رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض تأکید کرد که پاریس از رفع تدریجی تحریم‌ها از ایران حمایت می‌کند.

به گزارش نسیم سرخس به نقل از فارس، «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه در نشست شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد که کشورش در تلاش برای ایجاد امنیت در یمن خواهد بود.

اولاند گفت: من به عنوان یک دوست نگران خطراتی هستم که کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس را تهدید می‌کند و دفاع از شما به معنای دفاع از فرانسه است.

وی تأکید کرد با سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان توافق کرده‌اند که همکاری‌های دفاعی را به بالاترین سطح خود برسانند و پاریس همواره بر دوستی و شراکت با کشورهای عربی پافشاری می‌کند.

رئیس جمهور فرانسه گفت که کشورش به آنچه نقش بین المللی خود برای حل و فصل بحران‌های منطقه در سوریه، عراق و لیبی می‌داند پایبند خواهد بود.

اولاند اعلام کرد که از کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در آنچه مشروعیت یمن می‌دانند حمایت می‌کند و از طرح عربستان برای برگزاری نشستی با حضور طرف‌های یمنی برای حل بحران این کشور استقبال کرد.

وی همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که می‌داند ایران برای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از حساسیت بالایی برخودار است و توافق ایجاد شده را تنها یک گام از مسیری طولانی دانست.

وی افزود که پاریس می‌خواهد این توافق طولانی مدت محکم و قابل اجرا باشد و گفت که باید این مسأله با شفافیت کامل همراه شود.

اولاند گفت که هر توافقی با ایران نباید به قیمت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تمام شود و گفت فرانسه خواستار رفع تدریجی تحریم‌های ایران است و تلاش خواهد کرد که این کشور به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین تأکید کرد که خواستار ادامه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است و گفت که باید بر اساس اعمال و نه گفته‌ها درباره ایران قضاوت شود.

وی مدعی شد که هر سلاح اتمی خطری برای امنیت بین المللی خواهد بود و کشورهای ۱+۵ باید نسبت به تعهدات خود پاینبد باشند و اجازه ندهند رقابت هسته‌ای برای دست یابی به جنگ افزار هسته‌ای در منطقه ایجاد شود.

اولاند گفت که فرانسه با کشورهای عربی همکاری می‌کند و به تعهداتش نسبت به این کشورها پایبند است و در صورت لزوم حتی با اقدام نظامی به وظایف خود عمل خواهد کرد اما همواره بر اولویت مذاکره تأکید دارد.

انتهای پیام/م