم که فرمود:

“شما ای مستضعفان جهان و ای کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان بپاخیزید و حق را با چنگ و دندان بگیرید و از هیاهوی تبلیغاتی ابرقدرتها و عُمال سرسپرده آنان نترسید؛ و حکام جنایتکار که دسترنج شما را به دشمنان شما و اسلام عزیز تسلیم می‌کنند از کشور خود برانید؛ و خود و طبقات خدمتگزار متعهد، زمام امور را به دست گیرید و همه در زیر پرچم پرافتخار اسلام مجتمع، و با دشمنان اسلام و محرومان جهان به دفاع برخیزید؛ و به سوی یک دولت اسلامی با جمهوریهای آزاد و مستقل به پیش روید که با تحقق آن، همه مستکبران جهان را به جای خود خواهید نشاند و همه مستضعفان را به امامت و وراثت ارض خواهید رساند. به امید آن روز که خداوند تعالی وعده فرموده است. «امام روح الله الموسوی الخمینی»

 

یادداشت: عبدالله مهدوی – نسیم سرخس

انتهای پیام/