عروس دریاچه های ایران جانی دوباره گرفت/ مردم پای کار آمدند، دریاچه بزنگان سرخس زنده شد
عروس دریاچه های ایران جانی دوباره گرفت/ مردم پای کار آمدند، دریاچه بزنگان سرخس زنده شد
عروس دریاچه های ایران «دریاچه بزنگان سرخس» که پیش از این در حال احتضار بود، با همت مردم منطقه بزنگان جانی دوباره گرفت.

به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، دریاچه «بزنگان» بزرگترین دریاچه طبیعی استان خراسان رضوی که یک اثر ملی محسوب می شود و عروس دریاچه های ایران نام گرفته است، در سال های اخیر مرگی آرام را سپری می‌کند.

 

خشکسالی های ۱۰ سال اخیر را می توان عامل اصلی کم شدن سطح آب دریاچه بزنگان دانست؛ در چهارسال گذشته تقریباً هیچ‌ سیلابی به دریاچه بزنگان وارد نشده است، ولی امسال با توجه به بارندگی‌ها می‌توان به روند افزایشی سطح آب دریاچه امیدوار بود.

 

بارندگی ها اخیر در شهرستان سرخس که سیلاب هایی نیز به همراه داشت و همت شبانه روزی مردم منطقه بزنگان باعث شد تا عروس دریاچه های ایران که در حال احتضار بود جانی دوباره بگیرد و زنده شود.

دریاچه بزنگان سرخس (1)

طبیعت دوستان و مردم منطقه بزنگان با استفاده از بارندگی های اخیر در شهرستان سرخس، توانستند ۶ هزار متر مکعب آب از آبگیر طبیعی «تخته حسن» به دریاچه بزنگان منتقل کنند.

 

آب یک آبگیر طبیعی در فاصله ۸۰۰ متری دریاچه بزنگان که حدود دو هکتار وسعت دارد با کمک و یاری مردم منطقه بزنگان، اعضای شورای اسلامی و دهیار بزنگان بدون هیچ چشم داشتی و با هزینه شخصی به دریاچه منتقل شد.

دریاچه بزنگان سرخس (3)

با توجه به اینکه عزمی در بین مسئولان برای احیای تنها دریاچه طبیعی استان خراسان وجود ندارد، باید کار جهادی مردم منطقه بزنگان را ستود.

 

دریاچه بزنگان حدود ۸۰ هکتار وسعت و ۱۲ متر عمق داشته که پس از خشکسالی در سال های اخیر اکنون با همت اهالی به ۳۰ هکتار وسعت و دو متر عمق رسیده است.

دریاچه بزنگان سرخس (4)

همچنین دو سال است که کشاورزان منطقه بزنگان با گشاده دستی آب مازاد زمین های زراعی خود را به دریاچه هدایت می کنند و اگر سخاوتمندی کشاورزان نبود، دیگر باید این دریاچه را مرده اعلام می کردیم.

دریاچه بزنگان سرخس (2)

 

دریاچه بزنگان در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته‌کوه‌های هزار مسجد قرار دارد و همواره زیستگاه گونه های نادر پرندگان مهاجر بوده است؛ وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتار و عمیق‌ترین نقطه آن ۱۲ متر است.

دریاچه بزنگان سرخس (1)

انتهای پیام/